مهمترین دلایل داغ شدن لپ تاپ

the-most-important-reasons-for-a-laptop-to-overheat-pic-3

به طور معمول در هنگام کار با لپ تاپ احتمال داغ شدن آن وجود دارد و این مسئله طبیعی است. اما در صورتی که دما به میزان زیادی افزایش یابد مطمئناً باعث آسیب به قطعات درونی سیستم خواهد شد و مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می کند. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا تمامی دلایل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ را بررسی کرده و راهکار هایی را برای رفع آن ارائه دهیم. در صورتی که لپ تاپ شما به میزان زیادی داغ می شود و دنبال راه حلی برای رفع این مشکل هستید حتما ادامه این مطلب را دنبال کنید و به این طریق از داغ شدن لپ تاپ خود جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید: دلایل شارژ نشدن لپ تاپ

علت و علائم داغ شدن لپ تاپ

به طور معمول انواع لپ تاپ در هنگام پردازش و ذخیره سازی به میزانی گرم می‌شوند. اگر این گرما افزایش یابد و دستگاه را در معرض آسیب قرار دهد سیستم به صورت خودکار خاموش خواهد شد. اما با این حال احتمال آسیب به لپ تاپ وجود دارد. یکی از مهمترین علائم داغ شدن لپ تاپ کار کردن مداوم فن خنک کننده آن می‌باشد. در واقع دستگاه به این طریق در تلاش است تا مشکل ایجاد شده را برطرف کند. از دیگر علایم می‌توان به کارکرد کند لپ ‌تاپ اشاره نمود. برای بررسی میزان گرمای لپ ‌تاپ و کنترل آن می توانید از ابزارهایی مثل HWMonitor استفاده کنید. به این طریق می‌توانید متوجه شوید که میزان گرما چقدر است و کدام یک از سخت افزارهای دستگاهتان به میزان بیشتری داغ شده اند. در نظر داشته باشید که به طور معمول CPU یا واحد پردازش مرکزی نسبت به سایر قطعات داغ تر می شود و به همین دلیل احتمال آسیب به سیستم وجود دارد. مطمئناً یکی از مهم ترین دلایل افزایش دمای لپ تاپ کار نکردن درست فن آن می باشد. این مشکل می تواند به علت گرد و غبار قرار گرفته روی سطح آن به وجود آید. بنابراین پیشنهاد می دهیم تا لپ تاپ را باز کرده و آن را تمیز کنید. علاوه بر آن بهتر است تا خمیر سیلیکون آن را نیز تعویض نمایید.

همچنین شما می توانید از خنک کننده های لپ تاپ یا کول ‌پد نیز برای کاهش دما استفاده کنید. برای این کار ابتدا ورودی و خروجی هوای لپ تاپ را بررسی کرده و مدل مناسب کول پد را برای آن تهیه نمایید. چرا که اگر این وسیله با ورودی و خروجی هوای لپ تاپ تان هماهنگ نباشد ممکن است تاثیر معکوس داشته و باعث گرم تر شدن لپ ‌تاپ شود.

داغ شدن لپ تاپ - استفاده از کول پد

بیشتر بخوانید: بهترین روش جهت بالا بردن عمر باتری لپ تاپ

بهترین راهکارهای حل مشکل داغ شدن لپ تاپ

همانطور که گفته شد مهمترین راهکار برای حل مشکل داغ شدن لپ تاپ تمیز کردن قسمت های مختلف آن می‌باشد. برای این کار ابتدا لازم است تا فن لپ تاپ را تمیز کرده و سپس دریچه های ورودی و خروجی، رم، هارد و… را از هرگونه آلودگی پاک کنید. ممکن است شما در این زمینه مهارت نداشته باشید و در هنگام تمیز کردن لپ تاپ به قطعات آن آسیب وارد کنید. بنابراین بهتر است تا از یک تکنسین برای رفع این مشکل کمک بگیرید چرا که به طور معمول تکنسین ها از لوازم خاصی برای تمیز کردن لپ‌تاپ کمک می‌گیرند و به این طریق احتمال آسیب به دستگاه شما وجود ندارد.

داغ شدن لپ تاپ - تمیز کردن لپ تاپ

در صورتی که با تمیز شدن لپ‌ تاپ همچنان مشکل وجود داشت و نتوانستید آن را رفع کنید ممکن است که فن لپ تاپتان خراب شده باشد. برای اطمینان از این مشکل می‌توانید بررسی کنید که آیا کارکرد فن همراه با صداهای بلند و اضافی است یا نه؟ در صورتی که چنین نشانه‌ای را مشاهده کردید حتماً از یک تعمیر کننده لپ تاپ کمک بگیرید. البته گاهی اوقات مشکلات نرم ‌افزاری نیز باعث داغ شدن سیستم می‌شوند. برای مثال در صورتی که برنامه‌های زیادی روی صفحه در حال اجرا باشند به سیستم شما فشار خواهد آمد و باعث داغ شدن آن می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌دهیم تا برنامه های اضافی را ببندید و برای مدت زمان طولانی نیز از سیستمتان استفاده نکنید. امیدواریم با استفاده از روش های بالا بتوانید مشکل ایجاد شده را رفع کرده و عمر لپ تاپ خود را افزایش دهید. پیشنهاد می دهیم تا از سایر آموزش هایی که در این سایت قرار گرفته نیز دیدن نمایید و در صورت ایجاد سوال یا وجود هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقاد آن را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

بیشتر بخوانید: اتصال و انتقال اطلاعات دو لپ تاپ به یکدیگر