روش های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی

ways-to-prevent-internet-scam-bank-accounts-pic-3

کلاهبرداری اینترنتی یکی از مهمترین مشکلاتی است که باعث خواهد شد تا کاربران نتوانند به راحتی به سایت های گوناگون اعتماد کرده و از آنها خرید کنند. در واقع در شبکه‌ های اجتماعی یا در سایت های مختلف احتمال کلاهبرداری از شما وجود دارد و ممکن است اطلاعات کارتتان به دست هکر ها بیفتد. به این طریق افراد می ‌توانند در کوتاه ‌ترین زمان ممکن حساب بانکی شما را خالی کرده و پس از آن به سختی می ‌توان پیگیری‌ های لازم را انجام داده و دزد اینترنتی را پیدا نمود. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا روش هایی برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی را به شما عزیزان ارائه دهیم. به این صورت می توانید از این نوع مشکلات جلوگیری کرده و به راحتی در سایت های مختلف وارد صفحه پرداخت شوید.

بیشتر بخوانید: کلاهبرداری های اینستاگرامی

مهمترین راهکار های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی

از هر سایتی خرید نکنید!

برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی در صورتی که قصد خرید از سایت‌ های اینترنتی را دارید پیشنهاد می دهیم تا بررسی نمایید که سایت مربوطه دارای گواهی های مورد نیاز از جمله “نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال” و “نماد اعتماد الکترونیکی” باشد. علاوه بر آن در صورتی که سایت مربوطه عضو “اتحادیه کشوری کسب کارهای مجازی” باشد می ‌توانید بدون هیچ گونه نگرانی به آن اعتماد کرده و خرید خود را نهایی نمایید. پس از آن لازم است به نام دامنه دقت نمایید چرا که ممکن است برخی از هکر ها سایتی با دامنه ای شبیه به فروشگاه اینترنتی مورد نظر شما ایجاد کنند و صفحه پرداختی جعلی در آن قرار دهند. البته هکر ها از راه کار های دیگری نیز استفاده می کنند. برای مثال ممکن است پیامی حاوی لینک سایتی را برای شما ارسال نمایند و از شما بخواهند تا هر چه سریعتر خرید خود را نهایی کنید. با ورود به لینک مربوطه به صفحه جعلی پرداخت می‌ روید و در این قسمت تمامی اطلاعات حساب بانکی شما در دسترس هکر ها قرار می‌ گیرد. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی تنها از سایت های معتبر خرید کنید و حتماً به نام دامنه سایت مربوطه توجه داشته باشید.

جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی - بررسی گواهی های سایت

بیشتر بخوانید: تشخیص پروفایل فیک کاربران در شبکه های اجتماعی

رمز پویای کارت بانکی خود را فعال کنید

با فعال کردن رمز پویای کارت بانکی بسیاری از کلاهبرداری های اینترنتی کاهش یافته و عملاً راه برای هکرها سخت شده است. در واقع با استفاده از این روش در هنگام پرداخت، رمز دوم ثابتی در اختیار شما نبوده و احتیاج است تا درخواست رمز پویا نمایید. پس از آن رمز یکبار مصرف برایتان ارسال خواهد شد و تا دو دقیقه امکان استفاده از آن وجود دارد. به این طریق هکرها نمی ‌توانند به رمز پویای شما دسترسی داشته و احتمال سوء استفاده بسیار کاهش می یابد.

بهترین روش های جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی

آنتی ویروس نصب کنید

یکی از روش هایی که با استفاده از آن هکر ها به اطلاعات حساب تان دسترسی پیدا میکنند ویروسی کردن گوشی موبایل شما میباشد. در واقع در صورتی که بد افزارهای مختلف را روی موبایل تان نصب کنید احتمال دارد که تمامی اطلاعات تان در اختیار هکر ها قرار گیرد. بنابراین پیشنهاد میدهیم تا برای جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی حتماً یک آنتی ویروس قوی روی موبایل و کامپیوتر خود نصب کرده و به این طریق از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری نمایید.

از کارت بانکی تان عکس نگیرید!

در صورتی که عکس کارت بانکی خود را گرفته و برای دیگران ارسال کنید ممکن است گوشی موبایل آن ها توسط هکرها هک شده و این تصویر در اختیار هکر قرار گیرد. به این طریق تمامی اطلاعات حسابتان، به غیر از رمز دوم در اختیار هکر قرار گرفته و سپس او می تواند به راحتی و با انجام روش هایی به رمز دوم دسترسی پیدا کرده و حساب شما را خالی کند.

جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی حساب بانکی - مهم ترین روش های کلاه برداری

بیشتر بخوانید: افزایش فروش در اینستاگرام با اعتمادسازی

احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنید

در صورتی که هکر ها به اطلاعات جیمیل شما دسترسی پیدا کنند میتوانند به شبکه‌ های اجتماعی تان وارد شده و به این طریق امکان سوء استفاده وجود دارد. بنابراین پیشنهاد می ‌دهیم تا احراز هویت دو مرحله ای را برای حساب جیمیل، تلگرام، اینستاگرام، واتس اپ و… فعال کنید.

مراقب تماس‌های تلفنی باشید

بسیاری از کلاهبرداران اینترنتی از جریحه دار کردن احساسات دیگران استفاده کرده و به این طریق به اطلاعات حسابشان دسترسی پیدا می کنند. برای مثال ممکن است با شما تماس گرفته شود و کلاهبردار اذعان دارد که شما در یک مسابقه تلویزیونی و یا در قرعه کشی بانک برنده شده اید و سپس از شما درخواست پول کند! در چنین شرایطی فورا تلفن را قطع کنید و به هیچ عنوان جواب فرد مذکور را ندهید.