آموزش فعالسازی تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

training-activating-audio-typing-in-windows-10-and-11-pic-7

در بسیاری از حالات انتقال و دریافت پیام از طریق متن صورت می گیرد. طوری که حتی افراد برای ارائه بسیاری از اطلاعات از روش متنی استفاده می کنند و آن را به صورت تایپ شده در اختیار افراد دیگر قرار می دهند. حتماً از فایل تایپ شده ورد ، پاورپوینت ، PDF و… استفاده کرده اید و حتی از آن ها جهت ارائه مطالب کمک گرفته اید. این کار برای مطالب کوتاه بسیار مناسب است ولی اگر حجم اطلاعات مورد نظر شما زیاد باشد تایپ کردن علاوه بر این که وقت گیر است ، خسته کننده نیز می باشد. برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنیم از قابلیت تایپ صوتی استفاده کنید. سوالی که مطرح می‌ شود این است که آیا ویندوز نیز از این امکان پشتیبانی می کند یا خیر؟ در این مطلب با آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱ همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش تایپ همزمان فارسی و انگلیسی در ورد

بخش اول آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۰

حتماً با قابلیت تایپ صوتی در گوشی های اندروید آشنایی دارید و به مراتب از آن ها استفاده کرده اید. این ویژگی علاوه بر اینکه به کار شما سرعت می بخشد ، نسبت به تایپ کردن وقت کمتری از شما می گیرد. خوشبختانه ویندوز ۱۰ و ۱۱ نیز از این قابلیت برخوردار هستند و برای استفاده از آن فقط کافی است که تایپ صوتی در ویندوز را فعال کنید. تنها موضوعی که وجود دارد این است که تایپ صوتی ویندوز ۱۰ شامل زبان های خاصی می باشد که می توانید لیست کامل این زبان ها را در بخش زبان ویندوز مایکروسافت مشاهده نمایید. برای فعال سازی این قابلیت برای ویندوز ۱۰ در مرحله اول روی منوی استارت راست کلیک نموده و وارد بخش Settings شوید. همچنین می توانید از دکمه های Win+I  نیز برای این کار کمک بگیرید. سپس از منوی باز شده گزینه Ease of Access را انتخاب کنید.

بخش اول آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۰

سپس از سمت چپ صفحه روی گزینه Speech کلیک نمایید. در مرحله بعد علامت کشویی که زیر عبارت Turn on Speech Recognition قرار دارد را روی حالت روشن تنظیم کنید.

آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۱

دکمه های Win+CTRL+S نیز برای دسترسی راحت تر به این بخش کاربرد دارند. هنگامی که این قابلیت را برای بار اول فعال می کنید ، باید بخش شناسایی صدا را نیز تنظیم نمایید. برای اینکه ویندوز قادر به دریافت صدای شما باشد باید یکی از گزینه های میکروفون هدست ، میکروفون دسکتاپ یا سایر موارد را انتخاب نمایید. از آنجایی که صدا با میکروفون هدست بهتر دریافت می شود بهتر است که این گزینه را برگزینید.

آموزش نحوه تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

سپس هدست را به کامپیوتر متصل نموده و متنی که روی صفحه نمایش داده می شود را بخوانید تا سیستم از طریق میکروفون صدای شما را شناسایی کند.

آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

بعد از انتخاب گزینه Enable documents review قادر به استفاده از این قابلیت هستید.

بیشتر بخوانید: روش های تبدیل ویس گفتار به متن با قابلیت تایپ صوتی

بخش دوم آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۰

بعد از فعال کردن قابلیت تایپ صوتی در ویندوز ، هنگامی که کامپیوتر را روشن کنید سوالی در رابطه با Speech Recognition به شما نمایش داده می شود که می توانید در صورت تمایل آن را تایید کنید. اگر قصد داشتید که چیزی بنویسید یک سند ایجاد نموده و دکمه های Win+H را فشار دهید تا تایپ صوتی برای شما فعال شود.

آموزش شیوه تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

معمولا این بخش به طور خودکار فعال می شود ولی اگر این اتفاق نیفتاد روی آیکون میکروفون بزنید و سپس صحبت کنید. بهتر است که جملات خود را با صدای بلند و واضح بیان کنید تا سیستم قادر به تشخیص صدای شما باشد. علاوه بر این موارد حین تایپ صوتی امکان استفاده از دستورات صوتی نیز می باشد. اگر می خواهید از علائم نگارشی استفاده کنید باید نام آن را بیان نمایید. به طور مثال برای استفاده از نقطه در انتهای جمله انگلیسی باید از واژه Period و برای ویرگول از Comma استفاده کنید. همچنین واژه‌ های open parentheses و close parenthesis برای استفاده از پرانتز در جمله انگلیسی کاربرد دارند. به علاوه از عبارت Stop dictating می توانید جهت قطع کردن تایپ صوتی استفاده نمایید. همچنین می توانید برای شناسایی بهتر صدا وارد بخش Ease of Access شوید و بعد از انتخاب Speech Recognition روی Train Your Computer to Better Understand You کلیک کنید. سپس متنی که روی صفحه به شما نمایش داده می شود را بخوانید تا سیستم نوع لحن و بیان شما را شناسایی نمایید. توجه داشته باشید که می توانید از طریق منوی تنظیمات وارد قسمت Ease of Access شوید و از طریق بخش Speech با قرار دادن Turn on Speech Recognition روی حالت Off تایپ صوتی را متوقف کنید. همچنین دکمه Win+H برای قطع کردن موقتی تایپ صوتی کاربرد دارد.

پیشنهاد می شود مطلب نحوه مشاهده و تایپ ایموجی ها در کامپیوتر را نیز مطالعه نمایید.

آموزش روش تایپ صوتی در ویندوز ۱۱

همچنین برای استفاده از قابلیت تایپ صوتی در ویندوز ۱۱ وارد برنامه ای مانند Word  شوید و بعد از ایجاد سند روی بخشی که مربوط به وارد کردن متن است کلیک نمایید. بعد از مشاهده نشانگر چشمک زن دکمه Win + H را فشار دهید تا کادری مربوط به تایپ صوتی نمایش داده شود. در این مرحله اگر ارور دریافت کردید از روشن بودن اینترنت اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که روی بخش مربوط به وارد کردن متن کلیک کرده اید. همچنین جهت استفاده از علامت گذاری خودکار روی آیکون چرخ دنده کلیک نموده و گزینه Auto punctuation را فعال نمایید.

آموزش استفاده از تایپ صوتی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

برای فعال کردن یا متوقف کردن تایپ صوتی می توانید از دکمه Win + H استفاده کنید. همچنین بیان کردن عبارت های Stop Dictation و Pause voice typing یا کلیک کردن روی آیکون میکروفون نیز به غیر فعال کردن این ویژگی کمک می کند.