رفع ۱۵مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر

fix-15-problem-hardware-and-software-computer-pic-2

در صورتی که یکی از کاربران کامپیوتر می باشید ، در گذر زمان با مشکلاتی رو به رو خواهید شد که مانع از ادامه ی کار شما با کامپیوتر خواهد شد . این مشکلات می تواند هم دلیل نرم افزاری داشته باشد و هم دلیل سخت افزاری که در این مطلب به آموزش رفع ۱۵ مشکل سخت  افزاری و نرم افزاری کامپیوتر خواهیم پرداخت . این آموزش ها سبب می شود تا در کمترین زمان بتوانید مشکل سیستم خود را پیدا نموده و به رفع آن بپردازید .

بیشتر بخوانید : رفع مشکل نخواندن فلش USB در ویندوز کامپیوتر

۵ روش اول جهت رفع مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر

۱-در صورتی که لوازم جانبی مانند موس ، پرینتر ، دوربین و … خراب شده است می توانید از سیستم دیگری برای تست آن ها استفاده نمایید . این کار می تواند شما را از صحت عملکرد کامپیوتر مطمئن سازد . در صورتی که از سلامت لوازم جانبی اطمینان کسب نمودید باید به دنبال رفع مشکل کامپیوتر تان بپردازید .

۲-یکی دیگر از رفع مشکلات شما این است که می توانید جدید ترین درایور ها و FREWARE ها را دانلود نموده و نصب کنید . شما عزیزان با نصب درایور جدید تمامی درایور های آسیب دیده و مشکل دار را جایگزین خواهید کرد .

۳-نصب اتوماتیک برخی درایور ها می تواند برای شما عزیزان موجب ایجاد مشکلاتی شود . برای حل این گونه مشکلات می تواند به نسخه ی قبلی درایور در DEVICE MANAGER  مراجعه نمایید . در لیست سخت افزاری که موجود است ، روی سخت افزاری که با رنگ زرد مشخص شده  راست کلیک کنید و گزینه ی PROPERTTIES را انتخاب کنید و در پنجره به تب DRIVER مراجعه نمایید . با انتخاب گزینه ی ROLL BACK DRIVER به درایور قبلی بر می گردید .

۴-شما عزیزان می توانید در همان صفحه ی DEVICE MANAGER هر گونه درایوی را حذف نمایید و دوباره درایو ها را نصب کنید .

۵-عدم ثبات و یا هنگ گاه و بی گاه سیستم می تواند نشانه هایی از مشکلات رم باشد . با استفاده از +MEMTEST86 می توانید به اسکن کامل ماژول رم خود بپردازید و هر گونه مشکلی را قبل از دست رفتن رم ، رفع نمایید.

در ادامه به بررسی بیشتر رفع مشکل سخت افزاری نرم افزاری کامپیوتر خواهیم پرداخت .

مشکل نرم افزاری دارید ؟ بر روی کمک رایانه کلیک کنید .

۵ روش دوم حل مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر

۵ روش دوم حل مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر - تصویر اصلی

۶-هارد درایو ها امروزه سیستم های درونی داشته که نام آن SMART می باشد. این تکنولوژی وضعیت سلامت عمونی ویندوز را گزارش می دهد. HDD HEALTH یکی از نمونه ها برنامه تست هارد دایور بوده که می تواند درایور ها را تعویض و جایگزینی داشته باشند را با نشان دادن اخطار آگاه می کند.

۷-ویندوز نیز برنامه کنترل دیسک درونی را داشته که مشکلات موجود درون هارد دیسک متصل به کامپیوتر را مشخص می نماید . برای استفاده از آن می توانید در ویندوز به اکسپلور روی هارد درایو مورد نظر کلیک کرده و گزینه PROPERTIES را انتخاب نمایید و در پنجره ی باز شده به تب TOOL مراجعه کنید.

۸-مشکلات نمایشگر می تواند به دلیل ایراد در کارت گرافیک و یا خود مانیتور باشد . اگر کابل دیگری برای اتصال مانیتور به سیستم دارید استفاده نموده و صورت رفع نشدن مشکل سراغ کارت گرافیک بروید. در صورت سلامت کارت گرافیک ، مشکل از مانیتور شما بوده و باید به فکر تعویض آن باشید .

۹-شما عزیزان می توانید از کیس خود باز کنید. ابتدا مطمئن شوید که به برق اتصالی ندارد و یا این که خود فرد به زمین متصل باشد و الکتریسته ساکن نداشته باشد. پس از بازکردن کردن تمامی اتصالات را چک نموده و در صورتی که پیچی شل است آن را سفت نمایید. در صورتی که در کیس ها گرد و خاک زیادی جمع شده لازم است که تمیز شود .

۱۰-در نهایت در صورتی که هیچ کدام از راه ها پاسخگو نبود باید هارد دیسک خود را تعویض نمایید پس حیاتی است که نسخه ی بک آپی از اطلاعات و فایل های خود داشته باشید . رفع ۱۰ مشکل سخت افزاری از رفع ۱۵ مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتری تا به این جای مطلب به شما عزیزان آموزش داده ایم .

روش های دیگر جهت حل مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر

۱۱-برخی برنامه های ناسازگار و رنج آور با برخی اپلیکشین های دیگر ناسازگار می باشد .بیشتر در برنامه های امنیتی این گونه مشکلات را مشاهده خواهید کرد . برای نصب دیگر برنامه های می توانید این برنامه ها را غیر فعال نمایید .

۱۲-یکی از روش های رفع مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر پاک نمودن کامل برنامه می باشد . بعضی از برنامه ها فایل ها موقتی و یا کش هایی تولید می کند که گاها در روال عادی کار مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد . برنامه ی CCLEANER یکی از برنامه های رایگان برای حذف کردن کش ها و یا تمپ اغلب نرم افزار ها خواهد بود .

روش های دیگر جهت حل مشکل سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر

۱۳-آپدیت برنامه ها نیز می تواند برای شما مشکل ساز باشد . در اولین مرحله در وب سایت ها سازنده کنترل نمایید که نرم افزار ها آپدیت جدید نداده باشند . در بسیاری از موارد به صورت اتوماتیک نرم افزار ها آپدیت می شوند.

۱۴-در صورت آپدیت نمودن برنامه هنوز مشکلات نرم افزاری داشتید برنامه را کاملا پاک کرده و سپس به فرایند نصب برنامه بپردازید . توجه داشته باشید نصب نسخه تازه دانلود شده را از دیسک اورجینال شروع نمایید . با این کار مطمئن خواهید شد که هیچ فایل خرابی و یا آسیب دیده ای را نصب نکرده اید . برای حذف کامل یک نرم افزار می توانید برنامه ی REVO UNISTALLER را استفاده نمایید .

۱۵-امکان دارد که خود برنامه به خودی خود مشکل نداشته باشد اما یکی از پلاگین هایی که روی آن نصب کرده اید مشکل داشته باشد . سعی کنید تمامی افزونه ها و اد اون ها را غیر فعال کرده و با فعال کرده نوبتی آن ها ، پیدا کنید که مشکل از کدام است پلاگین یا اد اون است .