رفع مشکل خاموش شدن خودکار کامپیوتر | علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

the-cause-of-sudden-computer-shutdown

در صورتی که از کامپیوتر به طور طولانی جهت اجراء انواع بازی و نرم افزار استفاده می کنید ، ممکن است مشکلاتی نظیر خاموش شدن خودکار کامپیوتر برخورد نمایید . این مشکل هنگام انجام پروژه های کاری مهم ممکن است برایتان گران تموم شود . در این مقاله از کمک رایانه برتر رایانه به رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر و رفع آن می پردازیم ، پس در ادامه با ما همراه باشید.

چند علتی که موجب خاموش شدن کامپیوتر به طور خودکار می شود ، شامل موارد زیر می باشد :

داغ شدن بیش از حد کامپیوتر و کثیف بودن فن علت خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

یکی از عللی که موجب خاموش شدن سیستم تان می شود داغ شدن بیش از حد کامپیوتر هنگام کار با آن می باشد به خصوص هنگام اجرای برنامه های سنگین و بازی با آن است که این امکان وجود دارد بر روی قطعات سخت افزاری کامپیوتر فشار بیاید که موجب می شود فن بیش از حد گرم شود و یکی از این قطعات از کار بیافتد و خاموش شود و در نتیجه سیستم از کار بیافتد و خاموش شود .

از آن جا که فن های کامپیوتر نقش مهمی در کارکرد آن دارد جهت جلوگیری از داغ شدن بیش از حد کامپیوتر و کثیف شدن فن باید جهت رفع مشکل قسمت فن پردازنده ، کیس و کارت گرافیک را بررسی نمایید و در صورت وجود هرگونه کثیفی و گرد و غبار فن ها را تمیز نمایید ولی در صورت هرگونه صدای ناهنجار این امکان وجود دارد که فن شکسته و باید تعویض شود .

خراب شدن یکی از اجزاء سخت افزار از دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

از دیگر دلایلی که موجب خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر می شود خرابی یکی از اجزاء سخت افزار مخصوصاً در سیستم هایی که چند بار تعمیر شده اند . در این صورت اگر به سخت افزار قطعات جدیدی اضافه نموده اید پاک نمایید تا مشکل رفع گردد . معمولاً سخت افزار هایی که باید هنگام بروز مشکل بررسی نمایید شامل رم ، سی پی یو ، مادر برد کارت گرافیک و منبع تغذیه می باشد .

منبع تغذیه از علت های خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

در صورت هرگونه مشکل در منبع تغذیه موجب می شود کامپیوتر خاموش شود و عملکرد آن پایین بیاید . این قطعه معمولاً به شکل جعبه ای همراه با فن در قسمت پشت لپ تاپ و پشت کیس های کامپیوتری قرار دارد . توصیه می شود از جایگزین نمودن منبع تغذیه جلوگیری کنید و جعبه منبع تغذیه را به دلیل وجود ولتاژ های خطر ناک به هیچ عنوان باز نکنید .

ایراد در سیستم عامل دلیل خاموش شدن ناگهانی کامیپوتر

در صورتی که هیچ یک از موارد بالا موجب رفع شدن مشکل و نبود علت در سیستم تان است امکان این که مشکل در سیستم عاملتان وجود دارد بسیار است . خواهشمندیم حتماً موارد زیر را حتماً جهت رفع مشکل بررسی نمایید :

سیستم تان را ریست کنید و هنگام بوت شدن بر روی CMOS تنظیم نمایید .

در صورتی که سیستم با CMOS بالا آمد و تنظیمات به طور صحیح انجام شد و سیستم عامل تان خاموش نشد باید سیستم عاملتان را مجدداً نصب و اجرا نمایید .

ویروسی شدن سیستم از دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر

از آخرین عللی که می تواند موجب خاموش شدن خودکار سیستم تان شده ویروسی شدن سیستم تان است زیرا برخی از ویروس ها به شدت بر روی عملکرد برنامه های کامپیوتر تأثیر می گذارد و کامپیوترتان را خاموش و روشن می نماید . جهت رفع مشکل یک آنتی ویروس آپدیت شده نصب نکنید تا مخرب های سیستم را به طور روزانه اسکن و پاکسازی نماید . ما به شما چند آنتی ویروس قوی جهت دانلود و اجراء در وب سایت برتر رایانه اختیارتان قرار داده ایم .