نحوه تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد

how-to-set-word-for-persian-typing-numbers-pic-7

از نرم افزار ورد به عنوان یکی از برنامه های پرکاربرد ویندوز یاد می شود که می توانید از آن برای ایجاد و ویرایش سند متنی کمک بگیرید. قابلیت هایی که این نرم افزار کاربردی در اختیار شما قرار می دهد ، نیاز شما را برای ایجاد و ویراستاری محتوا به طور کامل برطرف خواهد کرد. همین ویژگی نیز باعث شده تا جزء پرطرفدار ترین برنامه های ویرایش فایل متنی به شمار آید. خوشبختانه می توانید به کمک این برنامه فایل متنی خود را به زبان های متعددی از جمله فارسی و انگلیسی ایجاد نمایید. تنها نکته‌ ای که وجود دارد این است ، برنامه ورد به صورت پیشفرض طوری تنظیم شده تا حتی در صورت تغییرزبان ، اعداد را صورت انگلیسی تایپ کند که این موضوع می تواند هنگام تایپ متن فارسی مشکل ساز باشد. در این مطلب با آموزش تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد همراه ما باشید.

مهمترین نکته ای که هنگام گردآوری محتوای متنی باید به آن دقت داشت این است که نحوه نگارش متن به درستی انجام شده باشد. در این مطلب با آموزش تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد همراه ما باشید.

تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد برای نسخه های ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶

تنظیمات مربوط به تایپ اعداد باید به صورت دستی اعمال شود و زبان اعداد را در این نرم ‌افزار به فارسی تغییر کند.

برای تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد با استفاده از این روش ابتدا نرم افزار ورد را باز کنید. به منظور روی منوی استارت کلیک نموده و عبارت Word را در کادر جستجو تایپ نمایید. بعد از نمایش نتایج نیز روی برنامه کلیک کنید تا باز شود.

در بالای صفحه فایل ورد ، منوی نواری شکلی مشاهده می کنید که باید در این بخش وارد تب File شوید.

با انجام این کار صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد که باید از کادر سمت چپ آن روی گزینه Options بزنید تا بخش تنظیمات برنامه ورد به شما نمایش داده شود.

تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد برای نسخه های ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶

در مرحله بعد مجددا از سمت چپ صفحه گزینه Advanced را انتخاب کنید  و سمت راست صفحه را نیز به سمت پایین اسکرول نمایید و به دنبال بخش Show Document Content باشید.

در این بخش منوی کشویی Numeral را باز کنید. در این بخش چهار گزینه شامل Arabic ، Hindi ، Context و System وجود دارد که می توانید با انتخاب هر کدام تنظیمات مورد نظر خود را روی متون خود اعمال نمایید.

نکاتی در مورد تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد

در واقع با انتخاب گزینه Arabic اعداد تنها به شکل انگلیسی تایپ می شوند و فرقی نمی ‌کند که کیبورد شما فارسی باشد یا انگلیسی.

همچنین اگر این بخش را روی حالت Hindi تنظیم کنید اعداد همیشه به شکل فارسی نوشته می شوند.

به علاوه هنگامی‌ که Numeral روی حالت Context قرار گیرد ، اگر زبان کیبورد شما فارسی باشد اعداد نیز به شکل فارسی و در صورتی که کیبورد انگلیسی باشد اعداد نیز انگلیسی تایپ خواهد شد.

با انتخاب گزینه System نیز تایپ اعداد طبق تنظیمات ویندوز انجام می ‌شود.

در آخر نیز روی دکمه OK کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: روش های غیر فعال کردن غلط گیر در ورد

تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد به کمک ابزار Replace

می دانیم که در متون فارسی بهتر است که اعداد نیز به شکل فارسی تایپ شوند تا محتوا ساختار ظاهری درستی داشته باشد. بنابراین با توجه به اینکه نرم افزار ورد به صورت خودکار اعداد را به زبان انگلیسی تایپ می کند باید تنظیماتی را روی برنامه انجام دهیم تا مشکل برطرف شود.

برای تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد استفاده از این روش ابتدا فایل ورد خود را باز کنید و همانطور که در بخش قبل گفته شد Numeral را روی حالت Context تنظیم نمایید.

سپس از بالای صفحه تب Home را انتخاب نموده و روی گزینه Editing کلیک کنید.

با انجام این کار چند گزینه به شما نمایش داده خواهد شد که باید روی Replace بزنید تا صفحه جدیدی برای شما باز شود.

بعد از باز شدن صفحه جدید از بالای صفحه Replace را انتخاب نموده و در ادامه روی More کلیک کنید.

تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد به کمک ابزار Replace

روش دیگری نیز برای دسترسی به این بخش وجود دارد که استفاده از کلید های میانبر است. در صفحه اصلی ورد کلید های Ctrl+ F را فشار داده و بعد از باز شدن کادر Navigation روی فلش رو به پایین ضربه بزنید و گزینه Replace را انتخاب نمایید. سپس همان طور که گفته شد کلیک روی گزینه Replace و More را انجام دهید.

نحوه تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد - شرکت طراحی سایت برتر رایانه

در مرحله بعد روی کادر Find What کلیک کنید و در منوی کشویی Format روی Language بزنید. سپس در کادر Find Language گزینه English را انتخاب نموده و روی OK بزنید.

نحوه تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد - طراحی سایت برتر رایانه

سپس روی Special کلیک کنید و گزینه Any Digit را انتخاب نمایید. با انجام این کار در کادر Find What مقدار #^ نوشته می شود.

در آخر نیز روی Replace With بزنید و از منوی کشویی Format گزینه Language را انتخاب کنید.

در کادر Find Language نیز روی Persian بزنید و OK کنید.

برای اعمال تغییرات روی Replace All کلیک نمایید.

نحوه تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد - سایت برتر رایانه

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه ایجاد کادر دور متن در ورد

نکاتی در مورد تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد

بعد از اینکه تنظیم ورد برای تایپ فارسی اعداد انجام دادید ، تایپ اعداد به شکل فارسی انجام خواهد شد. تنها نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که اگر بعد از تنظیم تایپ فارسی اعداد ، فایل خود را به سیستم دیگری منتقل کردید بررسی کنید که این تنظیمات در کامپیوتر دوم نیز اعمال شده باشد تا متن و اعداد به درستی نمایش داده شود.