آموزش نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

learn-how-to-install-windows-on-mac-book-pic-7

مک یکی از سیستم عامل هایی می باشد که در سراسر جهان کاربرانی را به خود اختصاص داده است. این سیستم عامل نیز همانند سیستم عامل ویندوز امکانات متعددی را در اختیار افراد قرار می‌ دهد تا از این طریق مشکلات آن ها را برطرف سازد. با این حال بدیهی است که هر سیستم عاملی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد و کاربر با توجه به کارایی از سیستم عامل انتظار دارد یکی از آن ها را انتخاب می کند. با این حال گاهی برخی از افراد برای انجام امور خود از چند سیستم عامل گوناگون استفاده می‌ کنند. برای مثال کاربران مک بوک نیز می تواند به استفاده از ویندوز نیاز داشته باشند. به این منظور باید سیستم عامل ویندوز را روی مک نصب نمایید. در این مطلب از برتر رایانه با آموزش نحوه نصب ویندوز روی مک بوک همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه های سیستم عامل مک

نکات قابل توجه در نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

گاهی اوقات کاربر نیاز مبرم به اجرا و نصب برنامه های مخصوص ویندوز دارد اما از سیستم‌عامل مک استفاده می کند. برای رفع این مشکل باید ویندوز را روی مک بوک خود نصب نمایید. در این بخش نکاتی که قبل از استفاده از نحوه نصب ویندوز روی مک بوک باید به آن ها توجه داشته باشید را عنوان می ‌کنیم. تا قبل از انتشار مک بوک با تراشه M1 امکان استفاده از سیستم عامل مک در کنار ویندوز وجود داشت اما در حال حاضر امکان نصب ویندوز روی مک بوک با تراشه M1 فقط با به کارگیری نسخه ARM وجود دارد. لازم به ذکر است که این قابلیت در نسخه های قدیمی تر نیز بسته به نسخه ویندوز می تواند وجود داشته باشد یا خیر. MacBook معرفی شده در سال ۲۰۱۵ به بعد ، MacBook Air و iMac که در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند از جمله دستگاه هایی هستند که می توان بر روی آن ها ویندوز نصب کرد.

نکته دیگر این است که امکان نصب ویندوز ۱۱ فعلا بر روی مک امکان پذیر نمی باشد ؛ چراکه برای اجرای ویندوز ۱۱ ، کامپیوتر باید شامل یک ماژول امنیتی به نام TPM باشد که مک از آن برخوردار نیست.

لازم به ذکر است که برای نصب ویندوز روی پارتیشن Boot Camp حداقل به ۶۴ گیگابایت فضای خالی نیاز است که با در نظر گرفتن نصب برنامه ها و… توصیه می کنیم حداقل یک پارتیشن ۱۲۸ مگابایتی ایجاد نمایید.

به علاوه برای نصب ویندوز بر روی مک دو روش اصلی با نام مجازی سازی و Boot Camp وجود دارد. در صورتی که از Boot Camp استفاده کنید هارد شما به دو پارتیشن تقسیم بندی شود و حین بوت با فشردن Alt/Option می توانید سیستم عامل را تعیین کنید. در روش دیگر نیز از یک برنامه مجازی سازی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش بازگرداندن اکانت فیس بوک

روش و نحوه نصب ویندوز روی مک بوک از طریق Boot Camp

همان طور که در قسمت قبل از آن اشاره کردیم این روش نیز یکی از راه های نصب ویندوز روی مک می باشد. در مرحله اول برای استفاده از نحوه نصب ویندوز روی مک بوک ابتدا فایل ISO ویندوز را دانلود کنید. در ادامه نرم افزار Boot Camp assistant را اجرا نموده و بعد از کلیک روی دکمه Choose فایل ویندوز را انتخاب نمایید. این کار باعث می شود تا فایل ویندوز روی حافظه USB کپی شود.

روش و نحوه نصب ویندوز روی مک بوک از طریق ماشین مجازی

در مرحله بعد ممکن است که Boot Camp assistant به دانلود درایور های مورد نظر نیاز داشته باشد. در پایین صفحه پارتیشن بندی جدید را ایجاد کنید. توجه داشته باشید که برنامه به صورت دیفالت یک پارتیشن با حجم ۴۰ گیگابایت می سازد که می توانید آن را در تغییر دهید. بعد از اتمام این مرحله روی دکمه Install در پایین صفحه بزنید. با این کار مک ‌بوک خاموش و برنامه USB نصب می ‌شود. سپس مراحل را به ترتیب دنبال کنید تا فرآیند به طور کامل انجام شود.

آموزش نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

بعد از این کار ویندوز کاملا قابل استفاده است و هنگامی که مک را روشن کردید از طریق فشردن دکمه Alt یا Option می توانید سیستم عامل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در ادامه با روش دیگر نصب ویندوز روی مک بوک همراه ما باشید.

پیشنهاد می شود مطلب آموزش روش نصب ویندوز روی سیستم عامل اندروید را نیز مطالعه نمایید.

روش و نحوه نصب ویندوز روی مک بوک از طریق ماشین مجازی

استفاده از ماشین مجازی سازی مانند Parallels Desktop یا VMware نیز یکی دیگر از روش ها و نحوه نصب ویندوز روی مک بوک می باشد. برای استفاده از Parallels در مرحله اول ، آخرین نسخه آن را دانلود و نصب نمایید. سپس آخرین نسخه ویندوز ۱۰ را مستقیما از سایت مایکروسافت دانلود نموده و یا به برنامه این دسترسی را بدهید تا این کار را انجام دهد. به این منظور باید روی منوی New کلیک کنید و سپس بعد از انتخاب Get Windows 10 from Microsoft روی گزینه Download Windows 10 بزنید. در ادامه برای نصب ویندوز روی مک بوک ایر در برنامه به زبانه File مراجعه کنید و New را انتخاب نمایید.

بررسی نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

سپس بعد از انتخاب Install Windows or another OS from DVD or image file روی گزینه Continue بزنید. در این مرحله باید رسانه نصب را تعیین کنید که شما باید روی فایل ویندوز با پسوند iso بزنید.

آشنایی نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

در روش دستی نیز امکان انتخاب فایل وجود دارد. در ادامه اگر لایسنس نیز دارید آن را وارد و سپس روی Continue بزنید و در غیر این صورت تیک گزینه بالای فیلد را بردارید و سپس Skip را انتخاب نمایید.

نکات قابل توجه در نحوه نصب ویندوز روی مک بوک

در این بخش ادیشن مورد نظر ویندوز را انتخاب نموده و روی Done کلیک کنید. بعد از این کار باید تعیین کنید که ویندوز را به چه منظوری نصب می کنید. در ادامه بعد از تعیین نام و مکان نصب روی دکمه Continue کلیک کنید تا نصب ویندوز روی مک از طریق ماشین مجازی سازی Parallel صورت گیرد.

روش و نحوه نصب ویندوز روی مک بوک از طریق Boot Cam

بعد از اینکه فرآیند به طور کامل انجام شد می ‌توانید از ویندوز استفاده کنید.