بهترین سیستم عامل های جایگزین ویندوز به صورت رایگان

best-windows-free-alternative-operating-systems-pic-1

به طور معمول بسیاری از کاربران از سیستم عامل ویندوز استفاده کرده و به سراغ دیگر سیستم عامل های موجود نمی روند. با این وجود علاوه بر ویندوز سیستم عامل های دیگری نیز وجود دارد که به صورت رایگان عرضه می شوند و بسیار سبک هستند. به همین دلیل پیشنهاد می دهیم تا سیستم عامل های دیگری که وجود دارند را امتحان کرده و بهترین آن ها را انتخاب کنید. در صورتی که علاقه مند به آشنایی با این سیستم عامل ها هستید ادامه این مطلب را دنبال نمایید چرا که قصد داریم تا بهترین سیستم عامل های جایگزین ویندوز به صورت رایگان را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بیشتر بخوانید: ذخیره وب سایت به صورت فایل PDF در اندروید، iOS و ویندوز

محبوب ترین سیستم عامل های جایگزین ویندوز به صورت رایگان

به نظر شما محبوب ترین سیستم عامل های جایگزین ویندوز به صورت رایگان کدام ها هستند؟ امروزه OS های زیادی برای کامپیوتر عرضه می شوند که بسیاری از آن ها رایگان نیستند. علاوه بر آن دیگر مشکلی که وجود دارد که حجم بالای این سیستم عامل ها می باشد. به همین علت قصد داریم تا در کنار رایگان بودن محبوب‌ترین سیستم عامل ها را از نظر سبک بودن نیز بررسی کنیم.

سیستم عامل Linux

در صورتی که قصد دارید سیستم ‌عامل کامپیوتر خود را از ویندوز به سیستم عامل دیگری تغییر دهید ما به شما لینوکس را پیشنهاد می کنیم. این سیستم عامل به صورت رایگان عرضه شده و کاملاً در دسترس شما خواهد بود، بنابراین می توانید به راحتی آن را دانلود کرده و نصب کنید. از ویژگی های جالب توجه این OS این است که می توان آن را روی هر چیزی اجرا کرد. در واقع شما می توانید سیستم عامل لینوکس را روی رزبری پای یا کامپیوتر های مختلف نصب کرده و از آن استفاده نمایید. علاوه بر آن منابع زیادی وجود دارد که می‌ توان از آن ها برای یادگیری محیط این سیستم عامل استفاده نمود. در نظر داشته باشید که اگر قصد دانلود لینوکس را دارید نسخه Linux Mint به عنوان محبوب ترین نسخه شناخته می شود که می توانید آن را دانلود و استفاده کنید.

سیستم عامل لینوکس

سیستم عامل FreeBSD

سیستم عامل FreeBSD به عنوان نسخه مدرن و منبع باز توزیع Distribution (BSD) شناخته می شود. البته با این حال بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که یک نسخه از توزیع لینوکس می باشد. جالب است که بدانید کد های این سیستم عامل در macOS و PlayStation 4 دیده می شوند بنابراین می‌توان FreeBSD را جایگزین ویندوز کرده و از آن استفاده نمود.

سیستم عامل FreeBSD

بیشتر بخوانید: رفع ارور Stop Working در ویندوز ۷، ۸ و ۱۰

مهم ترین سیستم عامل های جایگزین ویندوز به صورت رایگان

سیستم عامل Chrome

شما می توانید سیستم عامل Chrome را نیز جایگزین ویندوز نمایید چرا که این سیستم عامل رایگان است و به راحتی می‌توان آن را روی سخت افزارهای قدیمی نصب نمود. این OS مزایای بسیار زیادی برای شما خواهد داشت و به عنوان مهمترین سیستم عامل‌ های جایگزین ویندوز به صورت رایگان شناخته می‌شود. Chrome  بسیار سبک است و تمرکز آن بر فضای ابری می‌باشد. بنابراین بهترین گزینه برای شبکه‌های اجتماعی، مرور وب و پردازش کلمات می‌باشد. علاوه بر آن شما می‌توانید این سیستم عامل را روی برخی از محصولات گوگل مانند Chromebook نیز نصب نمایید و از آن استفاده کنید. از معایب سیستم عامل کروم می‌توان به پخش رسانه آن اشاره کرد متاسفانه این سیستم‌عامل قابلیت چشمگیری برای پخش رسانه ندارد اما در ویرایش رسانه عملکرد خوبی را ارائه خواهد داد.

سیستم عامل کروم

بیشتر بخوانید: ذخیره وب سایت به صورت فایل PDF در اندروید، iOS و ویندوز

سیستم عامل FreeDOS

در صورتی که علاقه‌مندید تا رابط کاربری کامپیوتر های قدیمی دهه ۸۰ را تجربه کنید پیشنهاد می‌دهیم تا حتماً سیستم عامل FreeDOS را دانلود و نصب نمایید. این سیستم عامل یک ورژن رایگان از MS-DOS می‌باشد که به راحتی قابل دسترس است. سیستم عامل FreeDOS از بازی‌ها و برنامه‌های قدیمی پشتیبانی می‌کند که این مسئله برای تمام کسانی که به دنبال نوستالژی‌ها هستند جذاب است و تفاوت ظاهری آن برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

سیستم عامل های جایگزین ویندوز رایگان - سیستم عامل FreeDOS

سیستم عامل ReactOS

جالب است بدانید که برای نصب این سیستم عامل تنها به ۵۰۰ مگابایت فضای خالی و ۹۶ مگابایت رم نیاز خواهید داشت. در واقع می توان گفت که این سیستم عامل بسیار سبک است و می توان از آن به جای ویندوز استفاده نمود البته در حالی که برخی از برنامه‌ها مانند Adobe Reader روی این سیستم عامل اجرا می شوند متاسفانه بسیاری از برنامه ها را نمی توان روی آن نصب و استفاده نمود.

سیستم عامل های جایگزین ویندوز رایگان - سیستم عامل ReactOS