سه فرق USB2 با USB3 و آشنایی با قابلیت های آن ها

three-different-usb2-with-usb3-and-familiarity-with-their-capabilities-pc-bartaar

Universl Serial Bus که به اختصار USB است به معنای استاندارد ارتباطی کامپیوتری با دستگاه های الکترونیکی با استفاده از کابل و رابط هایی مختلف می باشد . درگاه و ورودی های یو اس بی همان استانداردی است که شکل خاص و مشابه ای دارند که می توان از این ورودی ها در تمام دستگاه های کامپیوتری و الکترونیکی استفاده کرد .

USB به نوعی جهت ارتباط با دستگاه های رایانه ای و لوازم الکترونیکی مانند کامپیوتر ، لپ تاپ ، کیبورد ، موس ، فلش ، اسپیکر ، هارد اکسترنال و … مورد استفاده قرار می گیرد . این پورت الکترونیکی دارای سه نسخه است که آخرین نسخه USB نسخه ۳ است و ارتقاء یافته دو نسخه قبلی با سرعت بیشتر جهت انتقال داده ها و تبادل در اطلاعات می باشد . نسخه قبلی آن نسخه USB2 است که در ادامه مقاله رایانه کمک برتر رایانه به قابلیت های هر دونسخه و تفاوت آن ها با یگدیگر می پردازیم .

آشنایی با قابلیت های یو اس بی در نسخه دوم آن

نسخه USB2.0  که خیلی از افراد از آن استفاده می کنند اطلاعات را با سرعت ۴۸۰ مگابایت در ثانیه افزایش می دهد که در نسخه قبلی کمتر بوده است و همین امر موجب شده که بیشتر افراد از این در گاه استفاده نمایند . در این نسخه ۴ اتصالات به در گاه وجود دارد که هریک وظایف خاص خود را انجام می دهند که رنک مشکی مشخصه این نسخه است .

مشکلی که در این نسخه وجود دارد این است که ارسال و دریافت داده ها به صورت یکجا و همزمان وجود ندارد و تنها به صورت لحظه ای توان دریافت و ارسال داده ها را دارد .

تفاوت USB2 با USB3 و آشنایی با قابلیت های آن ها

آشنایی با قابلیت های یو اس بی در نسخه سوم آن

از آخرین پورتهای USB  به شمار می آید که به دلیل برتری که نسبت به نسخه های قبلی آن دارد اکثر سیستم های جدید الکترونیکی از این نسخه پشتیبانی میکنند . حالا این برتری به سرعت بالاتر در انتقال داده ها با حدوداً ده برابر بیشتر از نسخه ی دوم و با ۲ برابر اتصال بیشتر برای افزایش بیشتر سرعت تبادل داده ها بر می گردد .

در این نسخه از یو اس بی یک منبع تغذیه کننده برق وجود دارد که می توان چند دستگاه را به آن متصل و شارژ کنید . رنگ در گاه این نسخه آبی رنگ و قطع ارتباط آن به صورت خودکار است یعنی در صورت عدم استفاده از سیستم هایی که به  USB3 متصل است به طور خودکار از این درگاه قطع شده و جریانات اضافی صرف نمی شود .

سه فرق USB2 با USB3 و آشنایی با قابلیت های آن ها

سه فرق اصلی در USB2 و USB3

فرق ظاهری : همانگونه که در قابلیت های هریک ذکر شد نسخه دوم این پورت با رنگ درگاه مشکی و نسخه سوم آن با در گاه ابی رنگ می باشد ، که تفاوت رنگ شناسایی هر دو نسخه را آسان میکند.

فرق در سرعت : سرعت متفاوت در انتقال داده ها که در یو اس بی ۳ تا ۴٫۵ گیگابایت در ثانیه است ، در صورتی که یو اس بی ۲ با سرعت ده برابر کم تر یعنی حداکثر ۴۸۰ مگابایت در ثانیه می باشد . دریافت و ارسال داده در نسخه سه به طور همزمان است که در نسخه دوم این امکان وجود ندارد .

منبع تغذیه : در هر دو نسخه منبع تغذیه موجود متفاوت است به این صورت که منبع تغذیه تا توان انتقال ۱۰۰ میلی آمپر جریان را دارد . در نسخه سوم این توان انتقال داده به ۹۰۰ میلی آمپر می رسد که امکان شارژ هم زمان چهار دستگاه وجود دارد .