روش های حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF

methods-of-problem-solving-persian-word-search-in-pdf-file-pic-5

فایل PDF یکی از فرمت های مربوط به ذخیره فایل متنی یا تصویری می باشد که می توان از آن جهت ارائه مطالب استفاده نمود. در این فایل مطالب به صورت صفحات متوالی نمایش داده می شوند. شما با باز کردن فایل PDF و یک جستجوی ساده به راحتی می توانید به صفحه دلخواه خود رجوع کنید. همچنین اگر حجم مطالب و تعداد صفحات بسیار زیاد است با سرچ کلمات به بخش مورد نظر می روید. در واقع امکان جستجوی واژگان یکی از قابلیت های کاربردی برنامه PDF می باشد. این ویژگی برای سایر زبان ها کارایی خوبی دارد اما گاهی اوقات هنگام جستجوی کلمات فارسی ممکن است نتیجه ای نمایش داده نمی شود. برای رفع این مشکل روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت. لطفاً تا انتها با بررسی روش های حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: ساده ترین روش های حذف متن از فایل PDF

حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF از طریق مرورگر کروم

گاهی اوقات برخی از نرم افزارهایی که به زبان انگلیسی و سایر زبان ها ارائه می شوند ، به طور کامل از زبان فارسی پشتیبانی نمی کند. در بعضی موارد نیز به دلیل برخی اختلالات ، حین جستجو واژه های فارسی در فایل PDF نمایش داده نمی شود. اما در صورتی که از وجود این کلمه اطمینان دارید برای حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF از روش های زیر کمک بگیرید. یکی از نکات مهمی که باید در این مورد به آن توجه داشته باشید این است که یک فایل متنی مانند فایل ورد باید تبدیل به فایل PDF شده باشد تا امکان جستجو در متن آن وجود داشته باشد. در واقع اگر فایل PDF شما مجموعه ای از تصاویر است ، قابلیت جستجوی واژگان در آن وجود ندارد. یکی از روش هایی که می توانید برای رفع مشکل جستجوی کلمات فارسی به کارگیرید ، استفاده از مرورگر کروم می باشد. به این منظور در مرحله اول روی فایل PDF خود راست کلیک نموده و از بخش Open With روی گزینه Google Chrome کلیک کنید.

آموزش روش های حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF

کمی صبور باشید تا فایل شما از طریق مرورگر کروم باز شود. سپس روی آیکون سه نقطه که در بالای صفحه وجود دارد بزنید و گزینه Find را انتخاب نمایید. همچنین می توانید با کلید میانبر Ctrl+F نیز به این بخش دسترسی داشته باشید. با این کار کادر کوچکی در سمت راست صفحه به شما نمایش داده می شود که می توانید با تایپ کلمه مورد نظر آن را جستجو کنید. در این کادر تعداد تکرار عبارت در متن نمایش داده می شود و واژگان به صورت هایلایت شده در صفحات مشخص می شوند. با کمک فلش های بالا و پایین نیز می توانید این کلمه را در دیگر صفحات نیز ببینید.

حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF از طریق مرورگر کروم

بیشتر بخوانید: ذخیره وب سایت به صورت فایل PDF در اندروید، iOS و ویندوز

چند روش ساده برای حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF

استفاده از مرورگر Edge: برای حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF می توانید از مرورگر Edge نیز کمک بگیرید. برای استفاده از این روش مشابه بخش قبل ، بعد از راست کلیک روی فایل مورد نظر از قسمت Open With گزینه Microsoft Edge را انتخاب نمایید. بعد از اینکه فایل در مرورگر باز شد روی آیکون سه نقطه در بالای صفحه کلیک کنید و در منوی نمایش داده شده روی گزینه Find on page بزنید. با این کار کادر جستجوی واژگان به شما نمایش داده می شود که می توانید عبارت مورد نظر  خود را در آن وارد کنید.

کپی کردن متن: برای جستجوی واژه فارسی مورد نظر خود می توانید از نرم افزار دیگری نیز کمک بگیرید. برای این کار فایل PDF خود را باز کنید و از طریق فشردن Ctrl+A کل متن را انتخاب نموده و سپس آن را در نرم افزار Word یا Notepad جایگذاری کنید. سپس با استفاده از کلید میانبر Ctrl+F با فعال شدن بخش جستجو می توانید واژه مورد نظر را سرچ کنید.

حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF از طریق Adobe Reader

نرم افزار Foxit Reader: این نرم افزار برای سرچ فارسی در PDF کاربرد دارد. برنامه Foxit Reader بر خلاف حجم کمی که دارد در حل این مشکل بسیار مفید واقع می شود و جهت استفاده از امکانات آن کافیست جدید ترین نسخه نرم افزار را دانلود و نصب نمایید. سپس فایل PDF خود را از طریق این برنامه باز نموده و واژه مورد نظر خود را در کادر Find تایپ کنید.

چند روش ساده برای حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF

بعد از زدن دکمه Enter ، واژه یافت شده به صورت هایلایت نمایش داده می شود. اگر از این روش نتیجه نگرفتید واژه مورد نظر را به صورت برعکس تایپ و جستجو کنید. برای مثال براای سرچ کلمه (سلام) آن را به ‌صورت (مالس) بنویسید. همچنین می توانید از نرم افزار PDFtoDOC نیز مانند این برنامه استفاده کنید.

پیشنهاد می شود مطلب تبدیل فایل PDF به فایل Word را نیز مطالعه نمایید.

حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF از طریق Adobe Reader

برای حل مشکل سرچ کلمه فارسی در فایل PDF با استفاده از Adobe Reader ابتدا نرم افزار را دانلود نموده و فایل PDF خود را در آن باز کنید. سپس در محیط برنامه روی آیکون ذره بین کلیک نمایید و بعد از باز شدن فیلد جستجو عبارت مورد نظر خود را درون آن تایپ کنید و دکمه Enter را بزنید. عبارت ۱/۲ در بالای صفحه نشان می ‌دهد که کلمه سرچ شده ۲ مرتبه در فایل تکرار شده است. برای مشاهده موارد قبلی یا بعدی می توانید از دکمه Next یا Previous استفاده کنید.