نحوه کم کردن حجم ویدیو

how-to-reduce-video-size-pic4

کم کردن حجم ویدیو دارای مزایای بی شماری می باشد. به این طریق شما می توانید تعداد ویدیو های بیشتری را درون حافظه در دسترس خودتان نگه داری نمایید و همچنین برای آپلود فیلم در شبکه های مجازی از جمله تلگرام حجم کمتری از اینترنت تان را صرف کنید . همچنین گاهی احتیاج به تماشای یک ویدیو در گوشی موبایل خود دارید و نمی توانید ویدیو با حجم بالا را در موبایل تان نگه داری و تماشا نمایید به همین علت می توانید از کاهش حجم ویدیو با استفاده از نرم افزار های مختلف استفاده کنید در این مقاله قصد معرفی دو نرم افزار کاهش حجم ویدیو به همراه آموزش نحوه عمل کرد آن ها را داریم ، لطفاً همراه ما باشید .

بیشتر بدانید : تغییر فرمت فیلم

کم کردن حجم ویدیو با استفاده از برنامه VLC

نحوه کم کردن حجم ویدیو - تصویر سه

نرم‌ افزار VLC یکی از برنامه های محبوب برای پخش ویدئو می باشد که علاوه بر آن امکانات دیگری نیز دارد. این برنامه کم حجم می ‌تواند حجم ویدیو را بدون افت کیفیت آن کاهش دهد . در این مطلب قصد آموزش کم کردن حجم ویدیو با این نرم افزار کاربردی را داریم. لطفاً مراحل زیر را برای کاهش حجم ویدیو مورد نظرتان طی نمایید :

مرحله ۱: برنامه VLC را نصب و اجرا نمایید.

مرحله ۲: به قسمت Media رفته و سپس گزینه Convert/Save را انتخاب کنید .

مرحله ۳: یک صفحه جدید باز خواهد شد که در آن روی گزینه Add ضربه بزنید و سپس ویدیو مورد نظر خود را انتخاب کنید. یا در صورتی که چند فایل در نظر دارید همه را Add نمایید.

مرحله ۴: روی گزینه Convert/Save ضربه بزنید.

مرحله ۵: صفحه ی جدیدی برای شما باز می شود که در آن، در قسمت Setting قسمت Convert را پر کنید و سپس از بخش Profile با توجه به دستگاه مورد نظر خود سطح تبدیل را انتخاب نمایید.

مرحله ۶: در قسمت Destination محل ذخیره شدن ویدیو را انتخاب کنید.

مرحله ۷: روی کلمه Start کلیک نمایید و منتظر باشید تا فشرده سازی انجام شود.

جهت دانلود KMPlayer پلیر قدرتمند پخش فیلم بر روی لینک کلیک کنید

کم کردن حجم ویدیو با نرم افزار Hand Brake

نحوه کم کردن حجم ویدیو - تصویر یک

با استفاده از این برنامه کیفیت صدا و تصویر دچار تغییر زیادی نخواهد شد و به همین علت این برنامه بسیار محبوب می باشد. برای کم کردن حجم ویدیو با استفاده از این برنامه در ابتدا آن را دانلود و نصب نمایید و سپس مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ۱: فایل مورد نظر خود را بکشید و در برنامه رها کنید یا در اصطلاح آن را درگ نمایید و در غیر این صورت از طریق گزینه File  گزینه Open Source را فشار دهید.

مرحله ۲: در ابتدا به قسمت Audio بروید و در قسمت Audio Encoder تنظیمات زیر را اعمال نمایید:

در کادر اول نوع Encoder را روی ACC قرار دهید. سپس در قسمت Bitrate عددش را روی ۱۶۰ قرار دهید. در مرحله بعد و در قسمت Mix down گزینه ی Dolby Surround را انتخاب کنید. و در نهایت Samplerate را روی Auto قرار دهید.

مرحله ۳: حالا باید تنظیمات تصویر را انجام دهید. برای انجام این کار وارد تنظیمات انکودینگ شوید و مراحل زیر را طی کنید :

گزینه Auto Crop را فعال نمایید. سپس  گزینه Loose Crop را غیر فعال کنید و در نهایت گزینه Filters را روی All Off قرار دهید. سپس در قسمت Storage Geometry تنظیمات زیر را انجام دهید:

Width & Height را در حالت Ignore for now قرار دهید. گزینه Optimal for source را در حالت Disabled قرار دهید. Anamorphic را روی Loose تنظیم کنید و در نهایت درجه Alignment را روی ۲ در نظر بگیرید.

برای مطالعه مقاله آموزشی رفع مشکل نا هماهنگی و عقب ماندن صدا و تصویر در فیلم بر روی لینک کلیک کنید

نحوه کم کردن حجم ویدیو - تصویر دو

مرحله مهم در کم کردن حجم ویدیو با استفاده از نرم Hand Brake

مرحله ۴: حالا باید تنظیمات ویدیو را انجام دهیم تا کم کردن حجم ویدیو کامل شود. در این مرحله گزینه Video Encoder را روی حالت H.264 قرار دهید. تا تمامی پخش کننده ها بتوانند ویدیوی شما را پخش نمایند. حالا وارد بخش Tune شوید و نوع محتوای خود را مشخص نمایید. شما می توانید از گزینه Grain برای ویدیو های قدیمی دارای نویز استفاده کنید و برای سایر ویدیو ها نیز گزینه مربوطه را انتخاب کنید.

مرحله ۵: در این مرحله Frame Rate را به صورت Same as source انتخاب کنید. و در نهایت آن را روی Variable قرار دهید. در نهایت قالب MP4 را انتخاب نمایید.

مرحله ۶: رزولوشن را تا اندازه دلخواه پایین بیاورید. البته توجه کنید که HD یا همان ۷۲۰p بهترین گزینه است. رزولوشن را خیلی پایین نبرید چرا که در این صورت کیفیت به شدت افت می کند.

مرحله ۷: در نهایت با انجام تمامی تنظیمات به بخش Preset مراجعه کنید و روی گزینه Save کلیک نمایید.

به این ترتیب شما می توانید حجم ویدیو خود را تا اندازه دلخواه پایین بیاورید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

با تشکر از همراهی شما عزیزان