رفع مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی

fix-problem-pixel-burned-screen-phone-pic-1

مطمئناً برای بسیاری از افراد پیش آمده که به صورت ناگهانی یا به مرور پیکسل های صفحه گوشی آن ها دچار سوختگی شده و این مشکل به مرور بیشتر می شود. در واقع با گذشت مدت زمانی کوتاه دیگر نمی توان از گوشی موبایل خود استفاده کرد و اکثر افراد مجبور به تعویض صفحه نمایش موبایل خود خواهند شد. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا راهکار هایی را برای رفع مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی ارائه دهیم که کمک می کنند تا این مشکل را کاملاً حل کرده و یا روند پیشرفت آن را کند نمایید.

بیشتر بخوانید: چطور گوشی خود را ریست فکتوری کنیم؟

خاموش کردن موبایل برای حل مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی

در صورتی که احتمال می دهید برخی از پیکسل های صفحه موبایلتان دچار سوختگی شده ابتدا باید از این مورد اطمینان حاصل کنید. به همین علت قصد داریم تا مهم ترین تغییراتی که با ایجاد مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی روی می دهد را در ادامه بیان کنیم. این مشکلات شامل تار شدن تصاویر، ایجاد خط رنگی یا بنفش در صفحه، ایجاد نقطه نورانی، ایجاد سایه در صفحه نمایش و یا تغییر رنگ قسمتی از صفحه موبایل به رنگ بنفش می باشد که در صورتی که همچنان در این شرایط از موبایل خود استفاده کنید این مشکل شدت می یابد. برای مثال ممکن است ابتدا تنها نقطه ای از صفحه موبایل تان به رنگ بنفش باشد و کم کم سرتاسر صفحه به این رنگ در بیاید. اولین راه حلی که برای حل این مشکل به ذهن خطور می کند خاموش کردن گوشی موبایل می باشد. در صورتی که سوختگی پیکسل ها به میزان بسیار کمی باشد با خاموش کردن موبایل و استراحت آن احتمال رفع مشکل وجود دارد و ممکن است بعد از چندین ساعت که مجدداً گوشی خود را روشن می کنید هیچ اثری از سوختگی روی آن را مشاهده نکنید. چرا که این مشکل در اکثر مواقع زمانی رخ می دهد که تصویری ثابت در طولانی مدت روی صفحه موبایل نمایش داده شود و به این ترتیب صفحه گوشی شما دچار سوختگی خواهد شد.

پیکسل سوخته صفحه گوشی - خاموش کردن گوشی

بیشتر بخوانید: دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

تغییر تنظیمات گوشی موبایل برای رفع مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی

همان طور که در ابتدای این مطلب گفته شد، راه ‌حل ‌هایی وجود دارند که می ‌توان با استفاده از آن ها روند سوختگی پیکسل های صفحه نمایش موبایل را کاهش داد و یا از ایجاد مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی جلوگیری نمود. از مهم ترین این موارد می ‌توان به کم کردن روشنایی صفحه نمایش اشاره کرد. سعی کنید نور صفحه نمایش موبایلتان را تا حد لازم کاهش دهید و در صورتی که نمی توانید دائماً این کار را انجام دهید آن را روی حالت خودکار بگذارید. با توجه به این که روشن ماندن صفحه نمایش باعث سوختگی پیکسل ها می شود، سعی کنید تا برای موبایل تان قفل صفحه در نظر بگیرید تا بعد از مدت زمان کوتاهی که بدون استفاده باقی مانده به طور خودکار قفل شود. در صورتی که از یک اپلیکیشن استفاده می کنید که نوار ثابتی را در قسمت بالای موبایل شما ایجاد می کند سعی کنید تا حتماً این نوار را از روی صفحه برداشته و نوتیفیکیشن برنامه را خاموش کنید تا به این صورت از سوختگی پیکسل موبایلتان جلوگیری شود. علاوه بر آن در بسیاری از برنامه ها می توان حالت شب را فعال نمود که باعث می شود تا روشنایی صفحه تا حدودی کاهش یابد. این مسئله علاوه بر این که از آسیب به چشمان شما جلوگیری می کند، باعث کاهش خطر سوختگی پیکسل نیز می ‌شود.

پیکسل سوخته صفحه گوشی - فعال کردن حالت شب موبایل

بیشتر بخوانید: فعال نمودن حالت شب در مرورگر فایر فاکس و گوگل کروم

استفاده از اپلیکیشن اصلاح رنگ برای رفع مشکل پیکسل سوخته صفحه گوشی

با توجه به این که در اکثر موارد خاموش کردن صفحه موبایل تغییری در پیکسل سوخته صفحه گوشی ایجاد نمی کند، می توان برای حل این مشکل از اپلیکیشن های اصلاح رنگ استفاده کرد. برنامه های مختلفی برای گوشی اندروید و آیفون تهیه شده اند که به راحتی قابل نصب روی موبایل شما می باشند و با استفاده از ابزار های آن ها می توان پیکسل های صفحه نمایش را به رنگ های مختلف در آورد و به این طریق می ‌توان آن ها را به رنگ واقعی خودشان تغییر داد و مشکل سوختگی پیکسل را حل نمود. در صورتی که از گوشی اندروید استفاده می کنید، می توانید از برنامه OLED Saver و اگر سیستم عامل موبایل شما به صورت آی او اس است می توانید از برنامه Doctor OLED X استفاده نمایید. همچنین وب سایت ScreenBurnFixer نیز به این منظور ایجاد شده و می ‌توان به جای نصب اپلیکیشن از این وب سایت کمک گرفت. در صورتی که صفحه نمایش موبایل شما به صورت LCD است نیز ممکن است این مشکل برایتان ایجاد شود. متاسفانه سوختن پیکسل در صفحه نمایش LCD نسبت به OLED دارای اثرات ماندگار تری می باشد اما در این صفحه نمایش نیز می توانید از برنامه Dead Pixels Test and Fix برای رفع حدودی این مشکل استفاده نمایید. اما اگر نتوانستید مشکل را حل کنید بهتر است تا به مراکز تعمیر موبایل مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که اگر گوشی شما دارای گارانتی باشد در اکثر مواقع می توان با مراجعه به مرکز مرتبط و بدون صرف هزینه این مشکل را رفع کرد. بنابراین در چنین شرایطی مستقیماً به مرکز مربوطه مراجعه نمایید.

پیکسل سوخته صفحه گوشی - استفاده از اپلیکیشن و سایت