چگونگی اعلام مفقودی کارت ملی و درخواست المثنی آن

how-to-declare-missing-national-card-and-request-its-duplicate

کارت‌ های ملی یا همان کارت شناسایی هر فردی از اهمیت زیادی برخوردار است که بسیاری از امور اداری بانکی و غیره مستلزم وجود این کارت است .در صورت گم شدن کارت ملی هوشمند می بایست درخواست المثنی آن کارت را بدهید که بسیاری از افراد حین مفقودی کارت ملی نمی دانند باید چه اقدامی انجام دهند. در این مقاله از برتر رایانه قصد داریم تا از طریق معرفی وب سایت و همچنین نحوه اعلام و درخواست کارت ملی جدید و کارت مفقود شده را برای شما عزیزان بیان نماییم، در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : نحوه استعلام کارت هوشمند راننده به صورت آنلاین

روش غیر حضوری اعلام و پیگیری کارت ملی مفقودی

اولین اقدامی که بعد از گم شدن کارت ملی تان باید انجام دهید اعلام مفقودی آن است و پس از آن در صورت نیافتن کارت شناسایی می بایست درخواست المثنی بدهید. برای این کار به صورت غیر حضوری اعلام مفقودی کارت ملی توصیه می‌کنیم تا وب‌ سایت‌ های بررسی مفقودی ها مراجعه کنید.

همچنین می توانید در وب سایت گم شدن کارت ملی خود را اعلام کنید که کارت تان را گم کرده اید. با این کار در صورت یافته شدن کارت ملی به شما اطلاع داده خواهد شد.

اولین شیوه برای بررسی و پیگیری مفقودی کارت ملی و ثبت آن از طریق وب سایت سازمان ثبت احوال کشور است با مراجعه به وب سایت اصلی سازمان می بایست بر روی سربرگ خدمات الکترونیکی کلیک کرده و مدارک پیدا شده را انتخاب نمایید.

در کادر موجود شماره ملی را وارد و با ثبت کد امنیتی روی جستجو بزنید. در صورتی که کارت ملی پیدا شده باشد در اختیار سازمان ثبت احوال قرار می گیرد و می توانید اطلاعات آن را ببینید و جهت دریافت آن اقدام کنید.

پیگیری مفقودی کارت ملی و ثبت آن از طریق وب سایت سازمان ثبت احوال کشور

وب سایت دیگر تحت عنوان سایت فوری ثبت جهت اعلام گم شدن کارت ملی نیز به صورت اینترنتی می باشد. با مراجعه به این سامانه حتی میتوانید اشیاء و مدارک گم شده در سراسر کشور را جستجو کنید.

در صورت وجود اطلاعاتی در رابطه با کارت ملی تان می توانید آن را ببینید. برای این کار کافیست نام و نام خانوادگی خود به همراه کد ملی را وارد نمایید و با کلیک بر روی جستجو اگر کارت ملی تان ثبت شده باشد می توانید اطلاعات آن را ببینید.

پیگیری کارت ملی مفقودی با سایت فوری ثبت

همچنین می‌توانید آگهی را خودتان صبر کنید ،در روش اول مدارکی که دیگران ثبت کرده اند مشاهده می کنید. اما برای ثبت آگهی به پایین صفحه بروید و با کلیک بر روی ثبت آگهی مفقودی و اطلاع رسانی اطلاعات خواسته شده را پر کنید.

در نهایت بر روی ادامه و ثبت نهایی کلیک کرده تا آگهی تان ثبت شود.

اعلام مفقودی کارت ملی به صورت حضوری

شیوه های دیگری جهت پیگیری مفقودی کارت ملی وجود دارد که از طریق پست با مراجعه به وب سایت پست می باشد. اگر کارت ملی در سایت ثبت احوال ثبت نشده باشد باید در پست آن را بررسی کنید.

پیگیری کارت ملی مفقودی با سایت پست

برای اینکار وارد سایت شده و پس از اعلام گم شدن کارت ملی پست بر روی یکی از گزینه‌ های سرچ با مشخصات فردی یا کد ملی کلیک نمایید.

حال اطلاعات خواسته شده را در کادر بالا صفحه وارد نموده و بر روی جستجو بزنید. در صورت یافتن کارت ملی تان می توانید اطلاعات آن را ببینید و برای دریافت آن اقدام کنید.

برای مراجعه حضوری و در صورت اینکه نتوانید از سایت های بالا کارت ملی تان را دریافت کنید باید درخواست مفقودی کارت ملی تان را بدهید. برای اینکار به دفتر پیشخوان مراجعه نموده و سپس درخواست کارت ملی المثنی را بدهید. با انجام این کار کارت ملی تان باطل خواهد شد.

مدارکی که برای المثنی کارت ملی احتیاج دارید شامل موارد زیر می باشد:

-اصل و کپی شناسنامه شخص

-اگر زیر ۱۸ سال هستید باید اصل و یک نسخه کپی از شناسنامه والد، قیم و وکیل خود داشته باشید

-یک قطعه عکس ۳*۴ با زمینه سفید

-آدرس و کدپستی ۱۰رقمی محل سکونت فعلی

-یک نسخه کپی از قیم نامه یا وکالت نامه و وکیل

-تکمیل فرم های گزارش کم شدن کارت ملی، درخواست کارت شناسایی ملی هوشمند المثنی

-کامل کردن پاکت پستی جهت خدمات الکترونیک هویت ملی

همچنین هزینه صدور کارت ملی المثنی و هزینه هایی که شما برای صدور کارت ملی تان می‌ دهید که بار اول مبلغ ۳۱,۰۰۰ تومان،بار دوم مبلغ ۵۳۰۰۰ تومان و بار سوم مبلغ ۱۲۰ هزار تومن می باشد.

دریافت کارت ملی المثنی نیز دو ماه طول می‌کشد و برای پیگیری روند صدور نیز می توانید به سایت سازمان ثبت احوال کشور مراجعه و بررسی کنید که آیا کارت تان آمده است یا نه زمان.

مبالغ ذکر شده برای هزینه صدور کارت ملی از تاریخ این مقاله تعیین شده است و در صورت گذشت چندین ماه امکان تغییر هزینه ها وجود دارد.