دلیل کاهش سرعت ویندوز چیست ؟

slow-windows-speed

در ابتدای شروع کار همه چیز به خوبی پیش می رود . سیستم به سرعت راه اندازی می شود و برنامه ها با سرعت قابل قبول اجرا می شوند . ولی بعد از گذشت زمان مشکلات کم کم شروع می شوند و واژه ی hang  مدام برای کاربران تکرار می شود . به دنبال این مشکلات سؤالات متعددی برای کاربران به وجود می آید که چه چیزی باعث کاهش سرعت ویندوز شده است ؟ چرا باید مدام سیستم را rest کنیم و در نهایت این سؤال که آیا زمان ارتقاء سیستم فرا رسیده است یا نه ؟ کاهش کارایی کامپیوتر می تواند دلایل متعددی داشته باشد . در این مقاله سعی داریم به بعضی از آن ها اشاره کنیم .

وجود spyware و یا ویروس روی ویندوز

وجود ویروس ها و یا spyware ها از تهدید های مهم در کامپیوتر می باشند که می توانند به صورت مشهوری باعث کاهش سرعت ویندوز گردند . اولین اقدام برای مبارزه با این مشکل استفاده از نرم افزار های آنتی ویروس و آنتی spyware است که می توانیم این کد های مخرب را شناسایی و آن ها را تخریب کنیم . در صورتی که این نرم افزار ها نیز تأثیر گذار نباشد می توانیم اقدامات زیر را انجام دهید :

 • شناسایی و توقف پردازه های مشکوک از طریق  windows task manager
 • شناسایی و متوقف کردن سرویس های مشترک از طریق management console
 • شناسایی و حذف فایل های مشکوک

در صورت عدم موفقیت آمیز بودن موارد اشاره شده ، ویندوز را باحالت safe mode  فعال و مجدداً عملیات فوق را تکرار کنید .

جهت آشنایی بیشتر با دلایل کاهش سرعت ویندوز با شماره ما تماس و از مشاورین متخصص ما در برتر رایانه راهنمایی بگیرید .

حرارت و دمای پردازنده

پردازنده های جدید حرارت زیادی تولید می کنند . به همین دلیل است که اکثر آن ها به ابزار خنک کننده نیاز دارند . در صورت افزایش حرارت پردازنده ، سرعت سیستم کاهش و رفتار آن تصادفی می گردد . مادر برد های جدید قادر به مانیتورینگ حرارت پردازنده بوده و می توانند وضعیت آن را با استفاده از پتانسیل های موجود در Bios گزارش می نمایند .

فن CPU ممکن است به دلایل زیادی دچار مشکل شده باشد :

 • وجود گرد و خاک در فن
 • خرابی موتور فن
 • خرابی یاتاقان های فن

بیشتر مواقع با گوش دادن به صدای کامپیوتر می توانیم از خرابی های فن CPU مطلع شویم . در صورت خرابی ممکن است باعث ایجاد صر و صدای زیاد یا حتی لرزش در کیس شود . در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تعویض فن نباشد و بتوانیم با استفاده از هوای فشرده گرد و   خاک های آن را پاک کنیم و زمینه ی استفاده مجدد را فراهم کنیم .

استفاده از حافظه ی مناسب

حافظه اصلی یا همان RAM  به دلایل مختلفی می تواند دچار مشکل شود :

 • پایین بودن سرعت RAM نسبت به سرعت پردازش سیستم
 • وجود اشکالات موجود در RAM
 • افزایش غیر قابل حرارت RAM

در گذشته خرید رم کار ساده ای بود و صرفاً لازم بود که خریدارن به سرعتی که مادر برد از آن حمایت می کند آگاهی داشته باشند . در صورت استفاده از حافظه ای که قادر به تأمین حداکثر مشخصات سیستم نمی باشد ، کارایی سیستم کاهش خواهد یافت .

وجود اشکلات جزئی در تراشه های RAM می تواند کاهش سرعت ویندوز را به همراه بیاورد یا باعث نمایش صفحه ی معروف Screen Blue شوند.

در صورتی که تراشه های RAM حرارت بالایی تولید کنند باید یک فن جداگانه برای خنک کردن حافظه خریداری گردد . درصورتی که مادر برد از فن حافظه حمایت نمی کند می توانید یک کارت فن جداگانه خریداری و آن را در یکی از اسلاید های  PCI نصب کنید .

ایجاد مشکل برای هارد دیسک

هارد دیسک دلیل کاهش سرعت ویندوز

قبل از بروز مشکلات غیر قابل جبران برای هارد دیسک می توانیم از علائم مختلفی برای جلوگیری از این فاجعه استفاده کرد . از علائم اولیه خرابی هارد دیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کند بودن سرعت دستیابی به اطلاعات بر روی درایو هارد خراب
 • مشاهده ی تعداد قابل توجهی از سکتور های بد در رم و استفاده از برنامه هایی نظیر scandisk و chkdsk
 • مشاهده بی دلیل Screen Blue
 • بروز اشکال در راه اندازی سیستم به طور متناوب

در صورت مدیریت سیستم از راه دور و یا عدم امکان خاموش نمودن سیستم به منظور بررسی مشکل می توانیم از برنامه هایی که وضعیت هارد دیسک را منیتور می نمایند ، استفاده نمود .

تنظیمات Bios

یکی از مواردی که می تواند نقش بسیار زیادی در کاهش سرعت ویندوز داشته باشد معمولاً جدی گرفته نمی شود ، تنظیمات Bios
است . اکثر کاربران تنظیمات  Bios را همانطور که در شرکت تولید کننده انجام شده است ، پذیرفته و آن را در همان وضعیت استفاده می کنند . عدم مطابقت تنظیمات Bios با پیکربندی بهینه سیستم ، از جمله عوامل مهم در کاهش سرعت سیستم هستند .

به منظور آگاهی از تنظیمات بهینه Bios با توجه به نوع مادر برد یک بانک اطلاعاتی خاص وجود ندارد ولی با یک جست وجوی ساده بر روی نام مادر برد و Bios  می توان به تنظیمات جدید دست یافت . برای این کار کافیست به سایت تولید کننده مادر برد مراجعه کنید و بعد از دریافت نرم افزار و دستور العمل های مربوطه ، اقدام به ارتقاء Bios  نمایید .