شیوه های قفل کردن و حفاظت از سلول در اکسل ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و غیره

ways-to-lock-and-protect-cells-in-excel

اکثر برنامه های مایکروسافت آفیس است که برای بسیاری از پروژه های کاری در شرکت ها برای کاربران ویندوز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که شما با این برنامه کار می کنید اطلاعاتتان را وارد نموده و به همین علت ممکن است بخواهید سلول را قفل کنید تا از عوض شدن آن جلوگیری نمایید. برای امنیت سلول مایکروسافت آفیس برنامه اکسل شیوه های قفل کردن سلول در اکسل ۲۰۱۰، ۲۰۱۳ و غیره را در این مقاله از برتر رایانه خدمتتان عرض خواهیم نمود، تا انتهای مطلب را مورد مطالعه قرار دهید.

مقاله پیشنهادی : آموزش رفع مشکل ذخیره نشدن فایل اکسل

چگونگی قفل کردن سلول در اکسل

برای این کار در ویندوز کامپیوتر یا لپ تاپ خود برنامه سلول را باز کنید. برای اینکه سلول یا سلول های مورد نظرتان را در اکسل قفل کنید ابتدا از طریق کامپیوتر آنها را انتخاب و پس از آن به تب Home بالای نوار ابزار سمت چپ بروید و گزینه Format را انتخاب نمایید.

از منوی باز شده بر روی Lock Cell کلیک نمایید.

در صورتی که تمایل به قفل کردن تمامی سلول ها و بستن انتهای فایل اکسل هستید ابتدا کلیه سلول ها را انتخاب نموده و پس از آن راست کلیک کنید.

در منوی باز شده گزینه Format Cells کلیک نمایید. همچنین می توانید از طریق کلید میانبر Ctrl + 1 در کیبورد انتخاب کنید تا کادر باز گردد.

سپس به تب Protection بروید و تیک گزینه Locked بزنید. در نهایت نیز برای ذخیره سازی و غیر فعال کردن سلول در اکسل می توانید OK را انتخاب کنید.

اگر بخواهید تنها سلول های دلخواهتان را در اکسل قفل کنید ابتدا باید تمامی سلول ها را انتخاب و نظیر روش بالا به کادر  Format Cells و سپس تب Protection بروید و تیک گزینه Locked را بردارید .

سپس سلول های خاص و مورد نظرتان را انتخاب کنید. پس از آن مجدد راست کلیک کرده و Format Cells انتخاب نمایید. به تب Protection رفته و تیک Protection را بزنید.

نحوه قفل کردن فرمول سلول در اکسل جهت ممانعت از عوض شدن فرمول

برای آنکه بخواهید سلولی را قفل کنید که فرمول آن تغییر نکند جهت قفل شدن فرمول در اکسل ابتدا تمامی سلول ها را از حالت قفل با روش ذکر شده خارج کنید.

سپس از طریق گزینه بالای صفحه اکسل به تب Home بروید و گروه Editing را بیابید و بعد از آن در گروه Editing بر روی Find & Select کلیک نمایید.

با این کار یک منو برای تان باز می شود، از منوی باز شده بر روی Go To Special کلیک نمایید. پس از باز شدن کادر  Go To Special گزینه  Go To Special را فعال نموده و پس از آن برای ذخیره روی OK کلیک نمایید.

سپس ابه صفحه اکسل بازگردید و تمامی سلول هایی که حاوی فرمول است را انتخاب کنید. کلید میانبر Ctrl + 1 را از روی کیبورد انتخاب و پس از باز شدن کادر Format Cells به تب Protection بروید و گزینه Locked فعال نمایید. با این کار سلول هایی که انتخاب کردید قفل و به هیچ عنوان فرمول آن ها تغییر نمی کند.

محافظت از سلول در اکسل با رمزگذاری

برای محدود کردن دسترسی افراد به صفحه اکسل تان و تنها دسترسی افراد خاص به آنها می توانید برای سلول رمز بگذارید. این گونه علاوه بر اینکه فقط افرادی که پسورد اکسل تان را دارند می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

برای انجام این کار روی کاربرگ یا Worksheet راست کلیک نموده و پس از آن Worksheet را انتخاب کنید. پسورد مورد نظرتان را وارد و در آخر بر روی  OK بزنید. همچنین از طریق تب Review بر روی گزینه Protect Sheet کلیک و پسورد مورد نظر خود را انتخاب و در نهایت روی ok بزنید.

با انجام روش های بالا می توانید به چند شیوه مختلف به راحتی سلول های اکسل خود را قفل نمایید و با خیال راحت پروژه ها و کارهای خود را انجام داده و بدون دخالت و دسترسی دیگران آنها را ذخیره سازی و قفل کنید.