آموزش حذف هیستوری یا تاریخچه ویندوز 11

مایکروسافت انواع اطلاعات مربوط به فعالیت های رایانه شما را برای بهبود تجربه کاربری جمع آوری می کند. اما اگر آن را نمی خواهید، همیشه می‌توانید اطلاعاتی را که ویندوز ۱۱ در طول استفاده جمع‌آوری کرده است پاک کنید.

همانطور که می دانید، ویندوز های 10 و 11 هر دو سابقه فعالیت شما را هم در رایانه و هم در فضای ابری، اعم از تاریخچه فعالیت مرورگر های شما تا اطلاعات دقیق مکان شما را جمع آوری و ذخیره می کنند. خوشبختانه، مایکروسافت امکان مشاهده، ویرایش و حذف تمامی اطلاعات و داده های شما را فراهم می کند. از این رو، شما می توانید به سادگی هر یک از اطلاعات خود را مورد بررسی قرار دهید.

در بخش اول این مقاله از برتر رایانه، قصد داریم بررسی کنیم که چگونه مایکروسافت اطلاعات و داده های شما را ذخیره می کند و در نهایت نحوه حذف تاریخچه فعالیت ویندوز 11 را بیان کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : نحوه نصب فونت در ویندوز ۱۱

نحوه پاک کردن تاریخچه ویندوز 11

برای حذف هیستوری یا تاریخچه ویندوز 11 اگر شما تا به حال از پایگاه داده هایی مانند مایکروسافت، اکسس و یا SQL سرور استفاده کرده باشید و در درون آنها را نگاهی کرده باشید با نحوه ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه های داده تا حدودی آشنایی دارید. البته همیشه به خاطر داشته باشید که شما به هیچ عنوان نمیتوانید به شکلی که در سایر پایگاه های داده به داده ها دسترسی دارید در پایگاه داده اکتیودایرکتوری نیز به داده ها دسترسی داشته باشید و هیچ ابزاری در ابزارهای مدیریتی ویندوز نیز این اجازه را به شما نخواهد داد که درون اکتیودایرکتوری را مشاهده کنید.

اما به جای این ابزاهای مایکروسافت برای شما امکاناتی ایجاد کرده است که بتوانید در قسمت های معینی از این پایگاه داده تغییراتی ایجاد کنید و به آن داده اضافه و یا کم کنید. به عنوان کاربری که به تازگی شروع به کار با اکتیودایرکتوری کرده است اولین کنسولی که شما با آن مواجه خواهید شد کنسول Active Directory Users and Computers است. شما در ویندوز سرور 2003 میتوانید از طریق وارد شدن به منوی استارت و قسمت All Programs و Administrative Tools میتوانید به کنسول Active Directory Users and Computers دست پیدا کنید.

حذف تاریخچه فعالیت ویندوز ۱۱

چه نگران حریم خصوصی خود باشید و چه بخواهید از نو شروع کنید، پاک کردن تاریخچه در ویندوز ۱۱ چندان دشوار نیست. این مقاله مراحل پاک کردن سابقه فعالیت کاربر در ویندوز ۱۱ را به شما آموزش می‌دهد.

با استفاده از کلید های ترکیبی “Win + I” تنظیمات ویندوز خود را باز کنید.

بر روی گزینه Privacy کلیک کنید.

از پنل سمت چپ، به Activity History بروید.

در بخش Clear Activity History گزینه Clear را انتخاب کنید.

اکنون، سابقه فعالیت حساب کاربری شما به صورت خودکار پاک خواهد شد.

اگر از ویندوز 11 استفاده می کنید، ممکن است رابط کاربری شما کمی متفاوت باشد، از این رو پس از ورود به بخش تنظیمات، از پنل سمت چپ به Privacy & Security رفته و سپس Activity history را انتخاب کنید. اکنون با کلیک بر روی گزینه Clear می توانید سابقه فعالیت ویندوز 11 خود را نیز پاک کنید.

علاوه بر موارد اشاره شده، می توانید اطلاعات و داده های خود را که در فضای ابری مایکروسافت ذخیره شده اند را نیز حذف کنید. برای انجام این کار، بر روی گزینه Manage my Microsoft account activity data کلیک کنید. وارد حساب مایکروسافت خود شوید و در نهایت انواع اطلاعات و داده های خود را حذف کنید

روی پیوند «Manage My Microsoft Account Activity Data» کلیک کنید. این شما را به صفحه ورود به حساب مایکروسافت در مرورگر پیش فرض خود می برد.

آشنایی با تنظیمات ویندوز مدیریت حساب مایکروسافت من

وارد حساب مایکروسافت خود شوید.

صفحه رایانه شما کل سابقه فعالیت شما را در انواع مختلف داده (برنامه‌ها، صدا، جستجو، مرور، رسانه و مکان) نمایش می‌دهد. برای مشاهده جزئیات محتوای هر دسته داده، روی فلش های کشویی کلیک کنید.

تنظیمات ویندوز سابقه فعالیت را مشاهده کنید

پاک کردن سابقه فعالیت ویندوز

پاک کردن سابقه فعالیت رایانه شخصی بسیار آسان است. در اینجا چیزی است که باید انجام دهید.

همانطور که در بالا به شما نشان دادیم، به «تاریخچه ویندوز» بروید.

به سمت پایین به «پاک کردن سابقه فعالیت» بروید و روی دکمه «پاک کردن» در زیر کلیک کنید. با این کار تمام سابقه فعالیت در رایانه شخصی شما برای حسابی که در حال حاضر استفاده می کنید پاک می شود.

غیرفعال کردن تاریخچه ویندوز در رایانه شخصی

برخی از کاربران ممکن است به دلایل حفظ حریم خصوصی، ردیابی فعالیت را غیرفعال کنند. از طرف دیگر، می توانید این ویژگی را روشن بگذارید و فقط گزینه ارسال Activity History خود را به حساب مایکروسافت خود برای دسترسی در دستگاه های دیگر غیرفعال کنید.

در بخش «سابقه فعالیت»، علامت کادر «ذخیره سابقه فعالیت من در این دستگاه» را بردارید. در نسخه‌های قدیمی‌تر از ویندوز 10 یا 11، این تنظیم «اجازه دهید Windows فعالیت‌های من را از این رایانه جمع‌آوری کند» نامیده می‌شود.

پس از غیرفعال کردن این تنظیم، نمی‌توانید از هیچ یک از ویژگی‌های روی دستگاه که به سابقه فعالیت نیاز دارند استفاده کنید. با این حال، این روی تاریخچه مرور شما در مایکروسافت اج تأثیری ندارد.

تنظیمات ویندوز تاریخچه فعالیت من را در این دیود ذخیره می کند.