پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید | آموزش اندروید

clear-cache-cache-phone-android-org-pic

عدم حافظه ی کافی در گوشی موبایل یکی از معضلاتی است که امروزه با آن رو به رو هستیم، با توجه به افزایش حجم داده های مورد نیاز و فضای کم گوشی موبایل که حتی با خرید رم نیز این فضا کافی به نظر نمی رسد، احتیاج به فضای آزاد بیشتر کاملا ضروری است. یکی از مواردی که در به دست آوردن فضای بیشتر در موبایل دارای اهمیت است پاک کردن حافظه کش گوشی است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با حافظه ی پنهان موبایل خود و همچنین نحوه پاک کردن اطلاعات کش آموزش دهیم ، در ادامه ما را همراهی کنید .

بیشتر بخوانید : روت کردن گوشی های اندروید

مزیت های ایجاد حافظه کش گوشی

شما هر روزه از اپلیکیشن های زیادی در موبایل خود استفاده می کنید که این اپلیکیشن ها فایل های جدیدی برای ذخیره اطلاعات در گوشی شما ایجاد می کنند و فضای زیادی از حافظه ی شما اشغال می کنند. فایل های کش برای این در مموری موبایل شما ایجاد می شوند تا در صورت استفاده ی زیاد از یک اپلیکیشن خاص، مجدد بارگذاری را انجام ندهند و سرعت موبایل را بیشتر کنند. زمانی که اپلیکیشن به این نتیجه برسد که این اطلاعات ذخیره شده موقت، دیگر مورد نیاز نیستند، بدون پاک کردن فایل های کش آن ها را در حافظه ی موبایل رها می کند. زمانی که شما از اپلیکیشن ها استفاده می کنید و یا وارد وب سایت خاصی می شوید، فایل کش به وجود می آید و به افزایش سرعت گوشی شما کمک می کند. و با وجود اهمیت آن در سرعت بخشی به گوشی، بعد از مدتی تنها باعث پر شدن حافظه ی موبایل شما می شوند و باید آن ها را پاک کنید. به همین علت پاک کردن حافظه کش گوشی دارای اهمیت می شود. توجه داشته باشید که شما نباید فایل های کش را به طور منظم پاک کنید چون همانطور که اطلاع دارید این فایل ها برای سرعت بخشی به موبایل شما ایجاد می شوند و با پاک کردن آن ها سرعت موبایل را کند می شود.

بیشتر بدانید  : حذف حساب جیمیل از گوشی اندروید

نحوه ی پاک کردن حافظه کش گوشی

فایل های کش به صورت پوشه های جدا و تفکیک شده برای هر اپلیکیشن ایجاد می شوند که به همین دلیل شما می توانید برای پاک کردن حافظه کش گوشی ، فقط فایل های کش مربوط به یک برنامه ی خاص را پاک کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

وارد تنظیمات یا بخش Setting دستگاه خود شده و گزینه ی Apps را انتخاب کنید. تا لیست اپلیکیشن های نصب شده روی موبایل شما نمایش داده شود.

پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید  - تصویر یک

برنامه ی مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی آن ضربه بزنید.

سپس بر روی گزینه Storage کلیک کنید و گزینه ی Clear cache را فشار داده تا اطلاعات کش آن پاک شود.

پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید  - تصویر دو پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید  - تصویر سه

همانطور که مشاهده کردید انجام این کار بسیار ساده است . توجه داشته باشید که در صورتی که قصد پاک کردن برنامه دارای فایل کش بیشتر را دارید باید بر روی سه نقطه در بالای صفحه Apps کلیک کنید و مرتب سازی را بر اساس اندازه انتخاب کنید.

پاک کردن حافظه کش گوشی اندروید  - تصویر چهار

فواید پاک کردن حافظه  کش گوشی

از مهم ترین فواید پاک کردن حافظه گوشی اندروید ، دسترسی به فضای بیشتر است و با انجام این کار فضای ذخیره سازی بیشتری ایجاد می شود. همینطور گاهی اوقات در باز کردن اپلیکیشن خاصی دچار مشکل می شوید که با پاک کردن حافظه کش گوشی این مشکل رفع می شود و همینطور گاهی برای حفظ حریم شخصی احتیاج به پاک کردن فایل های شخصی و همچنین فایل کش آن فایل بخصوص را داریم تا فایل را به طور کامل از بین ببریم که در این مورد هم پاک کردن دستی فایل کش دارای اهمیت است. در نهایت اگر اپلیکیشن یا مرور گری صفحه ی جدیدی را بارگذاری نکرد با پاک کردن فایل کش این مشکل حل می شود.

هم بخوانید : بهترین روش برای افزایش عمر باتری اندروید

استفاده از اپلیکیشن در حافظه کش گوشی

استفاده از اپلیکیشن برای پاکسازی حافظه کش گوشی توصیه نمی شود چرا که خود این اپلیکیشن ها حافظه ی موبایل شما را اشغال می کنند و همچنین بسیاری از آن ها دارای پرداخت درون برنامه ای یا تبلیغات هستند. همچنین شما نباید تمامی فایل های کش را از موبایل خود پاک کنید چرا که سرعت گوشی شما پایین می آید. با وجود دسترسی گوشی اندرویدی به فایل های کش بهتر است از اپلیکیشن برای این کار استفاده نشود و این کار را از طریق تنظیمات موبایل خود انجام دهید.  توجه داشته باشید که بعد از پاک سازی فایل های کش سرعت گوشی شما برای مدت زمان کوتاهی پایین می آید که نیازی به نگرانی نیست. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شود.