آموزش دریافت کد پستی

training-get-postcode-pic-6

امروزه بسیاری از افراد خرید های خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند و لوازم مورد نیازشان را درب منزل تحویل می گیرند. در چنین مواقعی لازم است تا در سایت های گوناگون ثبت نام انجام دهید و آدرس پستی، شماره تماس، نام و نام خانوادگی و کد پستی منزل تان را ثبت کنید. در صورتی که این موارد به طور کامل پر نشود ثبت نام شما در سایت ناقص مانده و نمی توانید خرید تان را انجام دهید. در این میان کدپستی دارای اهمیت بالایی می باشد و نمی‌توانید کدپستی نادرست را در کادر مربوطه وارد کنید. با وجود اهمیت این کد هنوز هم برخی از افراد نمی دانند که چگونه کد پستی منزلشان را پیدا کنند به همین علت در ادامه این مطلب قصد داریم تا روش های پیدا کردن و دریافت کد پستی را به شما عزیزان آموزش دهیم. لطفاً همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه پیگیری مرسولات پستی

روش های دریافت کد پستی

کد پستی برای مشخص کردن مختصات دقیق یک ملک مورد استفاده قرار می گیرد. این کد از ده رقم تشکیل شده که پنج رقم ابتدایی برای مشخص کردن محدوده جغرافیایی و پنج رقم دوم برای مشخص کردن آدرس دقیق ساختمان مورد نظر می باشد. این کد برای هر ملک کاملاً منحصر به فرد می باشد و در صورتی که از آن استفاده شود بسته پستی بدون هیچ گونه اشتباه تحویل شما خواهد شد. علاوه بر آن در هنگام ثبت نام دانشگاه و ثبت نام در آزمون های مختلف نیز احتیاج به این کد وجود دارد. در صورتی که کد پستی را به صورت اشتباه در سایت های مختلف وارد کنید حتی اگر سایت مورد نظر آن را قبول کند احتمال نرسیدن بسته تان وجود دارد! به همین دلیل پیدا کردن و دریافت کد پستی دارای اهمیت خواهد شد. در چنین شرایطی می توانید از روش هایی که در ادامه شرح داده می شود برای پیدا کردن کد پستی استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: روش های خرید اینترنتی از سایت های مختلف

پیدا کردن کد پستی از روی قبوض

به طور معمول کد پستی روی تمامی قبوض آب و برق و گاز درج شده و به راحتی می توانید این کد را از قبض های مربوطه پیدا کنید. البته با پیامکی شدن قبض ها متاسفانه دسترسی به این کد سخت شده است. علاوه بر آن ممکن است برخی از افراد محل سکونت خود را تغییر داده باشند و دسترسی به قبض های خدماتی نداشته باشند. در این شرایط نمی توان به این روش کد پستی را پیدا نمود. بنابراین می توانید از روش اینترنتی استفاده کنید.

دریافت کد پستی به صورت اینترنتی

یکی از راهکارهای دریافت کد پستی که به عنوان بهترین راهکار شناخته می‌شود استفاده از اینترنت و مراجعه به سایت شرکت ملی پست ایران می‌باشد. در این سایت می‌توانید با وارد کردن اطلاعاتی مانند نام شهر و روستا و آدرس منزل یا ملک مورد نظر کد پستی مربوطه را دریافت کنید. در صورتی که در یک ساختمان چند طبقه زندگی می‌کنید کدپستی هر واحد به تفکیک نمایش داده می‌شود که می‌توانید از این میان کدپستی مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین با وجود تشابه نام برخی از خیابان‌ها و کوچه‌ها احتمال نمایش چند آدرس برای شما وجود دارد که می‌توانید آدرس اصلی منزلتان را انتخاب کرده و کد پستی را مشاهده کنید. برای مشاهده کد پستی مراحل زیر را دنبال نمایید:

ابتدا وارد سایت شرکت ملی پست ایران شوید.

نام شهر یا روستای مورد نظر خود را در کادر مربوطه وارد نمایید.

دریافت کد پستی - وارد کردن نام شهر یا روستا

برای انتخاب این نام می‌توانید از قسمت انتخاب از لیست نیز استفاده کنید.

دریافت کد پستی در سامانه ملی پست

در قسمت طوسی رنگ پلاک شهرداری منزل خود را وارد کنید و در قسمت سفید رنگ نام کوچه یا خیابانی که منزلتان در آن قرار گرفته را تایپ نمایید.

پیدا کردن کد پستی در سامانه پست

در این صورت احتمال نمایش چند آدرس مختلف برای شما وجود دارد، آدرس منزلتان را از میان گزینه‌های پیشنهادی انتخاب کنید.

انتخاب آدرس برای پیدا کردن کد پستی

در صورتی که آدرس خود را پیدا نکردید ممکن است آدرس مربوطه به صورت دیگری ثبت شده باشد بنابراین نام خیابان و کوچه مورد نظر را چندین بار تغییر دهید تا آدرس اصلی مشخص شود.

بیشتر بخوانید: روش های استعلام خلافی خودرو

بعد از پیدا کردن آدرس روی آن ضربه بزنید و چند ثانیه صبر کنید تا کدهای پستی مربوطه به تفکیک طبقات و واحدها نمایش داده شود.

پیدا کردن کد پستی واحد های مختلف ساختمان

حال با ضربه روی گزینه نمایش در نقشه می‌توانید بررسی کنید که آیا آدرس شما به درستی مشخص نشده است یا نه؟! همچنین با ضربه روی جزئیات آدرس شما به صورت کامل نمایش داده می‌شود.