مشکل شناسایی نشدن سی دی و دی وی دی رایتر کامپیوتر چیست ؟

what-is-the-problem-of-not-recognizing-computer-cds-and-dvds

دی وی دی رایتر جزء اصلی سخت افزار کامپیوتر محسوب می شود که همیشه با مشکلاتی نظیر رایت نکردن ، مشکل در باز و بسته نمودن در آن و یا نخواندن وی سی دی یا دی وی دی مواجه هستید . در مقاله امروز از کمک رایانه برتر رایانه به علت مشکل شناسایی نشدن رایتر و رفع آن می پردازیم .

در بعضی مواقع درایو سی دی و یا دی وی دی رایتر بر روی ویندوز شناسایی نمی شود و در صورت باز کردن My Computer علامت درایور وجود ندارد و دسترسی به آن امکان پذیر نمی باشد و امکان نخواندن رایتر وجود ندارد که علت آن میتواند موارد زیر باشد :

ویروسی شدن سیستم ، اختلال در فایل های ویندوز و رجیستری ، اشکالی در اتصالات کابل ها در داخل کیس ، کثیف بودن لنز رایتر ، کند بودن چرخش موتور دی وی دی یا وی سی دی از جمله مشکلاتی است که می توان وجود داشته باشد که در این مقاله به برخی از این مشکلات و رفع آن می پردازیم .

رفع مشکل کند شدن سرعت موتور گرداننده دی وی دی رایتر

علت کند شدن چرخش موتور دی وی وی رایتر می تواند وجود انبوهی از گرد و غبار بر روی محور گردش موتور باشد که برای رفع آن می توان موتور گرداننده را با الکل و اسپری کنتاکت شور چرب شست و شو دهید . الکل را می توان از درون سوراخ هایی که بالای بعضی موتور ها وجود دارد بریزید و یا درون محفظه های خالی بالای موتور را اسپری کنید . دقت کنید اسپری یا الکل بر روی لنز نرنریزد .

رفع مشکل باز در نشدن دی وی دی رایتر

ممکن است مشکل خراب شدن درب موتور مخصوص باشد که برای رفع آن موتور درب را شست و یا تعویض کنید . دلیل دیگر آن می توان شل شدن تسمه موتور درب باشد که تسمه به دلیل ماهیت پلاستیکی بعد مدتی شل و یا چرب می شود که موجب اختلال در عملکرد درب می شود . از آن جا که تسمه رابط بین موتور درب و چرخ دنده هایی است که درب را باز می کند با تعویض آن مشکل باز نشدن درب دی وی دی رایتر حل می شود .

رفع مشکل اجرا نشدن سی دی و دی وی دی رایتر

وارد Control Panel  شوید .

گزینه Auto play را انتخاب نمایید .

سپس تیک گزینه … Use AutoPlay for all  را بزنید .

در نهایت دی وی دی رایتر بر روی ویندوز اجرا می شود .

رفع مشکل کثیف بودن لنز دی وی دی رایتر

به دلیل کارکرد بالای لنز دی وی دی رایتر امکان ضعیف شدن آن به مرور زمان وجود دارد که امکان کثیف بودن لنز موجب پایین آمدن کارکرد آن می شود که با باز نمودن درب دی وی دی رایتر می توان روی چشمی یا لنز آن را با پنبه آغشته به الکل پاک نمایید . در صورتی که با این کار ججوابی نگرفتید لنز دستگاه را تعویض نمایید .

در صورتی که مشکل لنز دستگاه نبود و از سالم بودن آن اطمینان داشتید وارد قسمت Device manager شده و بر روی DVDwriter کلیک راست کنید و نصب آن را غیر فعال نموده و مجدداً نصب کنید .