دارک وب چیست و چه تفاوتی با دیپ وب دارد؟

what-is-dark-web-and-what-is-the-difference-between-it-and-deep-web-pic1

دارک وب بخش کوچکی از دیپ وب یا وب پنهان است. برای توضیح درباره ی وب تاریک بهتر است در ابتدا با دیپ وب آشنا شویم. دیپ وب بخشی از شبکه جهانی وب است که با استفاده از موتور های جستجو مثل گوگل در دسترس نیستند و به راحتی قابل دستیابی نمی باشند. دیپ وب در مقابل سرفیس وب یا همان پهنای وب معمولی قرار می گیرد، که توسط هر نوع موتور جستجویی از جمله گوگل، قابل دستیابی است. کاربرد های دیپ وب در بانکداری الکترونیک، شبکه های داخلی ( سازمان ها، دانشگاه ها، اداره ها و… ) و ایمیل است. این نوع وب ها به علت کد گذاری های انجام شده باعث محدود کردن دسترسی می شوند و تعدادی از این وب ها به صورت خصوصی هستند و برای دستیابی به اطلاعات آن ها نیاز به ثبت نام و تایید اطلاعات خواهید داشت. محتوای اسکریپت شده و استفاده از آدرس سرور آنیون  نیز باعث دسترسی محدود این وب می شود .

بیشتر بخوانید : ۴ نشانه هک شدن گوشی های موبایل شما

دارک وب چیست و چه تفاوتی با دیپ وب دارد؟ - تصویر یک

همه چیز درباره دارک وب

دارک وب یا وب تاریک بخشی از دیپ وب است که در بیشتر موارد برای مقاصد غیر قانونی و توسط فروشندگان مواد مخدر، تروریست ها، هکر ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. این وب ها با استفاده از ابزار تور رمز گذاری می شوند و دارای پسوند آنیون می باشند، به این معنی که از چند لایه برای ناشناس ماندن در این وب استفاده شده است. به طور کل فضای وب تاریک برای انسان های معمولی تا حدود زیادی ترسناک است و از آن دوری می کنند. این دوری به علت دسترسی سخت به این وب و همینطور به علت تصاویر، فیلم ها و مطالب دلهره آور و در خیلی از موارد بسیار وحشتناک آن اتفاق می افتد. در وب تاریک برای انجام اقدامات غیر قانونی و خرید و فروش، از پول رایج این وب یعنی بیت کوین که یک نوع ارز دیجیتال است، استفاده می شود . این ارز دیجیتال در ابتدا توسط فعالیت های مجرمان و خلافکاران با این ارز یا بیت کوین به شهرت رسید و به علت عدم دریافت مالیات توسط دولت ها از آن، محبوب واقع شد و به ارز رایج در وب تاریک تبدیل شد .

هم چنین بخوانید : هک شدن تلگرام و خروج از آن

اتاق های قرمز دارک وب

اتاق هایی در وب تاریک وجود دارد که طبق گفته کاربران، در آن فرد یا افرادی تحت شکنجه قرار می گیرند و این شکنجه ها به صورت آنلاین پخش می شود و کاربران می توانند بعد از ورود به فضای دارک وب و پرداخت هزینه وارد این نمایش آنلاین شده و به وسیله تماشای این شکنجه ها سرگرم شوند. این اتاق های قرمز بسیار پول ساز هستند و هدف از ساخت آن ها تنها به دست آوردن بیت کوین می باشد. البته عده ای اذعان دارند که در این اتاق های قرمز، شکنجه به صورت واقعی انجام نمی شود و آن ها تنها برای کلاه برداری از کاربران ساخته شده اند. در وب تاریک شما نمی توانید ازموتور های جستجو استفاده کنید و پیدا کردن مقصد بسیار سخت جلوه می کند و گاهی به اشتباه وارد فضایی می شوید که شاید آرزو می کردید هیچ گاه وارد آن قسمت نمی شدید. به همین دلیل قبل از باز کردن تور بدانید که دنبال چه چیزی می گردید. برای این کار از وب سایت های مرجع استفاده کنید.

دارک وب چیست و چه تفاوتی با دیپ وب دارد؟ - تصویر دوم

فیلم های ساخته شده درباره دارک وب

در رابطه با وب تاریک فیلم و مستند های زیادی ساخته شده که یکی از آن ها Unfriended: Dark Web – ۲۰۱۸ می باشد. این فیلم ترسناک درباره فردی است که با پیدا کردن یک لپ تاپ، تحت نظر مالک قبلی لپ تاپ قرار می گیرد. فیلم دیگری که در این رابطه ساخته شده فیلم Dark Web – ۲۰۱۶ می باشد که درباره ی ربایش زنان جوان و فروختن حق شکار آن ها به میلیاردرهای خون خوار است که توسط وب تاریک به صورت آنلاین پخش می شود. همچنین مستند های ساخته شده در این رابطه , Down the Deep, Dark Web 2015 – Deep Web و Silk Road: Drugs, Death and the Dark Web می باشند.

در نهایت توجه داشته باشید که دارک وب در ایران نیز قابل دسترسی است، البته این دسترسی به آسانی امکان پذیر نمی باشد، اما در صورتی که قصد دارید وارد این فضا شوید ابتدا در رابطه با آن اطلاعات کامل به دست آورید تا در آینده پشیمان نشوید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع بوده باشد.

مقاله آموزشی نحوه وصل شدن به وای فای مخفی در گوشی و کامپیوتر با کلیک بر روی لینک مطالعه کنید