علل و شیوه های رفع خرابی کارت حافظه

causes-and-methods-of-fixing-memory-card-damage-pic1

بیشتر افراد برای نگهداری اطلاعاتی مثل فیلم، موسیقی، تصاویر و… از کارت حافظه استفاده می کنند. کارت های حافظه به شما این امکان را می ‌دهد که بتوانید حجم مناسبی از اطلاعات را در آن ها ذخیره کنید. انواع کارت حافظه بر روی دستگاه های متنوعی مانند لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و… قابل نصب هستند. اما ممکن است گاهی اوقات کارت حافظه دچار مشکل شود یا لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و… نتواند اطلاعات مموری کارت را بخواند. از این رو در این مطلب از برتر رایانه علل و شیوه های رفع خرابی کارت حافظه را بررسی خواهیم کرد، تا پایان با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : آموزش بوت کردن فلش جهت نصب ویندوز

هنگام خرابی کارت حافظه چه باید کرد؟

ابزار مختلفی برای ذخیره سازی اطلاعات وجود دارد که یکی از آن ها کارت حافظه می باشد. انواع کارت های حافظه دارای کاربرد های فراوانی می باشد که در دستگاه هایی مانند دوربین های عکاسی، تلفن همراه، تبلت قابل نصب هستند. کارت های حافظه دارای اندازه های کوچک هستند و به این علت بسیار آسیب پذیر می باشند.

توجه داشته باشید که در صورت آسیب دیدن مموری کارت اطلاعات ذخیره شده بر روی آن نیز از بین خواهد رفت. اما اگر کارت حافظه شما به صورت فیزیکی دچار مشکل نشده است و انواع دستگاه هایی مانند تلفن همراه و لپ تاپ نمی تواند اطلاعات را بخواند، می توانید بدون فرمت کردن و از بین رفتن اطلاعات این مشکل را برطرف کنید. در بخش های بعدی ابتدا با علت های خرابی کارت حافظه و پس از آن با روش های حل مشکل خرابی کارت حافظه آشنا خواهیم شد.

دلیل حذف شدن ناگهانی مموری کارت و خرابی آن چیست؟

در ابتدا به بررسی دلایل خراب شدن مموری کارت می پردازیم. در صورتی که شما آگاهی لازم را با دلایل خرابی کارت حافظه داشته باشید بسیار راحت و سریع می توانید این مشکل را رفع کنید. بعضی از این دلایل شامل موارد زیر می شوند:

صدمات فیزیکی: کارت های مموری با توجه به اندازه کوچک شان در معرض بسیاری از آسیب‌های فیزیکی قرار میگیرند. از جمله مواردی که به مموری کارت آسیب می رساند فشار دست، ضربات احتمالی، تماس با آب و آتش می باشد.

خرابی پوشه: تمامی دستگاه ها دارای سیستم عامل هستند. هنگامی که سیستم عامل دچار آسیب شود باعث خرابی پوشه های سیستم و در نتیجه خراب شدن مموری کارت نیز می شود.

جای گذاری و برداشتن نامناسب کارت حافظه: با توجه به اندازه های کوچک کارت های حافظه باید مراقب بود که به آن ها فشار زیادی وارد نشود. از این رو ممکن است جای گذاری و برداشتن نامناسب به کارت حافظه آسیب برساند.

ویروسی شدن مموری: یکی دیگر از علت های خراب شدن مموری کارت ویروسی شدن پوشه های آن است. اگر دستگاه شما ویروسی باشد به پوشه ها و اطلاعات مموری کارت نیز حمله خواهد کرد و آن ها را ویروسی می کند. اگر مموری کارت ویروسی شود اطلاعات آن غیر قابل خواندن خواهد شد.

توقف روند فرمت کردن: مموری کارت ها نیز گاهی نیاز دارند که آن ها را فرمت کنید. در هنگام فرمت کردن اگر این عمل متوقف شود امکان دارد برخی از اطلاعات موجود از بین برود.

بررسی خرابی کارت حافظه از طریق دستگاه‌های دیگر

تغییر یک حرف درایور مموری کارت

گاهی اوقات امکان دارد که خوانده نشدن اطلاعات کارت حافظه به دلیل خرابی مموری کارت نباشد. یعنی ممکن است کارت حافظه کاملاً سالم بوده و دستگاهی که از آن استفاده می کنید نمی تواند اطلاعات ذخیره شده و روی آن را بخواند. به منظور اینکه مطمئن شوید آیا کارت حافظه شما سالم می باشد یا خیر آن را به دستگاهی دیگر متصل کرده و ببینید که اطلاعات شما خوانده خواهد شد یا خیر. اگر اطلاعات مموری کارت در دستگاه دوم خوانده شد یعنی کارت حافظه شما مشکل نداشته و نیازی به تعمیر ندارد.

بررسی جای کارت حافظه در دستگاه مورد نظر قبل از تعمیر آن

اگر پس از جای گذاری کارت حافظه متوجه شدید که نمی توانید به اطلاعات ذخیره شده کارت حافظه دسترسی داشته باشید ابتدا به جای قرار دادن کارت حافظه در لپ تاپ از یک رم ریدر استفاده کنید. زیرا امکان دارد خوانده نشدن اطلاعات به دلیل خرابی جای کارت حافظه در لپ تاپ شما باشند. در این صورت می ‌توانید با استفاده از یک رم ریدر متوجه شوید که مموری کارت دچار مشکل شده است یا خیر.

برطرف کردن خرابی کارت حافظه از طریق Command Prompt

تمام نسخه های ویندوز یک دستور به نام Command Prompt دارند که شما می ‌توانید از طریق آن خطا های یک فایل را چک کنید.

برای این کار ابتدا Command Prompt را باز کنید.

به منظور باز کردن Command Prompt در بخش جست و جو ویندوز Command Prompt یا Cmd را سرچ کنید.

سپس در نتایج مشاهده شده بر روی گزینه Run as administrator کلیک نمایید تا Command Prompt باز شود.

پس از باز شدن Command Prompt دستور chkdsk X:/f را تایپ کنید.

توجه کنید که به جای حرف X نام مموری کارت خود را وارد نمایید. منتظر بمانید تا فرآیند کار تمام شود اما توجه داشته باشید با توجه به حجم مموری کارت ممکن این کار چند ساعت نیز طول بکشد.

تغییر یک حرف درایور مموری کارت

یکی از روش های رفع خطای خوانده نشدن اطلاعات مموری کارت تغییر یک حرف درایور آن می باشد. برای این کار ابتدا در قسمت جست و جوی ویندوز عبارت Disk management را سرچ کنید.

سپس بر روی Create and format hard disk partition کلیک نمایید تا باز شود.

پس از باز شدن Disk management بر روی مموری کارت خود راست کلیک نمایید تا یک منو برای شما باز شود.

از میان گزینه های موجود بر روی Change Drive Letter and Paths کلیک کنید. سپس از کادر باز شده بر روی Change کلیک نمایید.

از بخش مشخص شده یک حرف جدید را انتخاب کنید و در انتها بر روی Ok ضربه بزنید. سپس مجددا بر روی حرف Ok کلیک کنید تا کادر Drive Letter and Paths بسته شود.

رفع مشکل خوانده نشدن اطلاعات کارت حافظه

اگر شما آپدیت خودکار ویندوز را بسته باشید و یا این آپدیت به صورت ناقص انجام شده باشد می‌تواند یکی از دلایل خوانده نشدن اطلاعات مموری کارت شما باشد. برای این کار شما عزیزان می توانید به صورت دستی این به‌ روزرسانی را انجام دهید.

به منظور آپدیت دستی می توانید از Device manager استفاده نمایید. به منظور باز کردن Device manager ابتدا در بخش سرچ ویندوز عبارت Device manager را وارد کنید. سپس بر روی نتیجه کلیک نمایید.

از بین دسته بندی ها، کارت حافظه خود را بیابید. برای نمونه ما در بخش Portable آن را پیدا کرده ایم. به منظور دیدن زیر مجموعه های هر فایل بر روی اسم آن دسته کلیک کنید تا بتوانید زیر مجموعه های آن را مشاهده کنید.

پس از یافتن مموری کارت بر روی آن راست کلیک کرده و از منوی موجود گزینه Update driver را انتخاب نمایید. با این کار درایور شما آپدیت خواهد شد. به منظور به روزرسانی خودکار در کادر موجود بر روی Search automatically for updated driver software کلیک کنید و در انتها را Update Driver انتخاب نمایید.

چنانچه ویندوز به صورت خودکار با موفقیت درایو را به روز رسانی نکرد می توانید مراحل گفته شده را مجددا انجام دهید و در کادر آخر گزینه Browse my cimputer for driver software را انتخاب نموده تا به صورت دستی بتوانید آن را به روز رسانی کنید.

طریقه رفع مشکل خرابی SD کارت موبایل

موارد گفته شده برای رفع مشکل کارت حافظه در لپ تاپ و کامپیوتر بوده است و حالا می خواهیم این مشکل را در گوشی بررسی کنیم.

به روز رسانی اندروید: اگر از آخرین نسخه اندروید استفاده نمی کنید بهتر است به منظور رفع خرابی کارت حافظه موبایل اندروید خود را ارتقا دهید.

جای گذاری اشتباه مموری کارت: اغلب پیش آمده است که افرادی که به تازگی از گوشی اندروید استفاده می کنند و کارت حافظه را در محل سیم کارت قرار میدهند. همین امر موجب بروز خطا در خواندن اطلاعات مموری کارت می شود.

باز کردن قفل مموری کارت: مموری کارت ها اغلب به منظور دسترسی دادن به اطلاعات کارت حافظه دارای یک سوئیچ فیزیکی هستند از این رو باز بودن این سوئیچ را چک کنید.

تمیز کردن کارت حافظه: برای این کار مموری کارت خود را خارج کنید و با یک دستمال تمیز کثیفی را از روی بدنه آن پاک کنید.

استفاده از رم ریدر: احتمال اینکه جای مموری کارت خراب باشد نیز وجود دارد. از این رو به جای متصل کردن کارت حافظه به گوشی از رم ریدر استفاده کنید.