روش های حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر

ways-to-solve-the-problem-of-not-playing-video-audio-on-a-computer-pic-1

گاهی اوقات ممکن است با پخش ویدیویی در کامپیوتر یا لپ تاپ متوجه عدم پخش صدای آن شده باشید. این مشکل به طور معمول در فیلم ‌هایی که دارای فرمت ‏MKV و TS هستند رخ می دهد و دلیل آن به طور معمول به عدم پشتیبانی پلیر شما از این فرمت ها مرتبط می شود. البته راهکار های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد و لازم نیست تا فایل را مجدد دانلود کنید. در ادامه روش های حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر ارائه خواهد شد که با مطالعه آن می توانید این مشکل را رفع کرده و به تماشای فیلم و سریال های مختلف بنشینید.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل نا هماهنگی و عقب ماندن صدا و تصویر در فیلم

مهمترین راهکارها برای حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر

دانلود پلیر VLC Media Player

یکی از راهکار هایی که برای حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر می توان به کار برد استفاده از پلیر VLC Media Player می باشد. این برنامه به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارد و می توانید با نصب آن فایلهای MKV و TS را با صدا مشاهده کنید.

بعد از دانلود این پلیر بهتر است تا آن را به عنوان پیش فرض قرار دهید برای این کار مراحل زیر را دنبال نمایید:

ابتدا یکی از ویدیو هایی که دارای فرمت MKV است را پیدا کرده و روی آن راست کلیک نمایید.

از میان گزینه های موجود Open With انتخاب کنید و در منوی جدید روی Choose Another App کلیک نمایید.

حال VLC Media Player را انتخاب کرده و در نهایت روی گزینه Always use this app to open mkv files ضربه بزنید.

حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر - قرار دادن پلیر VLC Media Player به عنوان پیش فرض

بیشتر بخوانید: نحوه کم کردن حجم ویدیو

تغییر فرمت ویدیو

از دیگر کار هایی که می توان برای حل این مشکل انجام داد تغییر فرمت ویدیو می ‌باشد. به طور معمول فرمت MP4 با استفاده از اکثر پلیر ها پخش می شود به همین دلیل می توانید ویدیو مورد نظر را به این فرمت تبدیل کنید. برای این کار برنامه VLC Media Player را باز کرده و در منوی آن روی Media کلیک نمایید.

حال گزینه Convert/Save را انتخاب کنید.

با کلیک روی دکمه Add فایل مورد نظر خود را آپلود کرده و اگر قصد اضافه کردن زیرنویس ویدیو را دارید روی Use a subtitle file کلیک نمایید.

در نهایت گزینه Convert/Save را انتخاب کنید و در صفحه جدید فرمت را روی آن قرار دهید.

پوشه ای که قصد ذخیره کردن فایل جدید را دارید انتخاب کرده و سپس روی Start کلیک کنید.

عیب یاب ویندوز ده

کاربردی ترین روش های حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر

دانلود کدک در Kmplayer

یکی از دلایلی که باعث عدم پخش صدای فیلم می شود ایجاد مشکل در Codec آن می باشد. کدک ها بخش های کوچک از مد هستند که در سیستم عامل برای پخش فایل چند رسانه ‌ای به کار می روند. در صورتی که هر یک از کدک ها آسیب دیده و یا دچار اشکال شود فایل های چند رسانه ای مرتبط با آن دچار مشکلات مختلفی میشوند. به همین دلیل برای حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر بهتر است تا K-Lite Codec Pack را دانلود کنید و سپس فایل آن را که دارای کدک های مورد نیاز برای پخش فایل های ویدیویی است را نصب نمایید. تنظیمات این فایل به صورت پیش فرض انجام می شود و در نهایت شما می توانید کامپیوتر خود را ریستارت کرده و سپس فیلم را باز نمایید.

دانلود کدک در Kmplayer

بیشتر بخوانید: افزایش بازدید ویدیو های یوتیوب

ویروسی شدن سیستم

در برخی از مواقع نصب پلیر به درستی انجام نمیشود و یا سیستم دچار ویروس خواهد شد. این مسئله باعث پاک شدن برخی از فایلهای سیستم شده و به همین دلیل فایلهای ویدیویی به درستی پخش نمی شوند. در چنین مواقعی می‌توانید سیستم خود را ریستور کرده و یا از پلیر دیگری استفاده کنید.

ریستور کردن ویندوز

ایجاد مشکل در کارت صدا

گاهی مشکلات به وجود آمده به علت خراب شدن کارت صدای سیستم می باشد. در چنین شرایطی اگر از ویندوز ۱۰ استفاده کنید می توانید از ابزار عیب یابی استفاده نمایید. برای این کار میتوانید مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا در منوی استارت روی آیکون Search ضربه بزنید و عبارت settings را سرچ کنید.

پس از ورود به تنظیمات گزینه Update and Security را انتخاب کرده و سپس روی Troubleshoot کلیک نمایید.

حال می توانید در بخش Get Up and Running گزینه Playing Audio انتخاب کنید تا ابزار عیب یابی مشکل ایجاد شده را شناسایی نماید.

حل مشکل عدم پخش صدای فیلم در کامپیوتر - عیب یابی ویندوز ده