دلایل شارژ نشدن لپ تاپ

reasons-not-charging-laptop-pic-1

لپ تاپ یکی از انواع لوازم الکترونیکی است که با توجه به ابعاد کوچک تر خود نسبت به کامپیوتر در بین افراد مختلف محبوب تر است. باتری انواع لپ تاپ در زمان نسبتاً کوتاهی خالی می شود و احتیاج به شارژ مجدد لپ تاپ به وجود می آید. ممکن است با متصل نمودن شارژر به لپ تاپ متوجه شوید که دستگاه شما شارژ نمی ‌شود، به همین علت در این مقاله راهکار هایی را ارائه می ‌دهیم تا بتوانید دلایل شارژ نشدن لپ تاپ خود را پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش جهت بالا بردن عمر باتری لپ تاپ

چک کردن موارد سخت افزاری در بررسی شارژ نشدن لپ تاپ

در صورتی که بعد از اتصال لپ تاپ به شارژر متوجه شارژ نشدن آن شدید بهتر است همه اتصالات را بررسی کنید و مطمئن شوید که کابل شارژر کاملاً درون پورت لپ تاپ قرار گرفته است. در صورتی که از این مسئله مطمئن شدید برای بررسی دیگر دلایل شارژ نشدن لپ تاپ بررسی کنید که کابل به آداپتور متصل باشد و در نهایت از سالم بودن پریز برق اطمینان حاصل نمایید. برای این کار بهتر است تا دیگر پریزهای منزل یا محل کار خود را نیز چک کنید و در صورتی که هیچ مشکلی نیافتید موارد زیر را بررسی نمایید.

جدا کردن باتری از لپ تاپ

در صورتی که باتری لپ تاپ شما قابل تعویض است، می ‌توانید آن را قبل از خاموش کردن لپ تاپ از دستگاه جدا کنید. بعد از آن دکمه پاور را نگه دارید تا تمامی شارژ باقیمانده خارج شود. حال شارژر را متصل نمایید و سعی کنید تا لپ تاپ را روشن نمایید. عملکرد لپتاپ را بررسی کنید و ببینید که آیا به طور عادی کار می کند یا نه؟ حال باتری را به صورت دقیق داخل محفظه بگذارید و ببینید که آیا مشکل رفع شده یا هنوز وجود دارد. اگر هنوز هم باتری شارژ نمی شود احتمال خراب شدن آن وجود دارد و بهتر است تا از یک تعمیر کننده لپتاپ کمک بگیرید. در صورتی که باتری لپ تاپ شما قابل جدا شدن نیست، از باز کردن آن خودداری کنید و به یک تعمیرکار مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: اتصال و انتقال اطلاعات دو لپ تاپ به یکدیگر

بررسی پورت لپ تاپ در شارژ نشدن لپ تاپ

در صورتی که لپ تاپ شما از پورت های USB-C پشتیبانی می ‌کند بهتر است تا برای بررسی شارژ نشدن لپ تاپ تمامی این پورت ها را چک کنید، چرا که برخی از آن ها فقط برای انتقال اطلاعات به کار می روند. در حین شارژ کردن لپ تاپ سعی کنید که از شارژر اصلی استفاده نمایید. گاهی ممکن است مشکل از شارژر باشد و دستگاه شما هیچ مشکلی نداشته باشد که البته شارژر های غیر اصلی در مواردی باعث آسیب در باتری لپ تاپ ها شده اند و شما باید در بررسی خود این مسئله را مد نظر قرار دهید. در نظر داشته باشید که شارژر های قدیمی بیشتر به صورت ته گرد بودند و لپ تاپ های با پورت USB-C مدتی است که روانه ی بازار شده و شما باید در بررسی خود این مورد را نیز در نظر بگیرید.

شارژ نشدن لپ تاپ - بررسی پورت ها

تغییر شارژر

از یک شارژر اصل برای بررسی مشکل لپ تاپ خود کمک بگیرید و به وسیله آن دستگاه را شارژ کنید. درصورتی که لپ تاپ شما شارژ شد می توانید اطمینان حاصل کنید که مشکل از شارژر بوده و با تهیه یک شارژر اصل از فروشگاه های معتبر این مشکل را رفع نمایید.

بیشتر بخوانید: دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

بررسی موارد نرم ‌افزاری در شارژ نشدن لپ تاپ

میزان مصرف منابع

احتمال دارد تا شارژ نشدن لپ تاپ به علت موارد و مشکلات نرم ‌افزاری ایجاد شود. گاهی با باز کردن برنامه ها و اجرای پشت سر هم آن ها انرژی بالایی از لپ تاپ گرفته می شود و به همین علت شارژ دستگاه به سرعت خالی شده و این مسئله روی شارژ شدن آن نیز تاثیر می گذارد و شارژر نمی تواند با سرعت بالا دستگاه را شارژ کند‌. برای بررسی مصرف منابع فعلی می ‌توانید نوار وظیفه را با کلید های ترکیبی Ctrl + Shift + Esc فشار دهید و به این صورت مصرف منابع را چک نمایید در صورتی که مصرف بالا بود برنامه ها را ببندید و لپ تاپ خود را خاموش کنید، به این ترتیب دمای آن کاهش پیدا کرده و با روشن کردن مجدد دستگاه فن با سرعت کمتری کار می کند. حالا بررسی کنید که شارژر شما به چه صورت دستگاه را شارژ می کند؟

شارژ نشدن لپ تاپ - مشکلات نرم افزاری

نصب مجدد درایو باتری

ویندوز برای ایجاد ارتباط با باطری از درایو های خاصی استفاده می کند. شما می توانید با حذف درایو و نصب مجدد آن باعث رفع مشکل شارژ نکردن لپ تاپ خود شوید. برای این کار مراحل زیر را طی نمایید:

مرحله ۱: دکمه های ترکیبی Win + X را فشار دهید و یا روی گزینه Start کلیک نمایید.

مرحله ۲: وارد بخش مدیریت دستگاه شوید و روی فلش کنار Batteries کلیک نمایید و دو درایو Microsoft AC Adaptor و Microsoft ACPI-Compliant را به روز رسانی کنید. در صورتی که گزینه به روز رسانی را پیدا نکردید، درایو ها را حذف کنید و مجدد دستگاه را راه اندازی نمایید. حال منتظر بمانید تا ویندوز به صورت اتومات درایو ها را نصب کند و حالا بررسی کنید که باتری شارژ می شود یا خیر؟