شیوه های عوض کردن جهت جدول و نوشتار در اکسل

ways-to-change-direction-of-table-and-text-in-excel

با استفاده از برنامه کاربردی آفیس اکسل می توانید به راحتی جهت نوشته ها ،جدول ها و نمودار ها را تغییر دهید. حتی امکان چرخاندن متن در درون یک سلول از اکسل وجود دارد. دلایل زیادی هست که شما از این طریق قصد عوض کردن جهت جدول و نوشتار در اکسل را داشته باشید. در این مقاله از برتر رایانه قصد داریم چندین شیوه مهم را به شما آموزش و مورد بررسی قرار دهیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : آموزش رفع مشکل ذخیره نشدن فایل اکسل

مهم ترین شیوه های عوض کردن جهت جدول در اکسل

برای چرخش صفحه در اکسل ساده ترین راه به کارگیری تب Page Layout می باشد.

برای این کار ابتدا وارد برنامه اکسل شوید و از بالای صفحه تب Page Layout  را انتخاب نمایید.

در قسمت Page Setup بر روی Orientation کلیک کرده و در منوی باز شده برای عمودی شدن صفحه روی Portrait بزنید. در صورتی که می خواهید افقی شود گزینه Landscape کلیک کنید.

همچنین برای چرخیدن صفحه در اکسل استفاده از کلیدهای میانبر ALT + P + O از روی کیبورد وجود دارد. با این کار منوی  Portrait و Landscape باز شده و می توانید از میان گزینه ها انتخاب کنید.

سومین روش برای عوض کردن جهت جدول و نوشتار در اکسل استفاده از گزینه Print می باشد. در واقع این کار را می توانید حین پرینت گرفتن اطلاعات انجام دهید. برای این کار ابتدا جدول تان را رسم کرده و داده های خود را به طور کامل تایپ کنید. پس از نوشتن اطلاعات جدول از منوی بالای صفحه بر روی گزینه File کلیک نموده تا کادر Print باز شود. با انتخاب گزینه Print و همچنین کلیدهای میانبر Control + P می توانید در گزینه ورود Portrait Orientation کنید. اکنون در این قسمت امکان افقی و عمودی کردن صفحه برایتان وجود خواهد داشت.

مهمترین شیوه های عوض کردن جهت نوشتار در اکسل

برای عوض کردن جهت نوشتار در اکسل و تغییر جهت حروف ابتدا از سلولی که می خواهید نوشته آن را عوض کنید و جهت آن را تغییر دهید انتخاب کنید. از تب Home به قسمت Alignment بروید و برروی Orientation که با حروف ab تعیین شده کلیک کنید.

یک منو برایتان باز خواهد شد که به صورت اختیاری قادر خواهید بود جهت تغییر حروف را انتخاب کنید. اگر گزینه آخر یعنی  Format Cell Alignment را برگزینید یک کاnر برایتان باز خواهد شد که باید در قسمت Orientation با جابجا کردن نقطه قرمز زاویه نوشته تان را عوض کنید. همچنین با وارد نمودن عدد زیر Orientation این کار را انجام دهید.

در صورتی که قصد جابجایی متن از راست به چپ در اکسل را دارید و میخواهید متن تان را در سلول تراز نمایید یعنی سمت راست نوشته شده باشn یا سمت بالا یا چپ ابتدا باید مراحل گفته شده را مجدداً طی نموده و پس از آن وارد Format Cell Alignment  کادر شویn. بر روی منو های Horizontal و Vertical کلیک کرده و مکان متن را در سلول انتخاب کنید.

تغییر جهت نوشتار به اندازه ۱۸۰ درجه در اکسل

شما برای عوض کردن جهت نوشته خلاف عقربه های ساعت به اندازه ۱۸۰ درجه در کادر Name بایدبه دلخواه یک اسم وارد کنید. حال با ایجاد صفحه جدید در سلول A1 فرمول :

OFFSET(myrng,ROWS(myrng)-ROW(),COLUMNS(myrng)-COLUMN(),)

وارد نمایید. در این فرمول به جای myrng نام صفحه ای که در مرحله قبل وارد کردید را وارد نمایید.