آموزش کامل ثبت نام پروانه کسب الکترونیکی در سامانه جدید

full-training-registration-of-electronic-business-license-in-the-new-system-org-pic

مجوز کسب، یک اجازه رسمی است که به تاریخ قوانین نظام صنفی صادر می‌شود و به منظور شروع و ادامه یک حرفه یا کسب و کار، به یک فرد در مکان مشخص اختصاص دارد. تأسیس هر محل کسب و کار یا واحد صنفی نیازمند درخواست و دریافت مجوز از اتحادیه صنفی مرتبط با همان صنف است. در صورت عدم حاصل کردن مجوز کسب، فعالیت افراد غیرقانونی تلقی می‌شود.در ادامه به آموزش کامل برای ثبت نام در پروانه کسب الکترونیکی در سامانه جدید می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی : آموزش تصویری ثبت نام در سامانه سجام برای سهام عدالت

نحوه کار با سایت پروانه کسب الکترونیکی

حالا در ادامه وب‌سایت جواز آنلاین، نحوه ثبت‌نام برای دریافت جواز کسب، مدارک مورد نیاز و هزینه‌های مرتبط با اخذ این نوع مجوز را بررسی خواهیم کرد.

برای ورود به سامانه ایرانیان اصناف، ابتدا شخص باید نشانی اینترنتی سایت به آدرس iranianasnaf.ir را در مرورگر خود جستجو کند. سپس با ورود به صفحه اصلی سایت، مطابق تصویر زیر، گزینه “ورود به سامانه” را انتخاب نماید.

نحوه کار با سایت پروانه کسب الکترونیکی

ثبت نام در پروانه کسب الکترونیکی

جهت ثبت نام در پروانه کسب الکترونیکی، ابتدا به درگاه ملی مجوزهای کشور به آدرس g4b.ir مراجعه کرده و سپس بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایید.

ثبت نام در پروانه کسب الکترونیکی

جهت ثبت نام در سامانه پروانه کسب الکترونیکی، ابتدا بایستی وارد سایت ملی خدمات دولت شده و سپس شماره همراه و کد ملی خود را وارد نمایید.

سپس، پیامک ارسالی را در جای مخصوص وارد کرده و مراحل ثبت نام را ادامه دهید.

نحوه کار با سایت پروانه کسب الکترونیکی

از طریق درختواره کسب و کار، شغل خود را مشخص نمایید. همچنین، می‌توانید از قسمت جستجو، شغل مورد نظر خود را وارد کنید. در اینجا، تمام اصناف و حوزه‌های کاری که شغل شما زیرمجموعه آن‌ها قرار دارد، مشاهده خواهید کرد.

در منوی مقابل، قادر خواهید بود تنظیمات صدور، اصلاح، و تمدید را انجام دهید. در پایین صفحه، مدت زمان مورد نیاز برای صدور جواز و هزینه‌های لازم برای شما مشخص شده است. کافی است پس از بررسی موارد، بر روی گزینه درخواست صدور مجوز کلیک نمایید.

نحوه درخواست تأییدیه مجوز کسب و کار

اکنون یک تعهدنامه برای شما ارائه می‌شود که باید آن را مطالعه کرده و با زدن تیک تایید، نشان دهید که با شرایط موافقت دارید.

توجه: اگر شما دارای کد ملی مالیاتی هستید، لطفاً آن را وارد کنید. در غیر این صورت، پر کردن این فیلد اجباری نیست.
اکنون شماره تماس و کد ملی خود را وارد کنید و سپس بر روی گزینه بررسی کد پستی کلیک کنید.

اگر کد پستی شما تأیید شود، آدرس محل زندگی شما نمایش داده می‌شود. آن را بررسی کنید و اگر صحت دارد، کد امنیتی را وارد کرده و تایید و ادامه را بزنید.

نکته: حالا کد رهگیری پشت کارت ملی خود را در فیلد مشخص شده وارد کرده و گزینه تایید را بزنید.

توجه: سامانه استعلام گیری ثبت احوال از ساعت ۷ صبح تا ۲۴ بامداد فعال می‌باشد. سعی کنید در این بازه زمانی ثبت نام کنید.

بعد از دریافت تصویر کارت ملی، روی گزینه درخواست صدور مجوز کلیک کنید.

سپس مبلغ مشخص شده را پرداخت نمایید و از طریق بخش “درخواست‌های من”، فرآیند رسیدگی به درخواست صدور مجوز پروانه کسب الکترونیکی را مشاهده کنید.

پرسش های متداول

آیا الزاماً باید مجوز صنفی را دریافت کنیم تا بتوانیم پروانه کسب داشته باشیم؟

بله، به منظور دریافت پروانه کسب، شما باید از طریق سامانه ایرانیان اصناف مجوز صنفی مرتبط را تهیه کنید.

نتیجه گیری 

برای دریافت پروانه کسب الکترونیکی، ابتدا به سایت ایرانیان اصناف مراجعه نمایید و در آنجا ثبت نام کنید. سپس به درگاه ملی مجوزهای کشور وارد شده و با تنها داشتن سیم کارت به نام شما، به سادگی ثبت نام کنید. سپس کسب و کار خود را مشخص نموده و مدارک لازم را بارگذاری کنید. در نهایت، درخواست صدور پروانه کسب الکترونیکی را ارسال نمایید.