علت غیر فعال بودن استوری تلگرام من چیست؟

what-is-the-reason-for-my-telegram-story-being-inactive-pic2

این سوال بارها از طرف بسیاری از کاربران ایرانی برای ما ارسال شده است و از اینکه نمی‌توانند از قابلیت استوری تلگرام بهره‌مند شوند بسیار برایشان سوال شده است. در صورتی که از کاربران داخل کشور باشید احتمالاً بعد از انتشار قابلیت استوری تلگرام برایتان پیش آمده است جواب این مشکل بسیار ساده است زیرا تلگرام به دلایل نامعینی و همچنین جهت جلوگیری از حجم بالای درخواست به سرور این برنامه برای بعضی از کشورها همچون کشورهای آسیایی مثل هند و ایران این قابلیت به صورت مجانی فعال نشده است.

به همین علت بسیاری از کاربران از نسخه پرمیوم این برنامه استفاده می‌کنند یا از طریق شماره‌های مجازی با شماره خارج از کشور اقدام به ایجاد اکانت و دسترسی به این قابلیت می‌نمایند. احتمال اینکه در آینده نزدیک این قابلیت نیز برای کاربران ایرانی به صورت رایگان در دسترس باشد. قابلیت استوری تلگرام در واقع بعد از دهمین سالگرد آغاز این برنامه برای کاربران عادی منتشر شده است که متاسفانه این قابلیت برای کاربران ایرانی وجود ندارد و فعلاً از آن محروم می‌باشند. در ادامه در رابطه با این موضوع و پاسخ کامل به سوالات مطرح شده بسیاری از کاربران ایرانی ایرانی خواهیم داد.

مقاله پیشنهادی : مزیت های قابلیت استوری در تلگرام

ورژن استوری دار تلگرام

در صورتی که موفق به دریافت ورژن ۹.۷ بتا تلگرام شده اید قابلیت استوری تلگرام برایتان وجود خواهد داشت البته پس از دانلود این ورژن تنها می‌توانید از طریق ورژن پریمیوم آن قابل استفاده نمایید و از این طریق برای کاربران فعال خواهد بود. لازم به ذکر است که پس از دو هفته از انتشار نسخه 10.0.2 این برنامه و رفع کردن بعضی باگ‌ها و مشکلات همچون عوض کردن نحوه ویرایش استوری‌ها این قابلیت برای کاربران بیشتر کشورها فعال گردید.

در همین حین گزارش‌های کاربران ایرانی مبنی بر اینکه امکان گذاشتن استوری ندارند به میان آمد که بعد از آن یک وب سایت روسی با نام Tginfo بررسی‌های خود اعلام نمود که پیش شماره برخی شماره‌های کشورها با ممنوعیت استفاده رایگان از این قابلیت مواجه هستند که شامل هند 0091 ، ایران 0098، اندونزی 0062، ازبکستان 00998، اوکراین 00380 و روسیه 007 می‌باشد.

از طرفی تلگرام جهت ممانعت به فشار آمدن سرورهایش قابلیت استوری را در بعضی کشورها غیر فعال نمود پس از پرسش‌های متعدد کاربران تلگرام اعلام نمود که بعد از گذشت ۶ ماه از این اتفاق تنها کشور اندونزی به طور نامحدود می‌تواند بهره ببرد.

درباره نسخه پرمیوم استوری تلگرام بیشتر بدانید

جهت بهره‌گیری از قابلیت استوری تلگرام در کشورمان می‌توانید نسخه پولی آن را خریداری کنید. این نسخه ماهانه معادل ۵ دلار می‌باشد و می‌بایست از طریق ربات PremiumBot مراجعه نموده که برای کاربران ایران در دسترس نیست و می‌بایست از وب سایت‌های واسط استفاده نمایند و آن را به صورت هدیه برایتان خریداری تا بتوانید از قابلیت استوری استفاده کنید.

در این میان مراقب کلاهبردارها باشید چون در برخی کانال‌های تلگرام غیر رسمی تحت عنوان دانلود نسخه استوری دار تلگرام شما را گول می‌زنند تا از این طریق از تلگرام‌های غیر رسمی که ایجاد کرده‌اند استفاده کنید. اما باید بدانید که تلگرام قابلیت استوری را تنها برای کشورهایی که  احتمالا به آن اشاره نمودیم با پیش شماره‌های ذکر شده از طریق سروری‌هایش مسدود است. پس هیچ تلگرامی توانایی فراهم آوردن قابلیت استوری برای کاربران این کشورها را نخواهد داشت.

از طرفی در صورت استفاده از شماره مجازی می توانید از این قابلیت در ایران استفاده کنید. جهت خرید شماره مجازی عموماً از طریق وب سایت‌های معتبر اکانتی مجازی اقدام کنید و از این قابلیت بهره‌مند شوید. نکته قابل توجه اینکه چون تلگرام شماره‌های مجازی را مسدود می‌نماید می‌توانید از شماره‌هایی که تلگرام در وب سایت  Fragment به فروش رسانده استفاده نمایید.


از طرفی زمان فعال شدن این قابلیت در ایران معلوم نیست و با توجه به اینکه ۶ ماه پس از انتشار این قابلیت برای کاربران اندونزی فعال شده باید صبر کرد و چه زمانی برای ایران فعال خواهد شد.

استفاده از قابلیت استوری تلگرام برای کاربران ایرانی با شماره غیر ایرانی

در صورتی که تلگرامتان پولی یا با شماره غیر ایرانی تلگرام دارید اما این قابلیت برایتان وجود ندارد زا طریق راه زیر می‌توانید این قابلیت را فعال نمایید. برای این کار ابتدا اپ تلگرام خود را آپدیت نموده اید را امکان اینکه ورژن‌های قدیمی قابلیت استوری را نداشته باشند وجود دارد. برای بررسی این موضوع نیز به اپ استور در آیفون و پلی استور در اندروید مراجعه کنید. برنامه تلگرام را سرچ نمایید و اگر آپدیت در دسترس بود در زیر نام اپ نشان داده می‌شود و آخرین نسخه را می‌توان نصب کنید.

درباره نسخه پرمیوم استوری تلگرام بیشتر بدانید

از طرفی اگه اپ تلگرامتان آپدیت است اما همچنان دکمه استوری را نمی‌بینید احتمالاً اشکال از دستگاهتان می‌باشد. البته این بسیار نادر است اما بعضی مدل‌های قدیمی‌تر امکان دارد ویژگی‌های جدید را پشتیبانی نکند. پس بهتر است برای اطمینان از سازگاری دستگاه تان در صفحه پرسش‌ های متداول تلگرام بررسی کنید یا از دستگاه‌های جدیدتر برای استفاده از این قابلیت بهره ببرید.

دیگر راه حل‌ها مثل بررسی محدودیت اکانت در واقع نقض قوانین تلگرام باعث محدود شدن کارکردهای اکانتتان خواهد شد. پس اگر تردید دارید که تلگرام محدودیت‌هایی را برای حسابتان اعمال کرده با پشتیبانی تلگرام ارتباط برقرار نمایید تا محدودیت‌ها و دلایل را برایتان توضیح دهند.

در آخر نیز مشکلات سرور و مشکل از طرف تلگرام باعث می‌شود به طور موقت ویژگی‌ها برایتان غیر فعال شود پس اگر شک دارید که مشکل از سرور است از طریق کانال‌های رسمی تلگرام یا صفحه پرسش‌های متداول آن را برای اطلاعیه‌ها بررسی نمایید زیرا امکان دارد یک مشکل بزرگ باشد که شرکت در حال حل آن است.

پرسش‌های متداول

کدام یک از ورژن تلگرام استوری دارد؟
تلگرام پولی یا نسخه پرمیوم دارای این قابلیت برای ایرانیان است.

علت نذاشتن قابلیت استوری در تلگرام چیست؟
بر اساس تحقیقات و گفته‌های تلگرام برای جلوگیری از فشار آمدن به سرورهایش این قابلیت‌ها را برای برخی کشورها که ایران نیز شامل آن است غیر فعال نموده است.

دقیقاً چه زمانی استوری تلگرام فعال می‌شود؟
زمان آن مشخص نیست و هر لحظه ممکن است برای ایرانیان فعال گردد.

علت فعال نشدن استوری تلگرام چیست؟
با توجه به توضیحات گفته شده داشتن شماره شما به عنوان پیش شماره کشور ایران باعث شده که استوری برای ایرانیان توسط تلگرام پشتیبانی نشود.