چرا نباید از کابل شارژ تقلبی و فیک استفاده کرد؟

why-should-not-use-fake-charging-cable-pic-1

توصیه اکید برند های تولید کننده گوشی های موبایل این است که از آداپتور و کابل شارژ اصلی موبایل برای شارژ آن استفاده کنید. اما متاسفانه کابل شارژ بسیار آسیب پذیر است و با گذشت مدت زمان کوتاه ممکن است دچار آسیب شود. در این طور مواقع برخی از افراد علاقه ‌مند به خریداری کابل شارژ ارزان می شوند و فکر می کنند نیازی به صرف هزینه بالا نیست. اما متاسفانه انواع کابل شارژ ارزان قیمت به صورت فیک و غیر استاندارد طراحی شده‌ اند. به همین دلیل در صورتی که گوشی موبایل خود را با این نوع کابل شارژ کنید ممکن است به باتری یا دیگر اجزای آن آسیب برسد. در ادامه این مطلب به بررسی آسیب هایی که انواع کابل شارژ تقلبی و فیک به گوشی شما وارد می کنند می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه تان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: راه های رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی موبایل

مهمترین خطرات استفاده از کابل شارژ تقلبی

خراب شدن باتری

اولین و مهم ترین مشکلی که با استفاده از کابل شارژ تقلبی و فیک ممکن است ایجاد شود خراب شدن باتری موبایل می باشد. در واقع با استفاده از این نوع کابل های بی کیفیت مدت زمان بسیار طولانی بین ۷ تا ۱۰ ساعت برای شارژ گوشی موبایل نیاز است و در طول این ساعات احتمال قطع و وصل شدن کابل نیز وجود دارد. علاوه بر آن ممکن است با وجودی که علامت شارژ روی باتری قرار گرفته اما به هیچ عنوان شارژ گوشی انجام نشود و وضعیت به صورت ثابت بماند. به این صورت عمر باتری موبایل کاهش پیدا می کند و پس از مدت زمان کوتاهی خراب خواهد شد.

کابل شارژ تقلبی و آسیب های وارده به گوشی موبایل

عدم پشتیبانی از قابلیت فست شارژ

انواع کابل USB فیک از قابلیت Fast Charege پشتیبانی نمی کنند و به همین دلیل مدت زمان شارژ گوشی بسیار طولانی خواهد شد. همچنین اگر از گوشی موبایلتان در حین شارژ استفاده کنید شارژ باتری به جای افزایش کاهش پیدا می‌ کند. با این وجود نمی توانید تا ساعات طولانی از گوشی موبایل خود استفاده کرده و این مسئله برای بسیاری از کاربران عملاً ناممکن است.

کابل شارژ تقلبی قابلیت شارژ سریع ندارد

بیشتر بخوانید: اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب

آسیب دیدن قطعات سخت افزاری گوشی موبایل

با توجه به اینکه انواع کابل شارژ فیک به صورت غیر استاندارد طراحی می شوند ممکن است با وارد کردن آنها درون سوکت موبایل باعث آسیب به آن شوید. همچنین ممکن است آی سی شارژ گوشی دچار آسیب شود که هزینه بسیار بالایی برای جایگزین کردن آن نیاز خواهد بود. آی سی شارژ یکی از قطعات اصلی گوشی موبایل می باشد و در صورتی که دچار آسیب شود عملکرد گوشی کاملا مختل میشود.

چگونه کابل شارژ تقلبی را از کابل اصلی تشخیص دهیم؟

کابل شارژ را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید

در صورتی که قصد خریداری کابل شارژ اصلی را دارید بهتر است تا حتماً از طریق فروشگاه های معتبر اقدام نمایید. در واقع امروزه انواع کابل شارژ تقلبی و فیک با ظاهری شبیه کابل اصلی در بازار وجود دارند. در اکثر موارد کابل شارژری که با عنوان اصل به شما فروخته می‌ شود کاملاً فیک بوده و پس از مدت زمان کوتاهی دچار مشکل خواهد شد. همچنین با وجودی که برخی از فروشگاه های اینترنتی دارای مجوز های مرتبط هستند اما محصولات فیک را با عنوان اصلی به فروش می رسانند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا خرید را حضوری انجام داده و حتماً از داشتن گارانتی و اصل بودن آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که کابل شارژ اصلی گوشی سامسونگ در ایران یافت نمی شود و در مورد دیگر برند ها نیز ممکن است این مسئله صادق باشد.

بیشتر بخوانید: اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی روی زمین

مقایسه کنید!

همانطور که گفته شد بهتر است خرید کابل شارژ را به صورت حضوری انجام دهید چرا که می توانید کابل اصلی گوشی که دچار آسیب شده را با کابلی که قصد خریداری آن را دارید مقایسه نمایید. در انجام این مقایسه به تمامی جزئیات کابل ها توجه داشته باشید و در صورتی که کوچکترین تفاوتی مشاهده کردید از خرید کابل اجتناب نمایید.

از کابل شارژ تقلبی استفاده نکنید

برند های معتبر بازار را امتحان کنید!

با توجه به اینکه امکان دارد نتوانید کابل اصل شارژر خود را مجدداً خریداری کنید توصیه می ‌کنیم تا به جای جستجو و امتحان کابل های فیک، کابل USB مورد نیاز خود را از برند های معتبر ایرانی و خارجی خریداری کنید. خوشبختانه برندهای متعددی همانند ای دیتا، هواوی، تسکو و… به تولید کابل شارژ می‌پردازند و می توانید با توجه به بودجه و نیاز خود یکی از این محصولات را سفارش دهید.