سنسور تماس در گوشی به چه معناست؟

what-does-the-contact-sensor-in-the-phone-mean

در قسمت بالایی اسکرین گوشی های هوشمند بخشی وجود دارد که به آن سنسور مجاورت یا سنسور تماس در گوشی گفته می شود. این سنسورها کاربرد های فراوانی دارد و به دلایل مختلفی در گوشی قرار داده شده است. تمامی گوشی های هوشمند از این قابلیت برخوردار هستند و برای تشخیص نزدیک شدن گوشی به صورت و گوش مورد استفاده قرار می گیرد. سنسور در واقع همان چیزی است که اشیاء نزدیک شده به گوشی را احساس می‌کند و در کنار بلندگو و بالای گوشی قرار دارد. در این مقاله از برتر رایانه می خواهیم به طور مفصل در رابطه با کارایی آن صحبت نمایید در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : معرفی فیلتر شکن قوی برای اندروید | نصب فیلترشکن امن

تعریف جامع سنسور تماس در گوشی

مدلهای مختلفی از سنسورهای مجاورتی وجود دارد که از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کنن.د یک نوع از این سنسورها پرتو نامرئی نور مادون قرمز را پخش کرده و انعکاس پرتو از سطوح مجاور را اندازه گیری می کند. مدل دیگر آن از فناوری خازنی یا همان صفحه نمایش لمسی استفاده می کند و از میدان الکتریکی جهت تشخیص خواص الکتریکی منحصر به فرد پوست انسان استفاده می نماید.

بعضی از انواع حسگر های مجاورت با تشخیص هر نوع جسم جامد در حالی که انواع دیگر به طور خاص برای یک ماده مانند پوست انسان تنظیم شده است. بعضی از سنسور ها از نوع IR می باشد، این نوع حسگر به منظور کاهش مصرف انرژی نمایشگر با خاموش کردن ال سی دی گوشی و غیر فعال کردن صفحه لمسی جهت جلوگیری از لمس ناخواسته طراحی شده است.

از عیوبی که سنسور تماس در گوشی ir دارند شامل: هزینه بالا، مصرف بالا انرژی، وجود مناطق کور و تجمع کثیفی و عملکرد قابل اعتماد نسبت به تغییر دما، مو و رنگ پوست.

هر دو گوشی اندروید و ios برای حسگر مجاورت هستند و در صورت تمایل می توانید هر یک از برنامه ها را که بیشتر استفاده میکنید زیر چراغ فلش یا واتساپ سفارشی نمایید تا در صورت قرارگیری در جیب صفحه نمایش خاموش گردد.

مقاله پیشنهادی : نحوه اتصال ایرپاد به اندروید

فعال سازی سنسور تماس در گوشی سامسونگ و غیره

جهت فعال سازی سنسور تماس در گوشی های اندروید سامسونگ، شیائومی و غیره ابتدا وارد Settings شوید. سپس پس از آن بر روی  Systems apps تب نمایید، اکنون روی Call settings بزنید.

سپس بر روی گزینه Incoming call settings تب نمایید.

نشان Proximity sensor را خاموش کنید.

اکنون تماسی برقرار کنید، در صورتی که صفحه گوشی در زمان قرار گرفتن در مجاورت گوشی خاموش نشد پس با موفقیت به غیر فعال کردن سنسور تماس گوشی پرداخته‌ اید.

شیوه های رفع مشکل عدم کار سنسور تماس گوشی

گاهی اوقات به روز رسانی سیستم عامل ها می تواند مشکل را رفع کند. برای انجام این کار وارد تنظیمات شده و بر روی Systems & updates بزنید.

حال بر روی Software update تب نمایید، از این طریق می توانید اندروید خود را آپدیت کنید.

برای حل مشکل عدم کار سنسور تماس در گوشی می توانید تنظیمات را نیز ریست نمایید. برای اینکار ابتدا باید از داده های گوشی خود بکاپ بگیرید تا مشکلات نرم افزاری و ویروس ها رفع شود و از این طریق به طور حتم مشکلتان حل خواهد شد.

روش دیگری برای رفع مشکل سنسور تماس وجود دارد و آن ریستارت کردن گوشی می باشد. بسیاری از مشکلات اینگونه رفع خواهد شد.
از طرفی رفع مشکل می تواند خراب شدن اسکرین باشد، حتی یک ترک بسیار ریز و کوچک در عملکرد سنسور اختلال ایجاد می کند. به همین علت اسکرین را با دقت بررسی کنید. شاید احتیاج باشد برای درست کردن سنسور آن را عوض نماییذ.

همچنین ممکن است علت بروز مشکل خراب شدن محافظ اسکرین باشد. برای این کار محافظ صفحه را بررسی کنید تا هیچ گونه ترک و شکستگی نداشته باشد، در صورت وجود آسیب می توانید به راحتی آن را عوض کنیم.

در نهایت وجود گرد و خاک نیز می‌ تواند باعث عدم کار نکردن سنسور مجاورت گوشی های شیائومی، سامسونگ اندروید باشد که پیشنهاد میکنیم تا صفحه را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید، سپس مشکل را تست نمایید.