نحوه ساخت کلیپ با کپ کات به روش آسان

how-to-make-a-clip-with-cap-cut-in-an-easy-way-org-pic

امروزه کپ کات یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌ها برای ادیت فیلم و تولید محتوای ویدیویی به حساب می‌آید. این برنامه دارای قابلیت‌های زیادی است و می‌تواند انتظارات شما را از یک اپ ویرایش فیلم به خوبی برآورده نماید. در صورتی که بخواهید به صورت حرفه‌ای از این برنامه استفاده کنید احتیاج به یک سری اطلاعات اولیه دارید این مقاله از برتر رایانه را به نحوه ساخت کلیپ با کپ کات به روش آسان‌ اختصاص داده‌ایم امیدواریم مورد قبولتان واقع شود.

مقاله پیشنهادی : بهترین راهکارهای فارسی نویسی در کپ کات

مراحل اولیه شیوه ساخت کلیپ با کپ کات

پیش از شروع مراحل ساخت کلیپ با کپ کات به روش آسان ابتدا باید برنامه CapCut را نصب و باز نمایید. برای این کار لازم است بر روی آیکون به علاوه به نام گزینه New Project تب نمایید. این مرحله اپ از شما می‌خواهد تا مجوزهای دسترسی عکس‌ها و فیلم‌ها را بدهید با زدن دکمه Allow می‌توانید این کار را ادامه دهید.

اکنون از نوار بالا photos یا Videos را از آلبوم‌ها یا گالری انتخاب کنیم. در آخر با انتخاب مدارک مورد نظر و تب کردن بر روی دکمه Add کار استارت می‌خورد. اگر احتیاج به پاک کردن بعضی عکس‌ها و ویدیوها دارید با زدن علامت منفی کنارشان این کار را انجام دهید. مواردی که انتخاب می‌کنید می‌تواند ترکیبی از تصویر و ویدیو باشد تا یک خروجی خلاقانه‌ای داشته باشید.

معرفی قسمت‌ های گوناگون برنامه کپ کات جهت ساخت کلیپ

بعد از آنکه فیلم و تصاویر مورد نظرتان را در برنامه آپلود نمودید وارد صفحه اصلی ویرایشگرتان شوید. در این صفحه ابزارهای گوناگونی موجود است که از طریق آنها می‌توانید کارهای متنوعی جهت ویرایش فیلم‌ها انجام دهید. در کل صفحه ویرایشگر برنامه کپ کات به ۴ قسمت تقسیم شده است که قسمت بالایی آن به تنظیمات ذخیره سازی ویدیو مربوط است و قسمت پایین آن نیز امکان ویرایش ویدیوهای نهایی را و قسمت پایین آن به شما امکان ویرایش ویدیوهای نهایی را می‌دهد.

از طریق نوار پایینی امکان بررسی فیلم به فریم فیلم‌ها و تغییرات اعمال شده بر روی آن مثل پخش توقف عقب جلو کردن و دیدن تنظیمات بیشتر موجود است. در پایین‌ترین بخش صفحه نیز نوار ابزارهای گوناگونی موجود است که از طریق آنها می‌توانید به آسانی فیلم‌هایتان را ویرایش کنید.

شیوه برش فیلم‌ها با ابزار در کپ کات

در صورتی که قصد بریدن قسمتی از یک فیلم جهت ساخت کلیپ با کپ کات را دارید پس از آپلود آن در برنامه به طور مستقیم و سریع از گزینه Crop در گوشه سمت چپ صفحه استفاده کنید. سپس با حرکت دادن نوار زرد رنگ دور فیلم محدوده مورد نظرتان را تعیین کنید و یک خروجی از آن بگیرید.

اگر می‌خواهید این کار را در فضای اصلی برنامه انجام دهید تا از دیگر قابلیت‌های این ویرایشگر استفاده نمایید. بعد از انتخاب ویدیو دکمه Add را زده و از نوار ابزارهای پایین صفحه آیکون قیچی Edit را انتخاب نمایید در این مرحله با جلو و عقب کردن نوار سفید رنگ می‌توانید شروع و پایان آن را تعیین کنید.

برش بخش میانی ویدیو با قابلیت Split

اگر می‌خواهید بخشی از میان ویدیوهایتان را برش بزنید و آن را حذف کنید. حتماً باید از ابزار Split استفاده نمایید. جهت انجام این کار مجدداً وارد قسمت Edit ادیت شده و بخش مورد نظر از ویدیو که می‌خواهید برش بخورد را با گزینه Split انتخاب کنید. اکنون یک برش در آن قسمت ایجاد کرده‌اید که با کشیدن آن به جلو می‌توانید تا جای مورد نظرتان جلو عقب کنید. همچنین شما می‌توانید با تنگ کردن محدوده برش و انتخاب گزینه Delete موجب پاک کردن آن بخش از فیلم شوید یا با افزودن Transition باعث شدن آن گردید.

نحوه تغییر سایز فیلم‌ها با ابزار Ratio در کپ کات

حال می‌خواهیم در رابطه با یکی از قابلیت‌های پرکاربرد در ساخت کلیپ با کپ کات صحبت نماییم. تغییر اندازه یا سایز محتواهای ویدیویی یک مسئله بسیار مهمی است که جهت ایجاد تیزر تبلیغاتی با کپ کات است که برای آن می‌توانید از ابزار Ratio استفاده نمایید.

این ابزار تحت عنوان Aspect ratio در نوار ابزار اصلی پایین صفحه قرار دارد و تنها کافیست کمی ابزارها را مرور کرده تا آنها را مشاهده کنید. اکنون می‌توانید ابعاد و اندازه‌های گوناگون را برای فیلم‌هایتان انتخاب نمایید. برخی از اندازه‌های آماده نظیر پست و استوری اینستا تیک تاکT یوتیوب و غیره از پیش وجود دارد که می‌توانید جهت سریع‌تر شدن کار از آنها استفاده نمایید.

در نهایت با کشیدن دو انگشت بر روی ویدیو در این حالت می‌توان میزان آن در ابعاد انتخاب شده کوچک بزرگ را به بهترین شکل نمایش داد.

به کارگیری از Canvas یا Background جهت عوض کردن پس زمینه فیلم‌ ها در کپ کات

بعد از استفاده از گزینه Ratio امکان دارد جهت هماهنگ کردن نسبت به ویدیو با ابعاد انتخاب شده برخی از قسمت‌های آن را از دست بدهید. احتیاج به گذاشتن یک پس زمینه برای آن به وجود بیاید. در این شرایط شما می‌توانید از ابزار Canvas یا Background  استفاده نمایید و یک پس زمینه به آن بیفزایید.

ابتدا لازم است گزینه Background از قسمت ابزارها انتخاب نمایید. پس از آن میان گزینه‌های Color (رنگ)، Image (تصویر) و Blur (محو) یکی را انتخاب کنید.

استفاده از ابزار جهت عوض کردن اندازه قرینه کردن و چرخاندن ویدیوها در کپ کات

از دیگر مواردی که امکان دارد حین ساخت کلیپ با کپ کاپ به آن احتیاج پیدا نمایید قابلیت‌های چرخاندن قرینه نمودن و عوض کردن اندازه ویدیو است.

این موارد جهت کنترل بهتر محتوا و اصلاح آن موثر هست، برای دسترسی به این قابلیت از طریق ابزار Edit به قسمت بروید. در این بخش Transform می‌توانید سه ابزار کاربردی Rotate (چرخش)، Mirror (قرینه کردن) و Resize (تغییر اندازه) را مشاهده و از آنها استفاده کنید.

در صورتی که تنها مایل باشید تغییرات transform را بر روی بخشی از ویدیو اعمال کنید. کافیست بر روی همان فریم تب نموده و بعد از پرش آن تغییرات مورد نظر را اعمال نمایید.

عوض کردن سرعت فیلم با ابزار در کپ کات

یکی دیگر از مواردی که می‌توانید حین ساخت استوری موشن با کپ کات موجب حرفه‌ای تر شدن محتوای ویدیوهایتان شود. تغییر سرعت فیلم و کند یا تند کردن بخشی از قسمت‌های آن است.

جهت انجام این کار از ابزار وارد Edit شده و آیکون ثانیه شمار (Speed) را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که این تغییرات تنها برای فیلم‌های قابل اعمال است.

در مرحله بعد نیز می‌توانید دو قابلیت Normal یا Curve  را ببینید که از طریق گزینه Normal سرعت ویدیو را به صورت استاندارد و ثابت مثل ۲x، ۴x، ۸x و … کم یا زیاد نماید. از طریق حالت Curve شما می‌توانید تنظیمات بیشتری را بر روی فیلم اعمال نموده و افکت‌های جذابی برای این کار به کار ببرید.

بخش اول آموزش ساخت کلیپ با برنامه کپ کات به پایان رسید. در مقاله‌های بعدی نیز به مراحل پیشرفته‌تر جهت ایجاد کلیپ با این برنامه خواهیم پرداخت امیدواریم موثر واقع شده باشد.