کلاهبرداری های اینستاگرامی | برتر رایانه

instagram-scams-pic-1

اینستاگرام اپلیکیشنی است که در میان مردم بسیار محبوب شده است و اکثر افراد جامعه از آن استفاده می کنند و هر روزه تعداد زیادی پست و استوری در این شبکه مجازی با دیگران به اشتراک گذاشته می شود . مدتی است که فروشگاه های مجازی زیادی در این شبکه اجتماعی آغاز به فعالیت نموده اند و همچنین شغل های خانگی با وجود این فضا رو به افزایش گذاشته است . با وجود مزایای بی شمار این اپلیکیشن و همچنین قابلیت فروش آنلاین ، این برنامه دارای معایبی نیز می باشد و به این ترتیب انواع کلاهبرداری های اینستاگرامی در آن به وجود آمده است . در ادامه این مقاله تمامی روش های کلاهبرداری در اینستاگرام را شرح می دهیم تا به این ترتیب شما بتوانید افراد کلاه بردار را شناسایی کرده و به پلیس فتا گزارش دهید .

بیشتر بخوانید : قابلیت های لایو اینستاگرام

پولشویی یکی از کلاهبرداری های اینستاگرامی

کلاهبرداری های اینستاگرامی - تصویر یک

یکی از کلاهبرداری های اینستاگرامی پولشویی است . کلاه برداران برای پولشویی در این فضا مقدار کمی از پول دیگران را با روش های مختلف از جمله هک حساب برداشت می کنند و سپس این مقدار پول را به کارت یکی از فروشندگان در فضای مجازی واریز می نمایند و بعد از گذشت چند ساعت به فروشنده پیام می‌ دهند و درخواست کالایی را می نمایند که از ناموجود بودن آن در فروشگاه اینترنتی مذکور مطمئن هستند . در اکثر موارد فروشنده پول را به شماره کارتی که کلاه برداران ارائه می‌ کنند واریز می نماید . اما باید توجه کنید که این شماره کارت نیز مربوط به حساب شخص کلاه بردار نمی ‌باشد و او شماره کارت فروشنده ی دیگری را ارائه می دهد ، به این ترتیب فرد سودجو این میزان پول را در حساب افراد مختلف جابجا می نماید و در نهایت آن را به شماره کارتی واریز می ‌کند که در بیشتر موارد برای شخصی بی سواد در یک روستای دور افتاده است ، سپس بدون باقی گذاشتن ردی از خود آن پول را به صورت نقدی از دستگاه خودپرداز می گیرد . برای جلوگیری از این نوع کلاه برداری شماره کارت خود را در قسمت بیو و یا در کپشن وارد نکنید و در صورتی که شخصی قصد سفارش محصولی را داشت و آدرس و مشخصات خود را برای شما ارسال کرد ، شماره کارت را به او بدهید . اگر شخصی به شما پیام داد و اذعان داشت که بدون اطلاع پولی به حساب شما واریز کرده و درخواست یک کالای ناموجود را داشت و یا ادعا کرد که امکان ارسال سریع وجود ندارد و در خواست او غیر منطقی بود ، پول را به شماره کارتی که او ارسال می کند واریز نکنید و سریعاً پلیس فتا را در جریان قرار دهید .

هم چنین بخوانید : بی صدا کردن فرد در اینستاگرام | آموزش کامل Mute اینستاگرام

کلاهبرداری های اینستاگرامی با استفاده از پیج فیک

کلاهبرداری های اینستاگرامی - تصویر دو

مدتی است که روش جدیدی برای کلاهبرداری های اینستاگرامی به وجود آمده است که در این روش فردی پیجی فیک کاملاً شبیه به پیج یک فرد عادی ایجاد می نماید و همچنین عکس پروفایل خود را نیز شبیه به شخص مورد نظر انتخاب می کند و با فالو کردن فالوور های آن شخص به آن ها پیام می‌ دهد و ادعا می‌ کند که دوست آن ها است و نیازمند به پول می باشد . این کلاه برداران اذعان می کنند که تا چند ساعت بعد پول را به حساب فرد مذکور برمی‌ گرداند و با توجه به نوع صحبت خود طرف مقابل را قانع می کنند ، به این ترتیب فرد پول را به حساب آن ها واریز می نماید و کلاه بردار بعد از دریافت پول از چند نفر از فالوور های شما ، دیلیت اکانت می ‌کند . در صورتی که نمی خواهید در معرض این نوع کلاهبرداری ها قرار بگیرید از کسی که به شما پیام می دهد و درخواست پول می نماید بخواهید که پیام صوتی برای شما ارسال کند . علاوه بر آن راجع به مسائلی با او صحبت کنید که فقط شما دو نفر در جریان آن بوده‌ اید و در صورتی که جواب های درستی دریافت نکردید به این فرد مشکوک شوید و با دوست خود تماس بگیرید و اگر دوستتان در جریان این نیاز مالی نبود ، حتماً پلیس فتا را در جریان بگذارید و پیج مورد نظر را ریپورت کنید .

بر مطالعه مقاله آموزشی همه چیز درباره ی اکسپلور اینستاگرام بر روی لینک آموزشی کلیک کنید

رسید جعلی بانک از روش های کلاهبرداری های اینستاگرامی

در صورتی که شما صاحب یک فروشگاه مجازی در اینستاگرام هستید و یا تبلیغات قبول می کنید ممکن است با رسید هایی مواجه شده باشید که کاملاً شبیه به رسید های واقعی هستند ، اما پولی به حساب شما واریز نشده باشد . برای جلوگیری از این نوع کلاه برداری حتماً اس ام اس بانکی خود را فعال کنید و زمانی که فردی ادعای واریز پول به کارت شما را داشت واریزهای خود را چک نمایید ، چرا که افرادی با استفاده از نرم‌ افزارهای انتقال وجه ، رسید بانکی جعلی ایجاد می نمایند و به این ترتیب از دیگر افراد کلاه برداری می کنند و محصولی را بدون پرداخت پول آن به دست می‌ آورند . انواع دیگری از کلاهبرداری های اینستاگرامی نیز وجود دارند که امروزه با وجود پیگیری های پلیس فتا بسیار کم شده اند که از آن جمله می توان به فروشگاه آنلاین فیک اشاره کرد . امیدواریم مقاله امروز برای شناسایی کلاه برداران در فضای اینستاگرام مفید بوده باشد.

کلاهبرداری های اینستاگرامی - تصویر سه

با تشکر از همراهی شما