شیوه های شمارش لغت و کلمات در ورد

methods-of-counting-vocabulary-and-words-in-word-org-pic

گاهی اوقات لازم است تعداد کلمات یک سند را بدانیم، وقتی که بخواهیم مطالب خود را در چارچوب‌ ها و فرم های معینی بگنجانیم امکان دارد با محدودیت تعداد واژه روبه رو شویم. شمارش واژه های یک سند ورد برای شخصی که می‌خواهد مطلب آنلاین منتشر کند یا مقاله‌ ای را در مجله ای به چاپ رساند حائز اهمیت است. متونی که برای کتاب‌ ها، نشریات، تمرینات درسی و … هم گردانی می شوند محدودیت داشته و نویسنده باید نحوه شمارش تعداد کلمات در ورد را بداند. معمولاً زمانی که شما متنی در قالب ورد خواسته می‌ شود برای آن حدودی هم تعیین می‌ گردد. بدین معنی که تعداد کلمات فایل ورد شما باید در چه محدوده‌ ای باشد. اگر شیوه های شمارش لغت و کلمات در ورد، صفحات، پاراگراف‌ها، خطوط و کاراکتر ها را می‌خواهید بدانید این مقاله از برتر رایانه را انتها مورد مطالعه قرار دهید.

بیشتر بخوانید : شیوه های قرار دادن تصویر در ورد

چگونگی شمارش تعداد کلمه و کارکتر در ورد ویندوز

قطعاً Microsoft Word امکان شمارش کلمات در ورد را به راحتی برایتان فراهم کرده است. از هر پلتفرمی که بهره می برید با مایکروسافت ورد می‌توانید کلمات سند خود را بشمارید. سه راه جهت آگاهی از تعداد کلمات در مایکروسافت ورد روی ویندوز وجود دارد. برای اینکار سند ورد یا خود نرم افزار را باز کنید. اگر سند خالی باز کرده اید چند کلمه تایپ گنید.

شمارش تعداد لغات در ورد در نوار وضعیت

سمت چپ نوار پایینی نرم افزار ورد Status Bar یا نوار وضعیت همیشه تعداد واژه ها توسط برنامه شمرده می‌ شود.

چگونگی شمارش تعداد کلمه و کارکتر در ورد ویندوز

در صورتی که در سندتان تایپ کردن را آغاز کنید متوجه خواهید شد که مایکروسافت ورد پس از هر فاصله (Space) یک کلمه می‌ شمارد. تعداد واژگان سند Word شما روی نوار وضعیت در پایین سمت چپ فایلتان معین است. اگر شمارش واژه ها در ورد به صورت خودکار بر روی نوار وضعیت نیست، با راست کلیک کردن بر روی هر بخشی از این نواردر منویی که باز می‌شود گزینه Word Count را انتخاب نمایید.

از دیگر راه هایی که در زمینه شمارش حروف می‌توانید انجام دهید شمارش  قسمت های منتخب متن است. هنگامی که قسمتی از متن را انتخاب می‌ کنید شمارش کلمات در نوار وضعیت تعداد کلمات انتخاب شده را در کنار کل کلمات نشان می‌دهد. با نگه داشتن کلید Ctrl و انتخاب قسمت مختلف می‌ توانید متن از جاهای مختلف سند خود انتخاب کنید و در این حالت هم تعداد کلمات در این قسمت های انتخاب شده در Status Bar‌ نشان داده خواهد شد.

اگر که بر روی تعداد کلمات در نوار وضعیت کلیک کنید پنجره‌ ای شامل اطلاعات سند شما نشان داده خواهد شد. نام این پنجره Word Count است و شامل اطلاعات زیر می‌ باشد:

  • تعداد صفحات
  • تعداد کلمات
  • تعداد کاراکترها بدون در نظر گرفتن Space و با در نظر گرفتن آن
  • تعداد پاراگراف ها
  • تعداد خطوط سند

همچنین می‌ توانید در این پنجره تیک Include Textboxes, Footnotes and Endnotes را بردارید تا این موارد در بین کلمات شمرده شده قرار نگیرند.

شمارش کلمات در ورد با تب Review

استفاده از تب Review  روش دیگری برای شمارش حروف در ورد می‌ باشد که در بالای سند مایکروسافت ورد در اختیار شما قرار گرفته است. در میان تب‌ های ورد بر روی Review بزنید، در بخش Proofing می‌ توانید Word Count را ببینید. اگر بر روی آن بزنید همان پنجره Word Count‌ باز خواهد شد.

در صورت استفاده از Quick Access ورد،شمارش تعداد حروف در ورد نیز امکان پذیر است. برای این کار در Review و بخش Proofing‌ روی Word Count راست کلیک کنید. سپس گزینه Add to Quick Access Toolbar را انتخاب نمایید.

با این کار آیکون Word Count‌ به نوار ابزار Quick Access یعنی نوار آبی بالای نرم افزار ورد شما افزوده خواهد شد.

نحوه شمارش کلمه در ورد روی macOS

هم چنین در macOS برای شمردن کلمه فرق زیادی با مایکروسافت ورد در ویندوز ندارد و راهراه شمارش لغت در مایکروسافت ورد بر روی این پلتفرم ارائه شده است.

پس از باز کردن مایکروسافت ورد یک سند دلخواه را باز نمایید. برای شمارش تعداد کاراکتر در ورد وارد منوی Tools شوید و گزینه Word Count را انتخاب کنید.

با باز شدن پنجره کوچک Word Count تعداد صفحات، کلمات، کاراکترها، خطوط و پاراگراف‌ها در اینجا نشان داده می‌ شود.

می‌توانید تعداد کلمات سند خود را در نوار وضعیت مایکروسافت ورد ببینید. این تعداد در قسمت پایین سمت چپ برنامه نمایش داده شده است. در صورتی که روی این قسمت از نوار وضعیت کلیک کنید پنجره Word Count‌ باز می‌شود.

شمردن واژه‌ های ورد بر روی گوشی

شمارش تعداد کلمه ورد روی گوشی‌ هوشمند به آسانی امکان پذیر است به این منظور ورد را روی موبایل خود باز کنید.

  • در اندروید گزینه Edit را از نوار ابزار پایین صفحه انتخاب کنید. یک منو در بالای صفحه ظاهر خواهد شد بر روی این منو آیکون Edit‌ را انتخاب نمایید. این آیکون حرف A به همراه یک مداد است.
  • در آیفون وقتی یک سند را باز می‌کنید، آیکون Edit که همان حرف A به همراه مداد می‌باشد در بالای صفحه نمایان است، آن را انتخاب کنید.

زمانی که گزینه Edit در پایین صفحه نمایان شد، دکمه Home‌ که معمولاً به رنگ آبی است را انتخاب کنید. با ظاهر شدن گزینه ها گزینه Review را بزنید.

در این بخش گزینه Word Count مشخص است که با انتخاب آن می‌ توانید تعداد واژه های سند ورد را بدانید. اگر که قسمتی از متن را انتخاب کرده باشید با انتخاب Word Count تعداد کلمات بخش انتخاب شده هم در کنار کل کلمات متن نشان داده خواهد شد.