بررسی قابل شنود بودن تماس و چت های واتساپ از طرف دیگران

check-ability-to-be-heard-of-calls-and-chats-of-whatsapp-pic2

با توجه به فیلترینگ پیام رسان محبوب واتساپ در کشور ایران بسیاری از کاربران همچنان فعالیت خود را ادامه می دهند و ماندن در این پیام رسان را به پلتفرم های داخلی پیام رسان ترجیح می دهند. از آنجا که حفظ حریم خصوصی برای کاربر بسیار حائز اهمیت است بسیاری از آنها بر این باورند که امکان شنود تماس و چت های واتساپ از طرف دیگران وجود دارد و افراد دیگر از این بابت تردید هایی دارند. به سبب همین امر در این مقاله از برتر رایانه قصد داریم در رابطه قابل شنود بودن واتساپ یا نبودن آن صحبت نماییم برای بررسی این امر در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : شیوه های جدید پنهان کردن و بستن آنلاین بودن واتساپ

قابل شنود بودن یا نبودن واتساپ

واتساپ از شبکه های اجتماعی متعلق به فیسبوک می باشد و بیش از ۲ میلیارد کاربرد در کشورهای دنیا دارد. تعداد بی شماری پیام به صورت روزانه در این پیام رسان رد و بدل می شود که بخشی از آن را تماس های صوتی و تصویری در بر می گیرد. علاوه بر رایگان بودن این شبکه اجتماعی استفاده کاربر از آن بسیار آسان است و امکان ارسال پیام های متنی، صوتی، تصویری و اسناد با آن وجود دارد.

اما بیشتر از همه آنچه که برای کاربران مهم است محرمانه بودن ارتباطات و حفظ حریم خصوصی است و این وعده را به کاربر می دهد که به طور حتم پیام ها و تماس های شان رمز گذاری شده و هیچ کس حتی خود واتساپ نمی تواند آنها را بخواند و شنود کند.

امروزه بسیار نگرانی‌ هایی در رابطه با محافظت از حریم خصوصی افراد در این پیام رسان شنود واتساپ مطرح شده که این فرسایش اعتماد با یک سری اتفاقات غیر مرتبط آغاز شده است. در واقع این اتفاق بر می گردد به شرایط مرموزی که یک بازیگر بالیوودی در آن بوده و آژانس هایی که مرگ این بازیگر را تحقیق نموده اند مکالمات واتساپ را در رسانه افشا نموده تا ادعای مظنونین را رد نماید.

علاوه بر این پلیس دهلی به علت اتهام تشکیل گروه های واتساپی جهت سازماندهی شورش برای ۱۵ نفر از این افراد پرونده تشکیل داده و بار دیگر پیام های چت در رسانه ها افشا شده است .در واقع افشای این اطلاعات موجب میشود تا کاربران نسبت به حریم خصوصی پرکاربردترین پلتفرم پیام رسان در جهان شک نمایند حال سؤال اینجاست :

چت و تماس های واتساپ چقدر امن است؟

طبق ادعای کارشناسان امنیت اطلاعات واتساپ تنها  پلتفرم پیام رسانی نیست که حریم خصوصی را به خطر می اندازد و علاوه بر آن برنامه های محبوب دیگری مثل تلگرام، سیگنال و آی مسیج نیز آسیب پذیر بوده و پیام هایی که در این پلتفرم ها همچون واتساپ ارسال می شود رمزگذاری شده و نمی توان آن را در حین انتقال شنود نمود.

برخی دیگر ادعا دارند که وقتی پیام در واتساپ برای فرد ارسال می‌ شود در طول زمان می‌ تواند این پیام به سرور واتساب فرستاده شده و از آنجا به گیرنده ارسال می شود، آن را شنود نماید.

صحت و سقم امکان شنود واتساپ

درستی یا نادرستی شرکت های مدعی در رابطه با امکان شنود واتساپ این است که رمزگذاری سرتاسری این برنامه تضمینی است و تنها فرستنده، گیرنده و نه هیچ فرد دیگری میتواند محتواها را خوانده و مشاهده نماید. همچنین سخنگوی واتساپ اظهار دارد که پیام هایی که در واتساپ ارسال می شود محافظت شده بوده و تنها گیرنده و فرستنده کلیدهای رمزگذاری می توانند آنها را دریافت کنند.

تماامی این کارها به طور خودکار اتفاق می‌افتد و احتیاجی به فعال سازی تنظیمات و راه اندازی چت خصوصی ایمن در پیامهای تان نیست. اکثر کارشناسان سایبری نیز موافقند که این قابلیت شنود در واتساپ برای پیام های رمزگذاری شده تقریباً غیر ممکن است و رمزگشایی پیام ها کار ساده ای نیست.

با این اوصاف اگر ردیابی واتساپ به سادگی انجام شود چون تمامی پیام های ارسال شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر در اماکن مختلف سیو می شود در این مکان ها امکان ریکاوری داده ها وجود دارد. توجه داشته باشید که در ضای ذخیره سازی تان رمز گذاری صورت نمی گیرد و این بدان معناست که هر کسی به گوشی های فرستنده گیرنده دسترسی داشته باشد میتواند این پیام ها را بخواند.

همچنین ادعا می شود که جهت شنود تماس واتساپ هکر ها و حتی سازمان های دولتی با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی گوشی ها را مورد هدف قرار می دهند و اطلاعات آن را ریکاوری می کند. مشهورترین نمونه در سال ۲۰۱۸ میلادی هک شرکت فناوری سایبری می باشد که در آن اکانت ولیعهد عربستان حک شده بود و کارشناسان امنیت سایبری گفتند که هنگامی که یک هکر به تلفن همراه دسترسی پیدا کند از طریق اختیار گرفتن فیزیکی و چه از طریق هک می تواند تمامی اطلاعات گوشی را به سرقت ببرند.

صحت و سقم امکان شنود واتساپ

امکان شنود واتساپ افراد دیگر با استفاده از نسخه پشتیبان ابری

با وجود موارد بالا هک نسخه بکاپ ابری کار ساده است؛ در رابطه با احتمال شنود شدن واتساپ از این راه  می توان گفت که اگر کاربری گزینه پشتیبان گیری را فعال نماید پیام هایش در گوگل درایو یا آیکلود ذخیره می شود که با ریکاوری کردن این اطلاعات می توان آنها را به سرقت برد.

بیشتر پلتفرم های چت ادعا دارند که پیام های خصوصی کاربران در سرور ها ذخیره نمی شود که واتساپ نیز یکی از آنهاست. در صورت تحویل پیام خصوصی نیز سرور خود را پاک می کند و اگر موفق به این کار نشد تا ۳۰ روز در سرور ذخیره و پس از ۳۰ روز اگر پیامی تحویل داده نشود آن را پاک خواهد کرد.

در رابطه با شبکه اجتماعی تلگرام نیز می توان گفت فقط کاربر در صورتی که چت مخفی را راه‌اندازی کرده باشد می تواند پیام های رمزگذاری شده را انتقال داده و در صورت عدم استفاده از این گزینه در سرور تلگرام پیام ها رمزگذاری خواهد شد و قابل خواندن هستند.

مجدد با رمزگذاری پیام ها ارسال به دستگاه گیرنده در آخر رمزگذاری می گردد با این حال اگر فردی موفق به هک سرور تلگرام شود با دسترسی پیدا کردن به فرمان خصوصی کاربران به صورت تئوری سازمان مجری قانون می تواند با درخواست رسمی به اطلاعات ذخیره شده در سرور های تلگرام دسترسی داشته باشند. در صورت ذخیره شدن پیام ها در سرور اگر کاربر آن را پاک کند نیز قابل ردیابی خواهد.

شیوه های جلوگیری از شنود واتساپ

در سال گذشته گفته شد که گوگل با پرداختن به شنود واتساپ پیام های خصوصی کاربران را در اختیار دارد به همین علت دادگاهی برای این شرکت برگزار شد که این پرونده هنوز محکوم نشده و در جریان است.

اگر قصد جلوگیری از این امر را دارید باید جوانب امنیتی را در نظر بگیرید و تا جایی که امکان دارد اطلاعات تان را در فضای ابر یپشتیبان گیری نکنید. همچنین لازم نیست تا از نام و نام خانوادگی خود برای نام کاربری استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم تا از نسخه های غیر رسمی واتساپ استفاده نکنید با این کار به راحتی اطلاعاتتان به سرقت می رود، برای نمونه برنامه Whatsapp Gold بد افزار می باشد.

مورد دیگر این است که جهت آپدیت نگهداشتن واتساپ همواره تلاش کنید تا نسخه های به روز شده نقش های امنیتی را رفع کند. نقاط آسیب پذیری که امکان نصب بدافزار یا جاسوس را فراهم می آورد تشخیص دهید و در صورت امکان تاریخچه تماس های خود را پاک کنید.

مورد بعدی اینکه با بررسی مکان های مختلف فضای ذخیره سازی گوشی خود داده هایی که نیاز نیست روی دستگاهتان باشد را پاک کنید.

همچنین کارشناسان امنیتی در رابطه با امکان شنود در واتساپ می گویند که نه تنها سیستم عامل بلکه برنامه های نصب شده در گوشی می تواند به پیامهای تان دسترسی داشته باشد به همین علت حین نصب برنامه شرایط و ضوابط را به دقت مطالعه و تنظیمات مجوز دسترسی را بررسی کنید.

همواره در تلاش باشید که به جای پشتیبان گیری ابری اطلاعاتتان را در هارد اکسترنال سیو کنید.

در آخر به خاطر داشته باشید اگر از وسایل الکترونیکی استفاده می کنید تقریباً غیرممکن است که بتوانید اطلاعاتتان را در برابر ریکاوری محافظت نمایید.

بررسی قابل شنود بودن تماس صوتی واتساپ

امکان شنود تماس صوتی واتساپ هم وجود دارد و هم ندارد. در واقع این بستگی به نقض امنیتی و آسیب پذیری گوشی تان است. سازمان های اجرایی قادرند تا تماس های تلفنی و اینترنتی معمول تان را نظارت کنند. با این حال از آنجایی که چت ها و تماس ها از واتساپ و سایر پیام رسان ها رمز گذاری شده باقی می ماند نمی توان آنها را در طول انتقال رهگیری کرد.

با وجود این امر مانعی نیست که سازمانهای اجرا یا نرم افزارهای جاسوسی به پیام های شما گوش ندهند. این نرم افزار جاسوسی با شناسایی یک آسیب پذیری در پروتکل یا و آی پی واتساپ و از آن جهت شنود در واتساپ استفاده می کنند. تنها چیزی که جهت نصب برنامه جاسوسی در گوشی نیاز است تماس بی پاسخ از طریق واتساپ می باشد.

پس از آن نیز رمز عبور مخاطبین، پیام های متنی و حتی تماس های صوتی برقرار شده به سرقت خواهد رفت. این امر به هکرها امکان دسترسی به دوربین، میکروفون و جی پی اس گوشی را جهت ردیابی می دهد و سازمان های اجرایی قانون یا هکر های حرفه ای میتوان در گوشی نصب ردیابی را ادامه دهند.