همه چیز درباره کد USSD

all-about-ussd-code-pic-1

کد USSD یکی از روش های سرویس دهی اپراتور ها و بانک ها در ایران است که دارای کد دستوری ستاره، مربع می باشد. در این روش می توان پیامی را در شبکه بی سیم و موبایلی ارسال کرد و خدماتی را به دست آورد. به طور معمول از این روش می توان برای پرداخت قبوض، خرید شارژ، بررسی میزان شارژ سیم کارت و… استفاده نمود. در واقع با یک کد دستوری ساده شامل ستاره و مربع می توان در کوتاه ترین زمان کارهای بسیاری را انجام داد و برای استفاده از این کد احتیاجی به اتصال به اینترنت نیز وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: بهترین بسته های اینترنتی کدامند ؟ | مخصوص مشترکین همراه اول ، ایرانسل و رایتل

کد USSD روشی ساده در ارسال پیام

با استفاده از کد USSD می توان در شبکه موبایلی پیام هایی را ارسال کرد. این نوع پیام با پیام کوتاه دارای تفاوت هایی می باشد و یک ارتباط سریع را با سیستم فراهم می کند. در این روش با استفاده از کلید های ستاره و مربع می توان کد دستوری را گرفت و هر پیام می تواند تا ۱۸۲ کاراکتر را در بر بگیرد. با توجه به این که تمامی گوشی های موبایل هوشمند و غیر هوشمند دارای کلید های ستاره و مربع هستند، به راحتی می توان از این کد در هر موبایلی استفاده نمود و از خدمات سرویس های مختلف استفاده کرد. با وجود این نوع کد می توان با سرعت بیشتری به کار های خود رسیدگی کرد. با توجه به این که ارتباط با ربات برقرار می شود در هر ساعتی از شبانه روز می توان از این نوع کد استفاده کرد و برای مثال قبض ها را پرداخت نمود یا شارژ تهیه کرد. این نوع کد به صورت رایگان ارائه می شوند و برای استفاده از آن ها نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد. با توجه به عدم نیاز این کد به اینترنت، احتیاجی به استفاده از برنامه خاصی هم نمی باشد و شما می توانید تنها با در اختیار داشتن یک گوشی موبایل دارای سیم کارت این کد را شماره گیری نمایید و با توجه به این که شماره گیری آن بسیار ساده است هر فردی می تواند از آن ها استفاده کند. در نظر داشته باشید که علامت # به معنای هش است ولی در ایران با عنوان مربع شناخته می شود.

کد USSD - قابل استفاده در انواع گوشی

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از کد تماس اضطراری با من تماس بگیرید | مخصوص تمامی مشترکین

کارایی کد USSD

در ایران از کد USSD بیشتر شرکت های مخابراتی و بانک ها استفاده می کنند، اما نباید تصور کرد که این کد ها برای مخابرات و بانک به صورت اختصاصی به کار می روند و بسیاری از شرکت ها نیز از کد های USSD استفاده می کنند. با وجود این نوع کد می توان کار های بسیار زیادی را انجام داد. برای مثال با شماره گیری این نوع کد می توان موجودی حساب خود را دریافت کرد، قبض ها را در زمان کوتاه واریز نمود. مبالغی را به خیریه اهدا کرد یا در یک پویش مردمی شرکت نمود. موارد ذکر شده در سیستم های بانکی مورد استفاده قرار می گیرند، اما در سیستم مخابرات نیز برای اپراتور های مختلف همراه اول، رایتل و ایرانسل کد های متمایزی برای بررسی میزان شارژ، خرید بسته اینترنت و … ارائه می شود. تصور نمایید که اینترنت خط شما تمام شده و قصد دارید تا بسته ی جدیدی تهیه کنید و دسترسی به فروشگاه نیز ندارید. در این صورت جایی برای نگرانی وجود ندارد چرا که با شماره گیری کد های USSD می توانید بسته اینترنت مورد نظر خود را تهیه نمایید و از دیگر امکانات این سرویس استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: نحوه فعال سازی سیم کارت جدید و هدیه | مخصوص مشترکین همراه اول و ایرانسل

معرفی چند کد USSD کاربردی

کد های دستوری کاربردی همراه اول

اطلاع از باقی مانده حساب:

*۱۴۰*۱۱#

خرید بسته اینترنتی:

*۱۰*۳۲#

سامانه جامع پرداخت همراه اول:

*۱۰#

خدمات مکالمه:

*۱۰*۲۴#

سرویس چتر اضطراری:

*۱۰*۲۶#

بسته مکالمه:

*۱۰*۳۳#

بسته نوترینو:

*۱۰*۳۲#

طرح های مناسبتی:

*۱۰*۴#

قطع تبلیغات:

*۸۰۰*۹*۳#

کد های دستوری کاربردی ایرانسل

منوی اصلی:

*۵۵۵#

خرید بسته اینترنت:

*۵۵۵*۵#

بسته ترکیبی:

*۵۵۵*۵*۵#

بررسی مانده حساب:

*۵۵۵*۱*۲#

تغییر زبان:

*۵۵۵*۴*۳#

فعال سازی بازیابی تماس های ازدست رفته:

*۵۵۵*۴*۵*۲#

انتقال از اعتباری به دائمی:

*۵۵۵*۱*۹#

چند کد ضروری و مفید

مشاهده فهرست خلافی خودرو:

*۱۱۰#

سامانه خدمات شهرداری:

*۱۳۷#

کمک به موسسه محک:

*۷۳۳*۷*۲#

استعلام یارانه حمایتی:

*۶۳۶۹#

کد های دستوری بانک های مختلف

بانک صادرات:

*۷۱۹#

بانک کشاورزی:

*۷۳۰#

بانک مسکن:

*۷۳۷#

بانک ملت:

*۷۱۲#

بانک ملی:

*۷۱۷#

بانک رفاه:

*۷۱۳#

بانک سپه:

*۷۸۹#

با استفاده از این کد های دستوری می توان خدماتی را در زمان کوتاه به دست آورد. ما در این مقاله سعی کردیم تا چند کد USSD مهم را برای شما ارائه نماییم که امیدواریم برای شما کاربردی باشند و بتوانید با استفاده از آن ها خدمت مورد نظر را به دست آورید. در نظر داشته باشید که این نوع کد های دستوری با وجود تمامی مزایایشان دارای معایبی نیز هستند. برای مثال در صورتی که تعداد افراد زیادی یک کد دستوری خاص را در ساعت مشخصی شماره گیری نمایند امکان ارور از طرف سیستم وجود دارد اما این ارور به زودی برطرف خواهد شد و جایی برای نگرانی نیست. خوشحالیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید و لحظات خوبی را برایتان آرزومندیم.

کد USSD - کاربردی ترین کد های دستوری