علت دیر بالا آمدن ویندوز و راه حل آن چیست ؟

windows-rise-up-pc-bartar

یکی از مشکلات کاربران کند بودن سیستم و یا دیر بالا آمدن ویندوز است در این حالت پردازش های کامپیوتر به خصوص موقع بالا آمدن ویندوز کند می باشد . این مشکل دربرخی موارد به علت استفاده طولانی مدت از سیستم و داشتن برنامه های متعدد و نرم افزارهای کاربردی نصب شده در سیستم عامل است که زمان نصب در بخش های مختلف کامپیوتر ذخیره می شوند که حتی بعد از لغو نصب برنامه در محل خاصی ازحافظه اصلی می ماند .

بعضی از نرم افزارها به صورت خودکار اجرا شده و بعد از هر بار لود شدن باقی می ماند ،  نصب این برنامه های کاربردی به صورت فایل هایی در حافظه کامپیوتر تعبیه شده این نرم افزارها در Tray ویندوزتان درانتهای راست صفحه قرار گرفته که لیستی از آیکون های فعال که هرکدام  برنامه خاصی را نشان می دهد .

برای راه حل این مشکل برنامه های کاربردی که با هر بالا آمدن ویندوز برایتان کاربردی ندارد از بخش Autoloader خارج کنید ، برای آنکه بتوانید تمامی برنامه های موجود درسیستم خود را مشاهده کنید از Start   قسمت RUN گزینه msconfig را زده و می توانید لیست تمامی برنامه هایتان را درقسمت Autoloader در تب Start up ببینید و تمامی برنامه ها و موارد غیرضروری را Uncheack  کرده و شاهد سرعت بالای ویندوزتان باشید و مشکل دیر بالا آمدن ویندوز تان حل می شود .

نصب نرم افزار برای حل مشکل دیر بالا آمدن ویندوز

اگر بخواهید یک نرم افزار کاربردی به طور آزمایشی در کامپیوتر خود نصب کنید ابتدا باید یک Restore point  بسازید ، سپس برنامه آزمایشی را Uninstall کرده و Restore point  را بازیابی و تنظیمات کامپیوتر رابه حالت قبل نصب ببرید . باید توجه داشته باشید وقتی اطلاعات مربوط به کامپیوتر را به حالت قبل از نصب برمیگردانید اطلاعاتتان ازبین نرود برای ساخت Restore point در ویندوز باید از این مسیر رفت :

Start All ProgramsAccessoriesSystem Restore

آپدیت ویندوز جهت حل مشکل دیر بالا آمدن ویندوز

راه حل دیگری که برای بالا آمدن ویندوز می توان گفت این است :

 1. ابتدا گزینه windows update  را سرچ کنید .
 2. وارد تنظیمات ویندوز آپدیت شده و وارد گزینه choose how update be installed شوید .
 3. در کادر پایین never را انتخاب کنید این امر باعث می شود که ویندوز به طور خودکار آپدیت نشود .
 4. برای بالا رفتن سرعت سیستم عبارت msconfig را مجددا سرچ کنید .
 5. در قسمت service  تیک گزینه hide all system service  را زده و میتوانید به جز برنامه های ضروری مانند آنتی ویروس و… بقیه برنامه ها را بردارید.

نصب مجدد ویندوز

گاهی اوقات برای کاربر پیش می آید با اینکه برنامه های نصب شده زیادی در سیستم عامل خود ندارد مشکل کند بودن ویندوز و دیر بالا آمدن ویندوز را دارد در این مورد باید گفت سیستم مشکل سخت افزاری دارد و برای رفع آن ابتدا باید فایل نصب درست ویندوز را از طریق آدرس شرکت سازنده سخت افزار به سایت مایکروسافت رجوع  کنید و فایل درست را دریافت کنید .

 1. بعد از دریافت در بخش Start گزینه Run را انتخاب کنید .
 2. دراین پنجره Msconfig را تایپ و کلید ok رابزنید .
 3. در بخش Services در کنار گزینه Plug and play  و windows Image Acquisition  علامت تیک را زده و روی ok کلیک کنید .
 4. در بخش Hardware روی گزینه Update Driver بزنید .
 5. در پنجره Wizard Harward Update و در بخش ?What do you want the wizard to do باید location Install from a list or specific را زده و Next را انتخاب کنید .
 6. روی I will choose the driver to install کلیک کرده و Next را بزنید .
 7. Have Disk را انتخاب و مسیر فایل های درایورهای جدیدی که ازشرکت سازنده دریافت کردید را مشخص و روی Browse کلیک کنید ،
 8. در بخش Look in  اسم پوشه را انتخاب کنید و روی ok  کلیک و next رابزنید ، درآخر روی Finish  کلیک کرده و  restart کنید .

نکته : برنامه هایی که در کامپیوتر نصب کرده اید و هم چنین تعداد آیکون های زیادی که در صفحه نمایش قرار دارد که در هربار شروع ویندوز بالا می آیند ( برخی از این برنامه ها در گوشه سمت راست پایین در نوار toolbar قرار دارد) در کند بودن و دیربالا آمدن ویندوز تأثیری ندارند که میتوانید با uninstall کردن این برنامه ها از حجم آن بکاهید .