تلویزیون اولد (OLED) چیست؟

what-is-oled-tv-pic2

حتماً تاکنون درباره ی تلویزیون های اولد مطالبی را شنیده اید. کلمه OLED مخفف عبارت Organic Light_Emitting Diodes می باشد. تکنولوژی اولد مهم ترین پیشرفت در صنعت تلویزیون در چند دهه اخیر محسوب می شود. اما اولد چیست و چه تفاوت هایی با دیگر تلویزیون های LED  و LCD دارد؟ برای ایجاد یک تصویر، شما نیاز به نورهای آبی، سبز و قرمز دارید. اولد ها با عبور جریان الکتریسته از موادی که این رنگ ها را تولید می کنند، کار می کنند. هیچ تکنولوژی تلویزیون دیگری به صورت مستقیم نور را به وجود نمی آورد. LCD از فیلتر رنگ و مایع کریستالی بر روی نور پس زمینه بهره مند می شود . پلاسما نیز از نور ماوراء بنفش تولید شده توسط بسته های گازی که فسفر های رنگی آبی، قرمز و سبز را تحریک می کنند، بهره مند  می شوند. مهم ترین برتری در تلویزیون اولد این است که هر پیکسل به طور مستقیم نور را ساطع می کند؛ این در حالی است که در پنل های LCD، نور پس زمینه توسط لامپ های LED یا فلورسنت تأمین می شود.

مقاله پیشنهادی : دانگل تلویزیون چیست و چه کارایی دارد؟

چرا تلویزیون اولد یک گام بزرگ محسوب می شود؟

تلویزیون اولد نازک تر، سبک تر و همینطور مناسب تر بوده و عملکرد بهتری نسبت به تکنولوژی های دیگر در تلویزیون ها دارد. یکی از خصوصیات منحصر به فرد در اولد ها این است که هر پیکسل با خاموش شدن می تواند مشکی مطلق را به وجود آورد و موجب ایجاد وضوح تصویر استثنایی  شود. دلیل این موضوع این است که هر پیکسل به صورت مستقیم هدایت می شود و به آسانی می تواند خاموش شود. درLCD  ها نور تک تک پیکسل ها قابل کنترل نمی باشد و در واقع حوزه ای شامل چند پیکسل کنترل می شوند.

در فناوری OLED به این دلیل که نیازی به نور پس زمینه نمی باشد، ضخامت پنل به شدت کاهش یافته و شاهد تلویزیون های ۴ تا ۷ میلی متری مبتنی بر این فناوری می باشیم که بسیار هم سبک هستند.

با این تفاسیر این تکنولوژی دارای تمام ویژگی های یک تلویزیون رویایی از جمله وضوح شگفت انگیز در تصویر، نازک بودن باورنکردنی و بسیار سبک بودن می باشد.

گیمر ها و علاقه مندان به فیلم های سینمایی، عاشق اولد ها می شوند. این تلویزیون ها در زمان پاسخ دهی بسیار سریع تر از LCD ها عمل می کنند. در بعضی شرایط اولد ها می توانند تا ۱۰۰۰ برابر سریع تر از LCD  ها و LED ها باشند و در این صورت تماشای فیلم های اکشن، مسابقات ورزشی و یا بازی های ویدئویی در اولد ها بسیار جذاب می باشد. زمان پاسخ دهی بسیار سریع در این تلویزیون ها سبب می شود تا مواردی از جمله تیره و مات شدن صفحه در تصاویر سریع در اولد ها وجود نداشته باشد.

اولد ها به دلیل کنترل بسیار خوبی که بر روی هر پیکسل دارند، کنتراست خارق العاده ای را ارائه می دهند. مشکی در این تلویزیون ها بسیار عمیق و سفید نیز در سطح قابل قبولی می باشد.

مقاله پیشنهادی : طریقه نصب تلویزیون شیائومی

تکنولوژی های تلویزیون اولد

تکنولوژی های موجود در تلویزیون اولد در بازار به دو دسته تقسیم می شوند: RGB OLED، White OLED؛ که در نوع اول مانند دیگر تلویزیون ها، هر پیکسل دارای ساب پیکسل های قرمز، سبز و آبی می باشد. اما White OLED ها کمی پیچیده تر هستند و عناصر رنگ های قرمز، سبز و آبی با همدیگر ترکیب شده اند. هنگامی که جریان از آن ها عبور می کند، این عناصر نور سفید تولید می کنند. این نور سفید از یک فیلتر رنگی عبور کرده تا عناصر پیکسل قرمز، سبز و آبی تولید شوند.

تلویزیون اولد (OLED) چیست؟ - برتر رایانه

در تصویر بالا یک پیکسل نشان داده شده است. امروزه حداقل دو میلیون پیکسل در تلویزیون ها وجود  دارند که در طراحی تلویزیون های ال جی ساب، پیکسل های بیشتری نیز وجود دارد که منجر به تولید روشنایی بیشترو مصرف کمتر می شوند. روشنایی بیشتر مهم ترین عامل در داشتن تصویری بهتر در زیر نور آفتاب است.

این تکنولوژی در نگاه اول کمی پیچیده به نظر می رسد. چرا که باید وقتی سه رنگ داریم و با ترکیب شان نور سفید بسازیم و دوباره با عبور آن از فیلتر، رنگ خاصی را ایجاد کنیم. مسئله این است که این تکنولوژی دارای چند مزیت می باشد. نور سفید تولید شده در این روش پایدار تر بوده و تغییر رنگ در آن کمتر به وجود می آید. از سویی دیگر بنابر آن چه از مسئولین ال جی بیان شده، در این روش هزینه تولیدی کمتری نیاز است. همچنین در این تکنولوژی تولید نمایشگرهایی با سایز های مختلف آسان تر است.

شرکت هایی که تلویزیون اولد تولید می کنند:

در سال ۲۰۱۲ شرکت های ال جی و سامسونگ تلویزیون اولد را معرفی کردند. اما تنها شرکتی که تولید انبوه پنل های اولد در سایز بزرگ را شروع کرده است، شرکت ال جی می باشد. شرکت سامسونگ با وجود این که یکی از تولید کنندگان بزرگ و مطرح اولدها است، اما تولید این نمایشگر ها را تنها در سایز های تلفن هوشمند و تبلت ها دنبال می کند. همینطور از سال گذشته نیز مشخص کرد که تمرکز خود را بر روی SUHD ها گذاشته است که خود نوعی LCD محسوب می گردد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله درباره ی تلویزیون OLED اولد که امروزه یک تکنولوژی پیشرفته محسوب می شود صحبت کردیم. تلویزیون های اولد یک نسل جدید و پیشرفته از نمایشگر ها هستند که دارای وضوح  تصویر خارق العاده، نازک بودن قطر صفحه آن و سبکی باورنکردنی می باشند که ما در این مقاله با تکنولوژی های آن و شرکت های تولید کننده این تلویزیون ها آشنا شدیم. شما می توانید در صورت علاقه به این مطالب آموزشی به برتر رایانه مراجعه کنید.