اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات چیست ؟

Polygonal Network Mesh Map of Iran with Bright Light Spots

اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات به عنوان یک شبکه امن ، ارزان و سریع محسوب می شود و از آن جا که اطلاعات شبکه اینترنت ممکن است با علت های گوناگون توسط شبکه های خارجی دیگر در دسترس قرار گیرد از طریق ملی کردن اینترنت دیگر هیچ گونه اطلاعات و داده ای توسط کاربران خارجی مورد مشاهده قرار نمی گیرد . سیستم های مسیر یابی و سیستم های تبدیل نام دامنه به آی پی این نوع اینترنت فیلتر شده و ارتباطات در همان حوزه داخلی کشور می باشد و از مسیر جایگزین های داخلی و بدون هر گونه گردش خارج از مرز های کشور حرکت می نماید .

بیشتر بخوانید : آموزش زمان بندی خودکار اینترنت دانلود منیجر ( IDM )

پروژه اینترنت ملی در ایران

پروژه پیاده سازی اینترنت ملی در کشورمان به طور رسمی پس از جاسوسی هایی که از کشور های خارجی از طریق اینترنت صورت گرفت در سال ۱۳۸۴ کلید خورد . این پروژه جهت حفظ اطلاعات شبکه های داخلی بدون ردیابی یا مسیر یابی از خارج می باشد . همانگونه که گفتیم راه اندازی این پروژه به سال های ریاست دکتر محمود احمدی نژاد بر می گردد و برآورد هزینه های آن در آن زمان هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار یا ۹۰۰ میلیون تومان بود و به دلیل وقفه ای که تا سال ۱۳۹۳ و در دولت روحانی افتاد این هزینه چندین برابر و معادل ۲ هزار میلیارد تومان رسید که با جذب نیمی از این هزینه دولت به مردم اعلام نمود که این پروژه کامل است اما چیزی که در حال حاضر وجود دارد این است که گویا فرصتی برای تست این شبکه پیش نیامده است . اما با وجود شلوغی هایی که در آبان ۹۸ پیش آمد این شبکه به طور رسمی فعالیت نه چندان رضایت مندان برای کاربران خود را شروع نمود و با قطعی سرور های خارجی اکثر وب سایت های داخلی با سرورهای داخلی نظیر نهاد های دولتی و بانک ها توانستند به فعالیت خود ادامه دهند . کاربرانی که در زمینه های اینترنتی و کامپیوتری نسبت به افراد دیگر سر رشته ی بیشتری دارند می دانند که با استفاده از موتور های جست و جو گر ایرانی نظیر یوز و پارسی جو به وب سایت های داخلی دسترسی پیدا نمایند .

با کلیک بر روی رایانه کمک  مشکلات نرم افزاری و کامپیوتری تان را با کارشناسان برتر رایانه در میان بگذارید .

پروژه اینترنت ملی در ایران

ویژگی های اینترنت ملی

از ویژگی های بارز و مزایایی که اینترنت ملی برای کاربران خود در کشورهای مختلف در رابطه با اینترنت جهانی دارد عبارت است از :

• کم شدن هزینه های های اینترنت جهانی جهت استفاده از سایت های داخلی کشور برای تماشای فیلم و سریال های اینترنتی

• ثبات ارتباطات مهم داخلی در شرایط اضطراری با قطعی اینترنت جهانی

• تخصیص پهنای باند نامحدود و بالا به کاربران با هزینه های بسیار کم

• کنترل کافی و بیشتر بر مواردی نظیر تراکنش های بانکی و هکر های رایانه ای

• اتصال بهتر و امن تر واحد های یک شرکت یا یک سازمان با سرعت بیشتر و هزینه اندک در نقاط مختلف کشور

• امنیت اطلاعات کاربران تضمین می شود و اگر هر گونه اقدامات خرابکانه ای علیه کشور در حوزه سایبری و اینترنت داخلی کشور ایجاد شود را مانع می شود

• استقلال و عدم وابستگی به منابع خارجی اینترنت به گونه ای که اگر با مشکلات اینترنت و قطعی آن مواجه شوید این امکان برای کاربران فراهم شده است که بتوانند برای از اینترنت ملی استفاده نمایند و نیاز خود را رفع کنند .

در نهایت باید بدانید که اینترنت داخلی موجب بالا رفتن سرعت اینترنت شده و می توان از علت های اصلی ملی شدن اینترنت همان افزایش سرعت اینترنت دانست و در میان کشورهای پیشرفته کره جنوبی در سطر نخست کشور هایی در گسترش پهنای باند دانست .