آموزش نحوه ایجاد کادر دور متن در ورد

learn-how-to-create-a-round-text-box-in-word-org-pic

ممکن است برخی بر این باور باشند که تولید محتوا به معنای نوشتن یک متن و تحویل آن بدون هیچ تلاشی در زمینه زیبا سازی آن. اما باید بدانید که در کنار ارائه یک محتوای با کیفیت از نظر معنایی، باید به ویژگی های ظاهری آن نیز توجه داشته باشید. زیرا در میزان مطالعه آن متن تاثیر بسیاری دارد. یکی از امکاناتی که در این زمینه می تواند کمک کننده باشد، استفاده از کادر در حین نوشتن متن در ورد است. زیرا با این روش دور تا دور نوشته مورد نظر خود را قاب داده و باعث رسمی نشان دادن نوشته می شود. در این مطلب ما روش ایجاد کادر دور متن در ورد را به شما عزیزان آموزش می دهیم. در ادامه با آموزش زیبا سازی متن و نوشته ها با ما همراه باشید.

آموزش ایجاد کادر دور متن در ورد

در واقع استفاده از کادر در اطراف متن مورد نظر در ورد باعث تاثیر پذیری بیشتر متن در ذهن مخاطب می شود. در این راستا در ورد آفیس علاوه بر امکانات زیادی که دارد، یک سری امکانات وجود دارد که علاوه بر قاب border دادن به متن دارای امکانات و ویژگی های زیادی است که به دلخواه می توانید برای کادر دور متن تنظیم کنید.

برای ایجاد کادر دور متن در ورد ابتدا متن مورد نظر را انتخاب کرده، در سربرگ Home روی گزینه  Borders بزنید و در میان گزینه های ظاهر شده گرینه Borders and Shading را انتخاب نمایید.

سپس در سمت چپ قسمت Setting می توانید به دلخواه یکی از قاب ها را انتخاب کرده و در قسمت Style هم مدل آن را تغییر دهید. همچنین در صورت دلخواه می توانید با استفاده از گزینه Color یک کادر رنگی برای دور متن انتخاب کنید. با انتخاب گزینه Width می توانید ضخامت کادر دور متن را تعیین کنید. در آخر در قسمت Apply to گزینه Text را انتخاب نمایید و روی گزینه ok کلیک کنید.

در این مرحله مانند تصویر زیر مشاهده می کنید که کادری دور متن انتخابی کشیده شده است.

در این قسمت اگر مایل بودید تا رنگ درون کادر را تغییر بدهید می توانید در سربرگ Shading که در همان پنجره تنظیمات بوردر قرار دارد استفاده کنید. در بخش  Borders and Shading و انتخاب گزینه Fill  می توانید رنگ دلخواه را انتخاب کرده و همچنین می توانید در بخش Style طرح پس زمینه را انتخاب نمایید که در بخش Color رنگ دوم پس زمینه را تعیین می کنید.

در انتها روی گزینه ok می زنید تا نتیجه کار را مانند تصویر زیر مشاهده نمایید:

 

اگر مایلید به حاشیه دور کادر خود که برای متن ایجاد کرده اید طرح های مختلفی بدهید کافی است در سربرگ دوم یعنی Page Borders در پایین گزینه Width یک گزینه به نام Art وجود دارد که با انتخاب این قسمت یک لیست از شکل های مختلف برای شما نمایش داده می شود و برای کادر دور متن به جای خطوط می توانید از این گزینه ها نیز انتخاب نمایید.

آموزش ایجاد کادر دور متن در ورد برای پاراگراف

برای ایجاد کادر دور متن در ورد برای پاراگراف کافی است در سربرگ Home روی فلش کنار گزینه  Borders بزنید و در لیست باز شده گزینه Outside Borders و All Borders را انتخاب نمایید.

کادری مانند تصویر زیر در دور پاراگراف ایجاد می شود.

حالا اگر همان پاراگراف را انتخاب کرده و Borders and Shading را در میان گزینه های Borders انتخاب نمایید، می توانید رنگ، نوع و ضخامت و … کادر را تغییر دهید. توجه داشته باشید که در بخش Apply To روی گزینه Paragraph کلیک کرده و برای تغییر فاصله کادر با متن داخل آن روی گزینه Options که در پایین گزینه پاراگراف قرار دارد، کلیک کنید.

در کادری که ظاهر می شود در قسمت اول می توانید برای کادر دور متن در ورد برای پاراگراف را تنظیم نمایید.

این قسمت شامل چهار گزینه می باشد:

Top: بالا

Bottom: پایین

Right: راست

Left: چپ

همچنین در قسمت دوم که preview نام دارد می توانید پیش نمایش تغییرات داده شده را قبل از تایید، مشاهده نمایید. اگر تغییرات مشاهده شده را تایید کردید روی گزینه OK بزنید.

گزینه های دیگر در قسمت Apply to وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:

Whole document: با انتخاب این گزینه تنظیمات کادر برای متن برای کل صفحات سند شما قابل اجرا می شود.

This section: این گزینه به معنای اعمال تنظیمات کادر گذاری برای بخش انتخابی از متن مورد نظر است.

This section – First page only: این گزینه بیانگر اعمال تنظیمات بر روی صفحه اول فایل شما می باشد.

This section – All except first page: اگر دوست دارید تنظیمات کادر روی همه صفحات فایل به جز صفحه اول اعمال شود تا صفحات زیبا تر و جذاب تری داشته باشید، می توانید از این گزینه استفاده نمایید. با انتخاب گزینه مورد نظر و کلیک روی ok تغییرات ذخیره می شود.  برای تغییر رنگ هم از همان مراحل مربوط به کادر گذاری دور متن استفاده نمایید. اما گاهی اوقات قصد دارید تا کادری که روی متن یا پاراگراف اعمال کرده اید را حذف کنید. برای انجام این کار دو راهکار وجود دارد.

۱-در سربرگ Home فلش گزینه Borders را زده و گزینه No Border را انتخاب نمایید.

۲-سربرگ Home گزینه Borders and Shading و در کادر ظاهر شده سربرگ Borders در ان قسمت روی گزینه None بزنید.

نتیجه گیری

زمانی که نوشته ای را در ورد وارد می کنید، می توانید با قاب گذاری در روی قسمتی از متن و یا پاراگراف های آن، تاثیر گذاری محتوای خود را برای مخاطب چند برابر کنید. روش هایی برای انجام این کار در ورد وجود دارد که در این مطلب برای شما هر کدام را توضیح دادیم.