همه چیز در رابطه با هرزنامه یا اسپم و نحوه مقابله با آن

everything-about-spam-or-spam-and-how-to-deal-with-it-pic-1

ممکن است برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که اسپم چیست و چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟! در واقع اسپم یا هرزنامه پیامی است که برای مزاحمت، هک حساب کاربری و یا تبلیغات ارسال می شود و به طور معمول هیچ گونه فایده ‌ای برای فرد دریافت کننده نداشته و دریافت آن برای اغلب افراد آزار دهنده است. به طور معمول پیام های اسپم توسط ربات ها ارسال می شوند و ممکن است با باز کردن ایمیل خود به تعداد زیادی هرزنامه برخورده و مطمئناً این مسئله برایتان مشکل ساز و ناراحت کننده خواهد بود. به همین دلیل در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی هرزنامه یا اسپم بپردازیم و روش هایی که می توان با آن مقابله کرد را به شما عزیزان آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید: حل مشکل عدم دریافت پیام در جیمیل

معرفی انواع هرزنامه یا اسپم

پیامک های تبلیغاتی اسپم

یکی از انواع هرزنامه یا اسپم پیام های تبلیغاتی هستند که به طور معمول روزانه برای کاربران ارسال می شوند. برای مثال ممکن است منتظر پیامی مهم باشید و با شنیدن اعلان دریافت پیام، گوشی موبایل خود را باز کرده و با پیامک های تبلیغاتی رو به رو شوید! مطمئنا این مسئله بسیار آزار دهنده خواهد بود چرا که این اتفاق در طول روز چندین بار تکرار خواهد شد. در چنین شرایطی می توانید با استفاده از کد لغو ارسال پیام و یا تنظیماتی در دریافت SMS این مشکل را رفع کنید.

ایمیل اسپم

در رابطه با پیامک راهکار هایی برای عدم دریافت اسپم وجود دارد اما متاسفانه در صورتی که ایمیل های اسپم دریافت می کنید برای رفع این مشکل تنها می ‌توانید از ابزار Report Spam کمک بگیرید. به طور معمول آدرس ایمیل شما توسط سایت هایی که در آن ها ثبت نام کرده اید به دست شرکت های تبلیغاتی می رسند و ممکن است روزانه چندین ایمیل اسپم توسط ربات ها دریافت نمایید.

هرزنامه یا اسپم - انواع هرزنامه

بیشتر بخوانید: روش های خرید اینترنتی از سایت های مختلف

دریافت هرزنامه در شبکه‌ های اجتماعی

خوشبختانه در بسیاری از شبکه ‌های اجتماعی در صورتی که فردی ناشناس پیامی را به شما ارسال کند گزینه ریپورت در دسترس خواهد بود و می توانید به راحتی آن را گزارش کنید. بنابراین در صورتی که در اینستاگرام، تلگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی فعال هستید اگر پیام اسپمی را از فردی ناشناس دریافت کردید حتماً آن را ریپورت نمایید و برای جلوگیری از ایجاد این مشکل تنظیمات شبکه اجتماعی مورد نظر را شخصی سازی کنید. به این صورت از عضو شدن ناخواسته در گروه های مختلف جلوگیری کرده و می توانید ID خود را از دسترس افراد ناشناس دور نمایید.

مقابله با هرزنامه یا اسپم

به طور کلی هرزنامه ‌یا اسپم به دو دسته اسپم های بازاریابی و امنیتی تقسیم می شوند. در صورتی که اسپم های امنیتی را دریافت می کنید مطمئناً خطر جدی پیرامون اکانت شخصی شما وجود دارد و ممکن است هکرها به اطلاعات حساب و پس از آن اطلاعات شخصیتان دسترسی پیدا کنند. در واقع به این صورت ممکن است مجرمان اینترنتی بتوانند از شما سوء استفاده کرده و همچنین به حسابهای بانکی تان دستبرد بزنند. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی به هیچ عنوان روی لینک های ارسالی که از طرف شماره های ناشناس هستند کلیک نکنید. همچنین پسورد مناسبی را برای ایمیل و سایر شبکه های اجتماعی تان در نظر بگیرید و به هیچ عنوان این پسورد را در اختیار دیگران قرار ندهید. علاوه بر آن پیشنهاد می دهیم تا حتماً هر چند وقت یکبار پسورد یا رمز عبور خود را تعویض کرده و برای هر شبکه اجتماعی رمز عبوری مجزا در نظر بگیرید. به این صورت می توانید از دریافت اسپم های امنیتی و کلاهبرداری اینترنتی جلوگیری کرده و اطلاعات شخصی و مالی خود را حفظ کنید.

هرزنامه یا اسپم امنیتی

بیشتر بخوانید: ریپورت تلگرام | دلایل و رفع ریپورت تلگرام | آموزش تلگرام

اما در صورتیکه اسپم های بازاریابی دریافت می کنید جایی برای نگرانی وجود ندارد چرا که این نوع هرزنامه ها به طور معمول توسط فروشگاه های اینترنتی مختلف ارسال می شوند و قصد ارائه محصول یا خدمتی را به شما دارند. البته هر نوع تبلیغاتی در دسته این نوع فایل اسپم قرار می گیرد و مطمئناً دریافت این مدل پیام‌ ها برای بسیاری از کاربران آزار دهنده است. در چنین شرایطی برای عدم دریافت پیام اسپم در سایت های مختلف قسمت خبرنامه را فعال نکنید و همچنین در صورتی که پیامی تبلیغاتی برای تان ارسال شد حتما آن را مطالعه کرده و به دنبال گزینه لغو ارسال باشید.