اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب

basic-actions-after-falling-phone-in-water-pic-3

با توجه به این که امروزه قیمت گوشی های موبایل به صورت سرسام آور افزایش می یابد؛ نگهداری از این لوازم الکترونیکی بسیار مهم است و می ‌توان با رعایت نکات ساده عمر این نوع گجت ها را افزایش داد. با این حال اتفاقاتی مانند افتادن گوشی موبایل روی زمین یا درون آب برای تمامی کاربران پیش آمده است. در چنین شرایطی اگر برخی از اقدامات اولیه و ضروری را انجام دهید می توانید از بسیاری از مشکلات بعدی و آسیب سخت افزاری و نرم افزاری به موبایلتان جلوگیری کنید. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا مهم ترین اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب را برای شما عزیزان شرح دهیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه تان قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی روی زمین

ساده ترین اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب

این کارها را به هیچ آن را انجام ندهید!

یکی از ساده ترین اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب این است که به هیچ عنوان آن را تا چندین ساعت روشن نکنید. در واقع احتمال دارد که آب به درون گوشی موبایل نفوذ کرده باشد و با روشن کردن آن اجزای داخلی دچار سوختگی شوند. بنابراین به هیچ عنوان گوشی موبایل خود را روشن نکرده و همچنین آن را به شارژر متصل نکنید چرا که انواع گوشی هوشمند در هنگام خاموشی نیز شارژ می شوند و در صورتی که آب درون گوشی موبایل وجود داشته باشد با اتصال آن به برق احتمال آسیب جدی وجود دارد.

یکی از دیگر راهکار ها برای جلوگیری از مشکلات بعدی عدم تکان دادن گوشی است چرا که به این صورت احتمال دارد آب به میزان بیشتری پخش شود. همچنین در صورتیکه روی سطح بدنه موبایل تان دکمه هایی وجود دارد به هیچ عنوان آنها را فشار ندهید تا از انتقال آب جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید: راه های رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی موبایل

از سشوار استفاده نکنید

بسیاری از افراد تصور می کنند که با استفاده از سشوار میتوان گوشی موبایل را خشک کرده و تمامی آب موجود درون آن را خارج کرد. این تصور اشتباه است و باد گرم سشوار تنها باعث آسیب جدی به قطعات موجود در گوشی خواهد شد.

خارج کردن قطعات موبایل

بنابراین در صورتی که گوشی موبایل شما درون آب افتاد بلافاصله آن را خارج کرده و با باز کردن درب گوشی باتری و سایر قطعات مانند سیمکارت و کارت حافظه را خارج کنید. البته بسیاری از گوشی های هوشمند دارای باتری غیر قابل تعویض هستند و در چنین شرایطی بهتر است تا فقط کارت حافظه و سیم کارت ها را جدا نمایید.

مهم ترین اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب

خشک کردن گوشی موبایل

بعد از انجام مراحل بالا می ‌توانید گوشی موبایل خود را خشک کنید که این مرحله به دو صورت خشک کردن سطحی و عمقی انجام می شود. در مرحله اول می توانید از یک دستمال بدون پرز استفاده کرده و سطح این نوع گجت را از آب یا سایر مایعات تمیز نمایید. این مرحله به عنوان یکی از مهمترین اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب شناخته می ‌شود و لازم است تا به درستی و با احتیاط انجام شود. برای خارج کردن کامل آب باقیمانده امکان استفاده از جاروبرقی نیز وجود دارد و به این طریق می ‌توان آب را از درون گوشی خارج نمود.

اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب - تمیز کردن موبایل با دستمال

بیشتر بخوانید: مهمترین دلایل آهسته شارژ شدن گوشی های اندرویدی

قرار دادن گوشی درون برنج

بعد از خشک کردن سطحی موبایل نوبت به خشک نمودن عمقی آن می ‌رسد. برای این کار هیچ راه حل عملی به جز قرار دادن گوشی درون برنج خام وجود ندارد. در واقع برنج دارای قدرت جذب رطوبت بسیار بالا است و به همین دلیل تمامی قطرات آب موجود درون گوشی را خارج کرده و جذب می کند. به این ترتیب می توانید از خشک شدن کامل موبایل خود اطمینان داشته باشید و نگران آسیب دیدن اجزای داخلی آن نباشید. برای این کار کافی است گوشی موبایل خود را درون سطل یا کیسه برنج قرار داده و روی آن را نیز با برنج بپوشانید. پس از آن با توجه به مدت زمانی که گوشی درون آب بوده است و همچنین میزان مایع وارد شده به آن می توانید مدت قرار دادن گوشی درون کیسه برنج را تعیین کنید. البته حداکثر سه روز برای این کار کفایت می کند و بهتر است تا حداقل ۲۴ ساعت اجازه دهید تا گوشی درون کیسه برنج باقی بماند. پس از آن می ‌توانید گوشی موبایل خود را روشن کرده و بررسی نمایید که آیا اختلالاتی در عملکرد آن ایجاد شده است یا خیر؟

اقدامات اولیه پس از افتادن گوشی درون آب - قرار دادن موبایل درون آب