معرفی نرم افزار ادیت عکس لایت روم

introducing-software-editing-photos-light-room-pic-1

برای ادیت و مدیریت تصاویر برنامه های بسیار متنوعی برای پلتفرم های مختلف از جمله ویندوز، مک، iOS و اندروید عرضه شده اند. بنابراین امروزه تمامی افراد می توانند با توجه به میزان دانش خود در زمینه عکاسی و ادیت تصاویر از یک نرم افزار مخصوص استفاده کنند. البته برخی از برنامه ها مانند فتوشاپ و لایت روم امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. نرم افزار ادیت عکس لایت روم یکی از برنامه های کاربردی است که در کنار فتوشاپ به آن احتیاج خواهید داشت. در ادامه این مطلب قصد داریم تا در رابطه با این برنامه و کاربرد های آن اطلاعات کامل تری را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید: جابجایی چهره افراد با استفاده از فتوشاپ

نحوه عملکرد نرم افزار ادیت عکس لایت روم

نرم افزار ادیت عکس لایت روم برای ادیت تصاویر و مدیریت آن ها به کار می رود. این برنامه برای کسانی که علاقه مند به عکاسی هستند مناسب است و با توجه به رابط کاربری ساده ‌اش مبتدیان نیز می توانند از آن استفاده کنند. عملکرد لایت روم به این صورت است که می توانید تصاویر را درون آن ویرایش کرده و میزان نور تصویر را تغییر داده یا رنگ ها را ویرایش کنید. علاوه بر آن در این نرم افزار امکان ساخت پریست های مختلف وجود دارد و به این صورت می توانید پریست های آماده ای را در اختیار داشته و از آن ها برای ادیت تصاویر خود استفاده کنید.

نرم افزار ادیت عکس لایت روم - وب سایت برتر رایانه

برنامه لایت روم روی عکس اصلی تغییراتی را اعمال نمی کند و به همین دلیل شما می توانید عکس اصلی را بدون هیچ گونه ویرایشی در اختیار داشته باشید. همچنین بعد از انجام تغییرات لازم فایل ذخیره شده کاملا مجزا از فایل اصلی خواهد بود. در این اپلیکیشن شما می توانید کاتالوگ ها را در قسمت مشخصی از هارد درایو سیستم خود ذخیره کرده و در هنگام ادیت به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. این برنامه علاوه بر ادیت تصاویر برای مدیریت تصاویر نیز کاربردی می ‌باشد. در واقع در آن می توانید کلمات کلیدی، شرح تصاویر، عنوان و سایر اطلاعات را به تصویر مورد نظر اضافه کنید. همچنین می ‌توانید برخی از تصاویر را قبول یا یا رد کرده و به آن ها امتیاز دهید. با انجام این کار و امتیاز دهی به تصاویر نوعی دسته بندی در لایت روم ایجاد می ‌شود و شما می‌ توانید تصاویر دارای ۵ ستاره، ۴ ستاره و… را از یکدیگر جدا کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری تبدیل عکس به نقاشی با مداد در فتوشاپ

تفاوت نرم افزار ادیت عکس لایت روم و فتوشاپ

همان طور که گفته شد در نرم افزار ادیت عکس لایت روم امکان ایجاد کاتالوگ وجود دارد و تصاویر به این صورت ذخیره می شوند. این مسئله یکی از اصلی ترین تفاوت های لایت روم و فتوشاپ می باشد. در واقع شما می توانید تعدادی از عکس ها را که درون یک فولدر قرار گرفته را ادیت کرده و تمامی آن ها را در یک کاتالوگ با حجم حداکثر ۲۰۰ مگابایت داشته باشید. این تصاویر کاملاً مجزا از تصاویر اصلی هستند و هیچ تغییری روی تصاویر اصلی ایجاد نمی شود. بنابراین در هر مرحله از ویرایش امکان بازگشت به عقب وجود دارد و در صورتی که تغییر نامناسبی روی عکس ایجاد کنید تصویر اصلی دچار تغییر نخواهد شد. نحوه ذخیره سازی در فتوشاپ کاملاً متفاوت از لایت روم می باشد چرا که در فتوشاپ ادیت تصاویر روی تصویر اصلی انجام شده و در صورتی که قصد نگهداری فایل اصلی را داشته باشید احتیاج است تا تصویر ادیت شده را با نام دیگری ذخیره کنید که حجم بالایی خواهد داشت.

نرم افزار ادیت عکس لایت روم مقایسه با فتوشاپ

بیشتر بخوانید: تبدیل عکس به نقاشی دیجیتالی با گوشی موبایل

مقایسه این دو نرم افزار به این معنی نیست که از بین این دو گزینه یکی را انتخاب نمایید چرا که هر دو این نرم افزارها کاملاً کاربردی هستند و در صورتی که قصد ویرایش تصاویر را داشته باشید می توانید از هر دو برنامه استفاده کنید. در واقع اگر قصد دارید تا تعداد زیادی از عکس را ادیت نمایید می توانید آن ها را وارد نرم افزار لایت روم کنید اما برای ویرایش جزئی تصویر بهتر است حتما از فتوشاپ استفاده نمایید. اما با توجه به محیط کاربری ساده لایت روم این برنامه برای کسانی که اطلاعات کمتری در رابطه با ادیت تصاویر دارند مناسب تر از فتوشاپ می باشد.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد از همراهی تان سپاس گزاریم.