رفع مشکل صدا در ویندوز | برتر رایانه

sound-issue-in-windows

کارکرد صحیح و درست سخت افزارهای مختلف در ویندوز نیازمند نصب درایورها است . درایور باعث راه اندازی سخت افزارهای مختلف مانند کارت صدا ،کارت گرافیک ، پرینتر و… .می شود . اما ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند عدم کارکردن کارت صدا حتی در زمان نصب نیز باشد ، این مورد ازمشکلات ویندوز های ۷ ، ۸ ،۱۰ می باشد .

نکته : در ویندوز زمانی صدا ممکن است قطع  شود که سیستم درحال آپدیت شدن و یا نصب ویندوز باشد دراین صورت هیچ صدایی ازکارت صدا پخش نمی گردد .

چند راه کار برای رفع مشکل صدا در ویندوز و یا نداشتن خروجی از کارت صدا در ویندوز نصب شده در کامپیوتر

 • اطمینان یافتن ازمات نبودن آیکن صدای ویندوز
 • تنظیم انجام شده به طورصحیح اسپیکرها در ویندوز
 • برای رفع قطعی صدا در ویندوز نصب برنامه windows updates
 • نصب دوباره درایورهای صدا برای ویندوز راه حلی برای پخش نشدن و نبود صدا
 • رفع مشکل قطع و غیرفعال شدن صدای ویندوز با ریست مجوز تنظیم قطع بودن صدای کامپیوتر
 • استفاده از گزینه windows troubleshooter برای رفع قطعی صدا در ویندوز

آموزش گام به گام چند مورد رفع مشکل صدا در ویندوز بر روی کامپیوتر

 1. ابتدا بررسی کنید کلید mute  یا ولوم صدا ازنوار وظیفه (تسکبار/ آیکون صدا کنارساعت) غیرفعال نشده باشد.
 2. بررسی کنید اسپیکر سالم هست یا نه ، میتوانید اسپیکر را به کامپیوتر دیگر وصل کنید . هم چنین می توانید فیش اسپیکر را خارج کرده و یک هدفون به پورت صدا متصل کنید تا مطمعن شوید صدا پخش می شود یا نه .
 3. دی وی دی درایور را داخل کیس قرارداده وکارت صدا /Sound  را مجدد نصب کنید ، بعد ازنصب وارد Device Manager شده و بعد ازبررسی اگر مشکل رفع نشد بر روی گزینه High Definition Audio Device  کلیک راست کنید وگزینه Update  Driver Software  را انتخاب کنید .
 4. اگر با نصب درایور صدا باز هم صدایی پخش نشد ، دراین مرحله باید تنظیمات مربوط به Sound درکنترل پنل مورد بررسی قراربگیرد ، روی آیکون Speaker  کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید در پنجره Advanced  باید گزینه پیش فرض Default Format  باشد که با کلیک بر روی آیکون Test صدای اسپیکر پخش می شود.
 5. اگرتمامی راه حل های ذکر شده  برای رفع مشکل صدا در ویندوز را انجام دادید و بازمشکل رفع نشد چند راه حل زیر حتما می تواند به شما کمک کند.

فعال کردن Windows Audio

امکان دارد این سرویس که دراصل وظیفه ی اجراء صوت در ویندوز را دارد غیرفعال شود و هیچ صدایی ازکامپیوتر خارج نگردد ، برای رفع این مشکل با کلید ویندوز روی کیبورد و حرف R ، پنجره RUN را بازکرده و دستور service.msc  را بنویسید و Enter  رابزنید تا صفحه Service.msc  بازشود . به دنبال گزینه windows Audio  بگردید ، روی آن کلیک راست کنید  و Restart  را انتخاب کنید با این کار مشکل صدا در ویندوز تان رفع می شود .

نصب مجدد درایورصوت برای رفع مشکل صدا در ویندوز

از Control Panel گزینه Device Manager  را بازکنید و در پایین گزینه … game  and video ، Sound به دنبال درایور صوت باشید روی آن کلیک راست کرده و  Uninstall را بزنید و حذف شدن درایور تأیید کنید . بعد از آن ویندوز را Restart  کنید .

بعد از اجراء به طور خودکار ویندوز درایور مخصوص صوت را نصب می کند و بعد از نصب اطمینان حاصل کنید کارمی کند یا نه ، اگر کار نکرد درایور رسمی کارت صوت را روی کامپیوتر نصب کنید . همچنین برای اطلاع از مارک و برند سیستم خود از قسمت   My computer گزینه properties را زده و در موتور جست وجوی گوگل نام مارک و برند سیستم را وارد کرده و وارد سایت رسمی سازنده سیستم می شوید .

استفاده ازابزارعیب یابی ویندوز

در ویندوز ابزارهای کاربردی بسیاری وجود دارد که برای رفع مشکل صدا در ویندوز کار آمد است . یکی از این ابزارها Troubleshooting  یا همان ابزار عیب یابی ویندوز است که برای رفع مشکل کارت صوت گزینه کار آمدی می باشد برای انتخاب این گزینه به Control Panel رفته و بعد از پیدا کردن Troubleshooting  گزینه   Troubleshoot audio playback انتخاب می کنیم ، این گزینه بخشی ازابزارهای عیب یابی و برطرف کردن مشکل است در پنجره ای که باز می شود گزینه Apply repairs automatically را تیک زده و Next  کنید تا جست وجو شروع و به طور خودکار مشکل برطرف شود .