معرفی مهمترین برنامه های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید

introducing-the-most-important-malicious-and-bad-apps-on-android-phones-pic-1

با توجه به اینکه سیستم عامل اندروید به صورت متن باز است فرصتی را برای هکر ها ایجاد می‌ کند تا بتوانند هر نوع بدافزاری را روی اپلیکیشن های مختلف نصب کرده و به این طریق اطلاعات کاربران را به دست آورند. متاسفانه تعداد برنامه ‌های ارائه شده برای اندروید بسیار زیاد است و نمی توان تمامی این بدافزار ها را شناسایی کرد، اما در این مطلب قصد داریم تا مهمترین برنامه های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید را به شما عزیزان معرفی کنیم. به این طریق می توانید آن ها را شناسایی کرده و از روی دستگاهتان پاک کنید و به این صورت از هک حسابتان و یا خراب شدن گوشی موبایل خود جلوگیری نمایید. لطفاً تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: دانلود و بررسی بهترین آنتی ویروس های اندروید

شناسایی بدترین برنامه های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید

بد افزار UC Browser

طبق تحقیقاتی که تحلیلگران امنیت سایبری انجام داده‌اند می‌توان UC Browser را به عنوان بدترین برنامه ‌های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید در نظر گرفت. چرا که این برنامه در انتقال داده به اندازه لازم امن عمل نکرده و دارای رمزنگاری بسیار ضعیفی میباشد. به همین علت پیشنهاد می دهیم تا به هیچ عنوان از این مرورگر استفاده نکرده و گوگل کروم یا فایرفاکس را جایگزین آن کنید.

بدافزار CLEANit

برنامه CLEANit برای پاک کردن فایلهای اضافی در گوشی های اندروید مورد استفاده قرار می‌گیرد اما دسترسی هایی که این اپلیکیشن به آن نیاز دارد بسیار زیاد است و در بسیاری از مواقع این دسترسی‌ها چندان ضروری نخواهند بود. در واقع می‌توان گفت که برنامه CLEANit می‌تواند به گوشی شما آسیب بزند و با حذف دائمی فایل‌های کش باعث کاهش سرعت گوشی در هنگام Rebuilt شود. با وجود اینکه استفاده از چنین برنامه‌هایی چندان ضروری نیست اما اگر احتیاج به یک اپلیکیشن برای پاک کردن داده‌های اضافی گوشی موبایل خود دارید پیشنهاد می‌دهیم تا به جای این بدافزار؛ CCleaner را دانلود کنید.

بدافزار Flash Player

برنامه Flash Player به عنوان یک مرورگر شناخته می‌شود و برای نمایش فایل های SWF در صفحات وب می‌توان از آن استفاده نمود. با وجود اینکه بسیاری از کاربران از این مرورگر استفاده می‌کنند اما چند روزی است که اعلام شده فلش پلیر به عنوان یک بدافزار عمل می‌کند و از تمامی کاربران خواسته شده تا این بد افزار را را از روی سیستم های خود پاک کنند چرا که این مرورگر جستجوهای شما را ذخیره کرده و آی پی اصلی شما را حتی هنگامی که از روش‌های تغییر آی پی استفاده کرده باشید نمایش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم تا به سرعت فلش پلیر را از روی سیستم‌های خود پاک کرده و به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: ۴ نشانه هک شدن گوشی های موبایل شما

برنامه های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید که میلیون ها بار دانلود شده اند

بدافزار Virus Cleaner – Antivirus Free & Phone Cleaner

با توجه به نام این اپلیکیشن اکثریت کاربران از آن برای افزایش امنیت گوشی موبایل، حذف فایل های کش، تقویت سرعت گوشی، خنک کننده CPU و… استفاده می‌کنند اما متاسفانه این اپلیکیشن به عنوان یکی از برنامه های مخرب و بدافزار های گوشی اندروید شناخته می شود. این برنامه به هیچ وجه به عنوان یک آنتی ویروس قوی عمل نمی کند بلکه ممکن است به موبایل شما نیز آسیب بزند. بنابراین پیشنهاد می دهیم تا به جای دانلود آنتی ویروس های مختلف از Google Play Protect که به صورت خودکار روی گوشی موبایل تان نصب شده استفاده نمایید.

بدافزار Super Clean – Master of Cleaner

با توجه به اینکه بد افزار Super Clean – Master of Cleaner بیست و شش میلیون بار توسط کاربران مختلف دانلود شده می توان گفت که عده کثیری از کاربران از مخرب بودن این برنامه اطلاع ندارند. با وجود اینکه این اپلیکیشن برای افزایش سرعت گوشی موبایل، بهینه سازی مصرف باتری، حذف فایل‌های کش و… طراحی شده اما می توان گفت که هیچ کدام از این عملکردها را ندارد و علاوه بر آن به عنوان یک برنامه مخرب نیز شناخته می شود. به همین علت پیشنهاد می دهیم تا حتماً این برنامه را از روی گوشی موبایل خود پاک کرده و به جای آن از  CCleaner  یا Greenify استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: در صورت هک شدن اینستاگرام چه باید کرد ؟ | هک حساب اینستاگرامی | آموزش اینستاگرام

بد افزار Fildo Music

برنامه Fildo Music برای پخش موسیقی و دانلود غیر قانونی آن به کار می رود. با توجه به اینکه این برنامه با شرکت سرگرمی Netease مرتبط است بهتر است تا حتما آن را از روی گوشی موبایل خود پاک کنید. شرکت Netease عملکرد درستی ندارد و به همین علت توسط بسیاری از افراد طرد شده است. با این وجود می ‌توان اپلیکیشن های مرتبط با این شرکت را به عنوان بدافزار در نظر گرفت.