شیوه های رفع مشکل عدم کار کردن اثر انگشت در آیفون

ways-to-fix-the-problem-of-fingerprint-not-working-on-iphone-org-pic

از مشکلاتی که بسیاری از کاربران آیفون با آن روبرو شده اند عدم کار کردن اثر انگشت می باشد. این مشکل به علل مختلفی رخ می‌ دهد که می‌توانید از طریق شیوه های زیر که توسط برتر رایانه خدمت شما خوانندگان عزیز ارائه می شود برای حل این مشکل اقدام نمایید. این مشکل بیشتر برای کاربران گوشی های آیفون مدل قدیمی تر رخ می دهد که فقط برای قفل گذاشتن گوشی از اثر انگشت استفاده می کنند. البته این قابلیت گاهی دچار اختلال می شود و کاربر نمیتواند حتی یک قفل دستگاه را باز کند. برای رفع مشکل عدم کار کردن اثر انگشت در آیفون و ارائه راهکارهای مختلف با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : معرفی انواع کیبورد فارسی و انگلیسی گوشی آیفون

شیوه های آسان جهت رفع مشکل عدم کار کردن اثر انگشت در آیفون

از آنجایی که برای لمس صفحه گوشی آیفون و دیگر گوشی ها تمامی کاربران باید از انگشتان دست خود استفاده کنند اگر به هر علتی انگشت شما آلوده و آغشته به روغن یا خیس باشد احتمال اینکه عملکرد لمس صفحه گوشی دچار اختلال شود بسیار زیاد است.

پس در صورتی که در حال شستشوی ظرف یا خوردن غذا و این گونه موارد هستید ابتدا دستان خود را تمیز و خشک نمایید و مجدداً چک کنید که آیا از طریق اثر انگشت قفل گوشی باز می شود یا نه.

همچنین باید حسگر اثر انگشت تان تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و کثیفی باشد. پس حتماً با یک دستمال نرم و تمیز بخش حسگر را پاک نمایید. نکته دیگری که در این میان وجود دارد این است که حتماً باید حسگر دایره ای شکل به طور کامل تمامی انگشت دست  تان را بپوشاند پس اگر به صورت صحیح انگشت خود را بر روی حسگر لمس نمی کنید یا به اشتباه قرار می دهید حتماً باید مجدد به درستی انگشت را روی حسگر بگذارید.

همچنین امکان سرد بودن دست شما و عدم کار کردن اثر انگشت در آیفون موجب این مشکل شده باشد. این امر بیشتر در روزهای سرد زمستان که بیرون از منزل هستید رخ می دهد پس باید ابتدا سر انگشتان انسان را گرم و سپس برای رفع مشکل آن را تست نمایید.

اگر با وجود تمامی موارد بالا مشکلتان رفع نشد می بایست گوشی خود را یکبار ریستارت نمایید زیرا اکثر مشکلات و باگ های گوشی با این روش رفع خواهد شد. همچنین امکان دارد کاور گوشی تان موجب گرم شدن بیش از حد دستگاه شده و حسگر تان از کار افتاده باشد از برای این کار ابتدا کاوور را جدا کنید و سپس کمی صبر و دوباره تست نمایید. از طرفی ممکن است کاوری که استفاده می کنید روی دکمه هوم را بپوشاند یا محافظه صفحه نمایشگری که روی صفحه نصب نموده اید این مشکل را ایجاد کرده باشد و بر روی حسگر را پوشانده باشد. پس در صورتی که کاور محافظ صفحه نمایش این مشکل را ایجاد کرده می بایست آن را جدا نمایید.

فعال نمودن فینگر آیفون جهت رفع عدم کار کرد حسگر اثر انگشت

به تنظیمات گوشی خود بروید و اطمینان یابید که فینگر آیفون را فعال نموده اید. برای فعال سازی نیز باید به مسیر settings >> Touch ID & Passcode بروید. رمزتان را وارد و اگر علامت جلوی گزینه iPhone unlock روشن را خاموش نمایید. پس از مدتی مجددا آن را روشن نمایید و در صورتی که از روز اول روشن نبود آن را فعال و مشکل را جهت رفع تست کنید.

علاوه بر فعال کردن اثر انگشت آیفون میتوانید آن را تغییر و با ریست کردن مشکل را حل کنید. برای این کار به مسیر Settings >Touch ID & Passcode بروید. سپس بر روی لیست اثر انگشت ها زده و تمامی آنها را از طریق دکمه Delete Fingerprint پاک کنید.

وقتی که این کار را انجام دادید مجدد اثر انگشت را تنظیم کنید برای اینکار به مسیر Settings > Touch ID & Passcode > Touch ID بروید.

روش دیگری که باید برای رفع مشکل عدم کار کردن اثر انگشت در آیفون پیشنهاد می کنیم این است که ابتدا از داده های خود بکاپ بگیرید و سپس به مسیر Settings > General > Transfer or Reset iPhone > Reset All Contents and Settings رفته و رمز را وارد کنید.

پس از آن روی گزینه Erase iPhone تب نمایید تا فرآیند پاکسازی انجام گردد، پس از آن مشکل را تست کنید.

ری استور کردن گوشی آیفون جهت رفع مشکل عدم کارکرد اثر انگشت iOS

در این شیوه نیز باید کلیه داده های گوشی را پاک کنید و پس از بکاپ گیری این روش را اجرا نمایید. ابتدا گوشی تان را به کامپیوتر وصل کنید و سپس بر روی Trust this device کلیک کنید. گزینه Finder را باز نموده و در بخش  Location بر روی Trust this device گوشی خود بزنید.

هم اکنون روی سربرگ Trust this device بر روی Restore iPhone بزنید. کمی تأمل کنید تا فرآیند ری استور شدن تمام گردد. مشکل را تست کنید و مطمئن شوید که رفع شده است.

دو مشکلی که برای بسیاری از کاربران به وجود می آید این است که آپدیت گوشی موجب ایجاد اختلال در اثر انگشت و عدم کارکرد آن می گردد. توصیه می شود چند ساعت یا حتی یک روز صبر کنید و سپس مشکلتان را بررسی نمایید امکان دارد پس از گذشت این زمان مشکلتان حل شود.

البته راه دیگر این است که مجدداً به مسیر Settings >Touch ID & Passcode رفته و بر روی لیست اثر انگشت بزنید و تمامی آنها را پاک کرده و سپس مجدد اثر انگشت را تنظیم نمایید.

آخرین راهکاری که می توانیم به شما پیشنهاد کنیم آپدیت کردن سیستم عامل گوشی خود است. با این کار بسیاری از این مشکلات و همچنین عدم کارکرد اثر انگشت تان رفع خواهد شد.