نحوه استفاده از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰

how-to-use-two-computer-monitors-in-windows-10-org-pic

امروزه بسیاری از افراد نظیر برنامه نویسان، تحلیل کننده های داده، گیمرها و تولید کنندگان محتوا یا حتی کاربر عادی نیز به کارگیری از یک سیستم تا چند سیستم را در نظر گرفته است. بسیاری از کاربران به دلیل تنظیمات مختلف که کامپیوتر در نسخه های مختلف ویندوز دارد این روش را نمی دانند و معمولاً با مشکل مواجه می‌شوند. در صورتی که بر روی کامپیوتر خود نسخه ویندوز ۱۰ را نصب نموده اید پس این مقاله از برتر رایانه را مورد مطالعه قرار دهید. زیرا می‌خواهیم در رابطه با نحوه استفاده از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰ صحبت نماییم که امیدواریم بتوانید از این طریق به راحتی یک سیستم را در چند مانیتور استفاده کنید در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : آموزش فعال سازی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰

آموزش بکارگیری همزمان دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰

کاربرانی که سیستم شان از نسخه ویندوز ۱۰ پشتیبانی می کند می توانند از چندین ویژگی و تنظیمات جهت استفاده از ۱ ، ۲ ، ۳ و حتی تعداد بیشتری مانیتور بدون نصب برنامه های جانبی بهره مند شوند. اما پیش از این کار باید چندین نکته را در نظر بگیرید؛ اول از همه پیش از پیکربندی چند مانیتور بر روی سیستم خود اطمینان یابید که کلیه کارهای لازم به مانیتور و کامپیوتر وصل شده است که این اتصالات شامل برق و سیگنال ویدیویی از طریق کابل های VGA، DVI، HDMI  یا DisplayPort است.

در صورت لزوم می توانید مدل مانیتور سیستم خود را به صورت اینترنتی جستجو کرده تا ایده های بهتری در رابطه با نحوه اتصال دو مانیتور به یکدیگر را به دست آورید.

علاوه بر این مطمئن شوید که دستگاه ‌تان از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰ پشتیبانی می کند. از آنجا که تنظیمات ویندوز ۱۰ امکان مشاهده‌ی چندین مانیتور را فراهم می کند اما تمامی کارت های گرافیک بیشتر از یک مانیتور را پشتیبانی نخواهد کرد به همین علت با بررسی اتصالات خروجی ویدیو می توانید بفهمید که پشتیبانی از مانیتور دوم وجود دارد یا نه.

نمایشگر را در این قسمت در نظر بگیرید که در پشت آن یک خروجی ویدیو آزاد داشته باشد. در صورتی که یکی از آنها در کنار یا به طور مستقیم بالای پورتی که در حال استفاده هستید می بینید می توانید از مانیتور دوم استفاده کنید؛ در غیر اینصورت این امکان وجود ندارد. اگر لپ تاپ دارای پورت خروجی نظیر HDMI، DisplayPort  یا USB-C باشد میتواند از نمایشگر دوم نیز پشتیبانی نماید.

انجام تنظیمات کارت گرافیک جهت استفاده از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰

با توجه به موارد بالا اگر هنوز اطمینان ندارید که دستگاه تان مانیتور دوم از پشتیبانی می کند یا نه می توانید در رابطه با کارت گرافیک خود تحقیق نمایید. برای اینکار در سیستم خود از ویندوز بر روی دکمه START راست کلیک کرده و گزینه Device manager را انتخاب نمایید. در این قسمت میتوانید و مدل کارت گرافیک خود را یادداشت کنید و با سرچ در گوگل مدل گرافیک خود را بفهمید.

انجام تنظیمات کارت گرافیک جهت استفاده از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰

توجه داشته باشید اگر بر روی کارت گرافیک تان عبارت Multi Monitor یا Multi Display نوشته شده است یعنی آنکه کارت گرافیک سیستم تان از مانیتور دوم پشتیبانی می کند. در غیر این صورت دیگر راه حل های ذکر شده زیر را می توانید امتحان کنید.

وجود کابل های HDMIو DisplayPort در بیشتر سیستم های کامپیوتری و مانیتور های مدرن این امکان را برای تان فراهم می نماید. در صورتی که سیستم قدیمی HSJ یا کانکتور VGA را بیابد که حالت ذوزنقه ای و رنگی به عنوان خروجی دارد یک اتصال خروجی ویدیوی آزاد در پشت مانیتور دارید  که بهتر است از کابلی استفاده کرده که متناسب با هر دو اتصال باشد. اگر حتی سیستم تان اتصالی متفاوت نسبت به نمایشگر دارد می‌توانید از یک کابل آداپتور نظیر USB-C به HDMI یا VGA را خریداری نمایید.

روش بعدی قرار دادن مانیتور دوم در جای مناسب حین استفاده از دو مانیتور کامپیوتر در ویندوز ۱۰ می باشد. در واقع باید مانیتور دوم را در سمت راست مانیتور اصلی بگذارید و اگر یک محتوا را در هر دو دسکتاپ میخواهید ببینید جایگاه نمایشگر دوم اصلاً مهم نیست.

جهت اتصال مانیتور دوم به دستگاه تان یک سر کابل ویدیو خود را به خروجی ویدیو سیستم متصل نموده و سپس از طرف دیگر کابل را به اطلاعات ورودی ویدیو مانیتور دوم متصل کنید. در صورت استفاده از آداپتور امکان دارد که بخواهید پیش از اینکه مانیتور را به سیستم متصل کنید هر دو کاربر را به آداپتور یا آن را به منبع وصل کنید. برای این کار مانیتور دوم را روشن کرده و با فشار دادن پاور آن مراحل ذکر شده در ادامه را دنبال کنید.

آموزش بکارگیری همزمان دو مانیتور در ویندوز  ۱۰

برای انجام این مراحل ابتدا تنظیمات سیستم خود را باز کنید و روی آیکون چرخ دنده در سمت چپ پایین پنجره استارت کلیک نمایید. پس از آن روی  System  و سپس Display کلیک نمایید.

گزینه Multiple displays را انتخاب کرده و پس از آن گزینه های نمایش را برگزینید‌.

در بیشتر مواقع باید روی Extend these displays کلیک کرده و در صورت امکان یکی از دو گزینه زیر را انتخاب نمی نمایید:

آموزش بکارگیری همزمان دو مانیتور در ویندوز  ۱۰

گزینه Duplicate these displays ، هر آنچه که در مانیتور اصلی تان موجود است را در مانیتور دوم کپی می نماید.

گزینه Show only on 1 مانیتور دوم را خاموش کرده و محتوا را تنها در مانیتور اصلی نمایش می دهد.

گزینه های دیگر تحت عنوان  Show only on 2 وجود دارد که مانیتور اصلی را خاموش و محتوا را تنها در مانیتور دوم نمایش می دهد و اکثر گزینه های بالا عمل می نماید. پس از اعمال تغییرات بر روی دکمه APPLY کلیک کرده و تغییرات را سیو کنید.

نحوه تنظیم دو مانیتور در نسخه ویندوز ۱۰

حال میتوانید یک مانیتور را به هر پورت ویدیویی موجود بر روی کارت گرافیک خود وصل کرده و هنگام تنظیم دو یا سه مانیتور به آسانی آنها را اشتباه وصل نمایید. با این کار نمایشگر عمل می نمایند اما امکان دارد حین استفاده از موس و برنامه ها به مشکل بر بخورید به همین علت احتیاج به اتصال منظم آنها است.

بنابراین وارد تنظیمات ویندوز تان شده و روی System و سپس Display کلیک نمایید و مطابق با طرح فیزیکی مانیتورهای خود در قسمت Select and rearrange displays هر نمایشگر را کشیده و رها کنید تا آنها مرتب شود.

نحوه تنظیم دو مانیتور در نسخه ویندوز ۱۰

پس از انجام این کار دکمه Apply کلیک کرده تا طرح فیزیکی ذخیره و برنامه ها بدون مشکل اجرا شده و به راحتی با آن کار کنید.

نکته مهم اینکه اگر اطمینان ندارید کدام مانیتور را انتخاب کنید می توانید بر روی دکمه Identify کلیک کرده و در صورت عدم نمایش یکی از مانیتور ها اطمینان یابید که برق کافی دریافت کرده و به درستی متصل شده است و پس از آن بر روی دکمه Detect بزنید. در صورتی که هنوز مشکل دارید پیشنهاد می شود تا اتصالات را ریست یا سیستم را ریست و دوباره دکمه Detect امتحان نمایید.