آموزش فعال سازی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰

how-to-activate-multiple-desktops-in-windows-10-pic-3

ویندوز ۱۰ این امکان را به کاربران خود می‌دهد تا علاوه بر صفحه دسکتاپ اصلی چندین دسکتاپ مجازی ایجاد کند. لینوکس macos از مدت ها پیش این قابلیت را در داخل سیستم عامل های خود قرار داده بود. یکی از ساده ترین مثال های کاربردی در فعال سازی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰ یا Multiple Desktop این امکان را به شما می‌دهد تا برنامه ها و نرم افزار های مختلف را که همزمان استفاده می‌کنید از یکدیگر مجزا کنید. با این روش شما می‌توانید نظم بیشتری به کارهایتان بدهید به این طریق که می‌توان با استفاده از این قابلیت برنامه ها را به طور مجزا اجرا کرد و از این طریق نظم بیشتری به کارها بخشید.

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم فاصله آیکون های دسکتاپ در ویندوز ۱۰ و ۱۱

اگر شما هم استفاده زیادی از کامپیوتر و لپ تاپ خود دارید و معمولا پنجره های زیادی در دستکتاپ شما باز هستند احتمالا داشتن چند دسکتاپ در ویندوز به شما کمک زیادی خواهد کرد.

نحوه فعال سازی و جابه جایی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰

در ابتدا برای فعال سازی چندین دسکتاپ در ویندوز ۱۰ باید از آپدیت بودن سیستم عامل خود اطمینان حاصل کنید.

۱_ میتوانید با فشردن همزمان کلید های Windows key+tab در خصوص فعال سازی چند دسکتاپ همزمان اقدام کنید. با فشردن این کلید ها، صفحه نمایه(task view) برای شما اجرا خواهد شد.

۲_با انتخاب گزینه New Desktop که در سمت چپ بالای صفحه قرار دارد، صفحه دسکتاپ مجازی برای شما ایجاد خواهد شد.

۳_با استفاده از این روش شما به هر میزان که نیاز دارید میتوانید صفحه دسکتاپ مجازی ایجاد کنید.

۴_روش دیگری که برای فعال سازی چند دسکتاپ وجود دارد این است که با فشردن همزمان کلید های Windows key+ctrl+D بدون اینکه به صفحه task view وارد شوید چند دسکتاپ در ویندوز بسازید.

۵_با باز کردن پنجره نمای task view ، شما می‌توانید تمام دسکتاپ های در حال اجرا را مشاهده کنید.

شاید برای شما این سوال به وجود آید که برای جابه جایی و حرکت بین چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰ چگونه باید عمل کنیم؟ در این هنگام برای جابه‌جایی بین دسکتاپ ها دوباره ایکون task view کلیک میکنیم و دسکتاپ مورد نظر را انتخاب میکنیم. به کار بردن کلید های میانبر برای این کار بسیار ساده تر است. برای جابه جایی بین دسکتاپ ها دکمه های window+Ctrl را نگه داشته و دکمه های جهت نمای صفحه کلید (جهت چپ و راست) را فشار دهید. با این کار ساده شما می‌توانید به راحتی بین صفحه و دسکتاپ های مجازی ساخته شده حرکت کنید.

برای بستن دسکتاپ های مجازی که در ویندوز ساخته اید مشابه موارد قبلی با فشردن کلید های میانبر صورت می‌گیرد به این طریق که با فشردن کلید های Windows key+ctrl +F4 میتوانید صفحه مجازی فعلی را ببندید. روش دیگر هم زدن علامت ضربدر نمایه task view است که در کنار همان صفحه مجازی در بالای صفحه وجود دارد.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل سیاه شدن اطراف صفحه در ویندوز ۱۰

نحوه کپی کردن صفحات برنامه در تمام دسکتاپ ها، تنظیمات و مدیریت آن

برای کپی کردن برنامه مورد نظر در تمام صفحات دسکتاپ ابتدا نمایه task view را باز کرده و سپس روی برنامه مورد نظر راست کلیک میکنید. گزینه Show this window on all desktops را فعال میکنید در این صورت برنامه مورد نظر در تمام دسکتاپ ها باز شده است.

برای مدیریت چند دسکتاپ شما می‌توانید به دلخواه یکی آب دو گزینه در  قابلیت چند دسکتاپ را تنظیم کنید. برای این کار ابتدا منوی Start را باز کنید و وارد setting ویندوز خود شوید. System را انتخاب کنید و سپس multitasking را انتخاب کنید و به پایین اسکرول کنید تا عنوان virtual desktops را ببینید.

نحوه فعال سازی و جابه جایی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰ - شرکت طراحی سایت برتر رایانه

در این قسمت دو گزینه وجود دارد :

گزینه بالا این امکان را به شما می‌دهد تا تصمیم بگیرید که ایکون تمام برنامه های باز شده را در نوار وظیفه تمام دسکتاپ ها ببینید یا فقط در دسکتاپی باشد که برنامه درون آن دسکتاپ باز است. برای انتخاب حالت اول تمام دسکتاپ ها را روی گزینه All desktops قرار دهید و برای حالت دوم روی گزینه only the desktop lm using تنظیم کنید.

گزینه بعدی برای این کار کلید میانبر Alt+tab است که این کلید میانبر برای جابه‌جایی سریع بین صفحات است. شما در این قسمت میتوانید تنظیم کنید که تمام دسکتاپ کار کند یا فقط دسکتاپی که در حال استفاده از آن هستید کار کند  برای حالت اول و انتخاب تمام دسکتاپ ها روی All desktops قرار دهید و برای حالت دوم روی only the desktop lm using تنظیم کنید.

نحوه فعال سازی و جابه جایی چند دسکتاپ در ویندوز ۱۰

بیشتر بخوانید: روش های تغییر پسورد در ویندوز ۱۰

نتیجه گیری

ما در این صفحه با نحوه فعال سازی چند صفحه دسکتاپ در ویندوز ۱۰ آشنا شدیم. با داشتن چندین صفحه مجازی دسکتاپ شما می‌توانید نرم افزار ها و برنامه های در حال اجرا را از یکدیگر تفکیک کنید. ساخت چندین صفحه‌ مجازی در دسکتاپ یکی از قابلیت های جذابی است که ماکروسافت در اختیار ویندوز ۱۰ قرار داده است و به راحتی می‌توان با استفاده از کلید های میانبر صفحه مجازی در دسکتاپ ساخت.