نحوه پیگیری مرسولات پستی

how-to-track-send-mail-org-pic

چند سالی است که به علت ایجاد فروشگاه های اینترنتی، روزانه تعداد زیادی مرسوله پستی به نقاط مختلف کشور ارسال می شود. اکثر افراد برای ارسال مرسوله پستی به اداره پست منطقه خود مراجعه می کنند، چرا که ارسال مرسوله به وسیله پست دارای اطمینان بالایی است و این اداره امکان پست پیشتاز را نیز فراهم نموده است. اداره پست امکانات مناسبی را برای پیگیری مرسولات پستی در نظر گرفته و به این ترتیب افراد می ‌توانند از وضعیت بسته پستی خود آگاه شوند. البته این نکته را در نظر بگیرید که پیگیری پست تنها از طریق کد پیگیری قابل انجام است و به وسیله کد ملی یا نام خانوادگی نمی ‌توان مرسولات پستی را پیگیری نمود و افراد یا سایت هایی که این ادعا را دارند تنها در صدد کلاه برداری از اطلاعات شما می باشند . لطفا پیگیری مرسوله را تنها از طریق سامانه پست و با استفاده از کد رهگیری انجام دهید .

بیشتر بدانید : نحوه ساخت شماره مجازی رایگان

سامانه پیگیری مرسولات پستی

در اکثر فروشگاه های اینترنتی بعد از خرید محصول اعم از کتاب، لباس، لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی و … و همچنین بعد از پرداخت هزینه آن یک کد رهگیری مرسولات پستی برای شما ارسال می شود. این کد بعد از پست کردن بسته پستی تحویل شما داده خواهد شد و به این ترتیب شما می توانید پیگیری مرسولات پستی خود را انجام دهید. این کد حاوی اطلاعات بسیار مهمی است و با استفاده از آن می توان متوجه شد که بسته از کدام منطقه ارسال شده، چه زمانی به منطقه شما می رسد، تحویل کدام یک از ماموران پست شده و در صورت منزل نبودن آیا ماموران پست برای تحویل بسته به خانه شما مراجعه کرده اند یا خیر! در ادامه برای آشنایی با نحوه پیگیری پست از طریق سامانه این شرکت همراه ما باشید.

مرحله ۱: در ابتدا وارد سامانه رهگیری مرسولات شرکت ملی پست به آدرس tracking.post.ir شوید. برای این کار روی آدرس کلیک نمایید تا به این سامانه منتقل بشوید.

مرحله ۲ : کادری رو به روی شما باز می شود که در آن قسمت باید کد رهگیری خود را وارد کنید. سپس روی ذره بین زرد رنگی که کنار آن قرار گرفته کلیک نمایید.

 

 

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر دو

 

مرحله ۳ : بعد از وارد کردن کد رهگیری باید چند لحظه منتظر بمانید تا رهگیری کامل شود.

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر یک

مرحله ۴ : سپس تمامی اطلاعات مرسوله شما نمایش داده خواهد شد. این اطلاعات شامل نوع سرویس مبدا، نام فرستنده، کد پستی فرستنده، وزن مرسوله، مبلغ بیمه، مقصد، نام گیرنده، کد پستی گیرنده، دفتر پستی مبدا و هزینه پستی می باشد. همچنین تاریخ و ساعت تحویل بسته به اداره پست در این قسمت مشخص است.

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر سوم

مرحله ۵ : بعد از این قسمت کادری با عنوان آخرین وضعیت مرسوله وجود دارد که در آن اطلاعات تحویل درج شده است. همان طور که در عکس مشاهده می کنید، این کادر به رنگ سبز است و نوشته آن نشان از تحویل مرسوله به فرد مورد نظر می ‌باشد.

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر چهارم

همچنین بخوانید : نحوه کم کردن حجم ویدیو

اطلاعات تکمیلی پیگیری مرسولات پستی

شرکت پست علاوه بر موارد ذکر شده در قسمت بالا، اطلاعات دیگری را نیز در این صفحه قرار داده که باعث رهگیری راحت تر مرسولات پستی می شود. برای پیگیری مرسولات پستی به صورت دقیق و کامل موارد زیر را دنبال نمایید:

مرحله ۱: بعد از دو کادری که در قسمت بالا به توضیح آن ها پرداختیم، کادری به رنگ زرد وجود دارد که شما می توانید با کلیک بر آن جزئیات مربوط به مرسوله خود را مشاهده نمایید. برای این کار روی این قسمت زرد رنگ کلیک نمایید.

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر پنجم

همان طور که مشاهده می کنید در این قسمت تمامی اطلاعات مربوط به تحویل کالا وجود دارد. در ابتدا نقطه پستی فرستنده و گیرنده قرار گرفته و پس از آن عبارت «ارسال مرسوله به نقطه پستی مقصد» درج شده است. در نظر داشته باشید که اگر در هنگام پیگیری مرسوله پستی با این عبارت در کادر «آخرین وضعیت مرسوله» مواجه شدید، یعنی مرسوله هنوز به منطقه پستی شما و به دست نامه رسان نرسیده است.

در کادر بعد در قسمت رویداد عبارت «مرسوله وارد نقطه پستی شده است» درج شده که یعنی بسته شما وارد منطقه زندگی تان شده است و به زودی تحویل نامه رسان خواهد شد.

در کادر بعدی در قسمت رویداد عبارت «مرسوله جهت توزیع تحویل نامه رسان شده است» نوشته شده و همچنین نام نامه رسان ذکر شده است.  به این ترتیب مرسوله به زودی به دست شما خواهد رسید.

نحوه پیگیری مرسولات پستی - تصویر ششم

توجه داشته باشید که در صورتی که در منزل نباشید و نامه رسان برای تحویل بسته به منزل شما مراجعه کند این موضوع در اطلاعات بسته ذکر خواهد شد و در نهایت بعد از تحویل بسته عبارت «مرسوله تحویل گیرنده گردیده است» به رنگ سبز درج می شود.

 

امیدواریم این مقاله مورد نظر شما قرار گرفته باشد . از همراهی شما متشکریم