نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر

signs-of-hard-disk-and-internal-memory-failure-pic-1

به طور معمول امکان آسیب به قطعات داخلی کامپیوتر وجود دارد و کاربران مجبور به تعویض این قطعات خواهند شد. اما در صورتی که هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر دچار آسیب شود بسیاری از اطلاعات شما از دست خواهد رفت، به همین علت بهتر است تا نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر را بشناسید تا به این طریق بتوانید مشکلات را در کوتاه ‌ترین زمان ممکن تشخیص داده و هارد دیسک سیستم کامپیوتری خود را پیش از خراب شدن تعمیر کنید و به این صورت اطلاعات خود را حفظ نمایید. در ادامه تمامی راهکار هایی که می توان به خراب شدن هارد دیسک پی برد خدمت شما عزیزان ارائه می شود. امیدواریم این مطلب مورد توجه تان قرار گیرد و با استفاده از آن بتوانید از آسیب به هارد دیسک سیستم خود جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: نصب درایور به صورت آنلاین | آموزش کامپیوتر

مهم ‌ترین نشانه ‌های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر

شنیدن صدا های غیر عادی

از مهم ترین نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر می توان به صدا های غیر عادی از سیستم کامپیوتری اشاره نمود. به طور معمول درایو های ذخیره ساز HDD یا دیسک سخت دارای قدرت و توانمندی بالا هستند. این صفحات با وجود اندازه بزرگ با سرعت هزاران دور در دقیقه می گردند و به این صورت عمل می کنند. با وجود این چرخش پر سرعت این نوع درایو های حافظه تقریبا بدون صدا عمل می کنند اما گاهی اوقات ممکن است که صدا های ضعیفی به گوشتان برسد. در این موارد جایی برای نگرانی نخواهد بود اما زمانی که میزان صدا از حالت معمول افزایش پیدا کرده و بیشتر شود مطمئناً شرایط عادی نیست و احتمال خرابی هارد دیسک وجود دارد. البته در صورتی که سیستم کامپیوتری شما قدیمی باشد ممکن است این صدا ها به علت هارد دیسک قدیمی سیستم ایجاد شود. در این شرایط بهتر است تا با یک تعمیر کننده سیستم کامپیوتری مشورت کنید. علاوه بر آن اگر صدای بلند فلز به گوشتان رسید ممکن است درایو آسیب دیده باشد و حتماً باید آن را چک کنید. در این شرایط اگر هارد دیسک دچار آسیب شده بود بهتر است تا در کوتاه ترین زمان ممکن از اطلاعات موجود در هاردتان پشتیبان تهیه کنید تا اطلاعات تان حفظ شود. همچنین توجه داشته باشید که اگر از درایو های حالت جامد یا SSD استفاده کنید هیچ گونه صدایی نباید ایجاد شود و در صورت ایجاد صدا های بلند احتمال آسیب به فن یا پاور سیستم تان وجود خواهد داشت.

نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر - شنیدن صداهای غیر عادی

بیشتر بخوانید: اتصال به کامپیوتر از راه دور | آموزش نرم افزار کامپیوتری

اصلی ترین نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر

کاهش سرعت دستگاه

یکی از نشانه ‌های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر کاهش سرعت دستگاه می‌باشد. در واقع در صورتی که عملکرد کلی دستگاه شما مختل شود احتمال خرابی درایو ذخیره سازی وجود دارد. البته همیشه ایجاد این مشکل به دلیل اختلال در هارد دیسک نمی‌باشد و احتمال ویروسی شدن دستگاه شما نیز وجود خواهد داشت. اما بهتر است تا سیستم خود را به طور کامل بررسی کرده و هارد دیسک سیستم خود را چک کنید.

نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر - کند شدن کامپیوتر

حذف ناگهانی اطلاعات

به طور معمول اطلاعات موجود در حافظه ذخیره سازی در مجموعه‌ای از بلاک‌های کوچک قرار می‌گیرند. این بلاک‌ها کنار یکدیگر یا به صورت پراکنده وجود دارد و در صورتی که یکی از آن‌ها دچار آسیب شود مطمئناً فایل هایی که درون آن قرار دارد پاک خواهد شد. در صورتی که اقدامات بازیابی را برای پیدا کردن فایل های گمشده خود انجام دهید، سیستم عامل به دنبال تمامی بلاک‌های تشکیل دهنده فایل می‌گردد و در صورتی که بلاک ناقص را پیدا نکند به شما گزارش خواهد داد. به همین علت بهتر است تا حتما از داده‌های مهم خود پشتیبان بگیرید و آن‌ها را در فضای ابری یا حافظه های HDD نگهداری کنید.

نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر - حذف ناگهانی اطلاعات

بیشتر بخوانید: نحوه تشخیص ویروسی شدن کامپیوتر | مشکلات کامپیوتری | برتر رایانه

بوت شدن درایو

برای بسیاری از کاربران پیش آمده که بعد از روشن کردن سیستم و در حالی که منتظر تماشای لوگو سیستم عامل هستند، با صفحه مشکی رنگی روبه‌رو شوند که در آن نوشته‌هایی به رنگ سفید وجود دارد. به طور معمول عبارت insert Boot Disk and Press any Key یا (دیسک بوت را وارد کنید و یک کلید را فشار دهید) جمله‌ای است که در این قسمت مشاهده می‌شود. در شرایطی که به تازگی بایوس جدیدی را نصب کرده باشید ایجاد چنین پیغامی طبیعی است اما در غیر اینصورت احتمال خرابی حافظه ذخیره سازی وجود دارد.

نشانه های خرابی هارد دیسک و حافظه داخلی کامپیوتر - بوت شدن کامپیوتر