مهم ترین روش های تست سرعت گوشی اندروید

the-most-important-methods-of-testing-the-speed-of-the-android-phone-pic2

زمانی که یک گوشی اندروید می‌خرید مواردی همچون پردازنده و سرعت و جزئیات دیگرش را ررسی می‌کنیم اما پس از مدتی استفاده از گوشی حس می‌کنید که سرعت آن کاهش یافته یا گوشی ما چه پردازنده و سرعتی دارد اگر می‌خواهید بدانید رعت گوشی اندروید شما چقدر است می‌توانید تست سرعت از گوشیتان بگیرید برای انجام این روش تا انتهای این مقاله از برتر رایانه با ما همراه باشید تا مهمترین روش‌های تست سرعت گوشی اندروید را به شما بیاموزیم در ادامه با ما همراه باشید.

مقاله پیشنهادی : آقای سئوی پاکدشت | علیرضا رهیده

بهترین برنامه‌های تست سرعت گوشی اندروید

در ادامه قصد داریم ۹ برنامه در زمینه تست سرعت گوشی اندروید را به شما عزیزان بیاموزیم تا از این طریق بتوانید بدانید که سرعت گوشیتان چقدر است پیش از آن دو روش ساده بدون برنامه را پیشنهاد می‌کنیم. در روش اول تست سرعت گوشی  به صورت آنلاین از طریق سرچ کروم است.جهت انجام این کار شما می‌توانید تعدادی کلمه کلیدی نظیر Samsung GalaxyA54 وارد نمایید. تا کلیه جزئیات سخت افزاری آن نمایش داده شود. همچنین می‌توانید عبارتی نظیر “نام گوشی + processor and speed”به علاوه را در گوگل سرچ نمود. پیشنهاد می‌کنیم که برای اطمینان اطلاعات را در وب سایت‌های مختلف چک کنید.

در شیوه دوم به صورت آنلاین جهت یافتن پردازنده و سرعت گوشی وب سایت سازنده آن است. برای مثال [هت تست سرعت گوشی سامسونگ می‌بایست وارد وب سایت رسمی سامسونگ شوید. در آنجا بر روی اسم گوشی برای نمونه Samsung GalaxyA54 کلیک نموده و سپس تمام جزئیات گوشی نظیر رم پردازنده حافظه و غیره را ببینید.

برنامه های جهت تست سرعت گوشی سامسونگ

اولین برنامه تحت عنوان  DevCheck  برای تست سرعت گوشی اندروید و سامسونگ پیشنهاد می‌کنیم که داده‌های مهمی در رابطه با مدل پردازنده حافظه باتری و غیره کسب نمایید.

پس از نصب برنامه آن را باز نموده و به تب Hardware بروید.

در قسمت  Processor می‌توانید پردازنده گوشیتان را ببینید، جهت بررسی سرعت پردازنده به تب Dashboard مراجعه کرده و در قسمت  CPU Status نمایش داده شده است.

برنامه CPU X  از دیگر برنامه‌های تست سرعت گوشی سامسونگ و دیگر گوشی‌های اندرویدی است. این برنامه فیری و اطلاعات کاملی در رابطه با گوشیتان نظیر پردازنده هسته‌ ها، سرعت، مدل، رم، دوربین، سنسورها و بسیار جزئیات دیگر را نشان خواهد داد. پس از آنکه برنامه را نصب نمودید وارد آن شده و جهت بررسی پردازنده به تب CPU بروید. در این صفحه اطلاعاتی در رابطه با هسته‌ها سرعت و غیره نشان داده خواهد شد.

سومین برنامه تست سرعت گوشی برای شی‌های هواوی ریلمی و غیره از Geekbench 6 استفاده می‌شود.

پس از نصب این برنامه وارد آن شده و بر روی گزینه Run CPU Benchmark تب نمایید. هنگامی که بنچمارک کامل شد.

امتیازهایی جهت عملکرد تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به شما ارائه خواهد داد. شما می‌توانید در وب سایت سایت Geekbench مدل‌های تاپ یا بنچمارک خوب جهت مدل‌های مختلف گوشی را ببینید.

معرفی سه برنامه دیگر جهت تست سرعت گوشی اندروید

از طریق برنامه GFXBench می‌توانید از تست سرعت GPU استفاده کنید. برای انجام این کار برنامه را دانلود و نصب نمایید و سپس بر روی گزینه Test selection تب کنیم تست هایی که می‌خواهید انجام دهید را فعال کنید.

پس از انتخاب تست‌ها بر روی گزینه Start در بالای صفحه تب نموده تا تست آغاز شود. منتظر باشید تا برنامه بنچمارک‌ها را کامل کند. پس از اجرای تست‌ها امتیازهای گوناگونی در کنار هر تست مشاهده خواهید دید. در صورتی که می‌خواهید با تست‌های دیگر مقایسه نمایید. بر روی گزینه Compare در پایین صفحه تب نموده و ببینید نمودار گوشی نسبت به رقبای خود در کجا قرار دارد.

از آنجا که عناصر مهم گوشی باتری می‌باشد. جهت تست باتری از برنامه  PCMark for Android استفاده کنید. پس برای انجام این کار وارد برنامه شده آن را دانلود و نصب کنید. این برنامه مناسب نسخه‌های قدیمی گوشی اندروید است.

بنچمارک مورد نظرتان Work 3.0 است و شما باید این را از داخل برنامه نصب نمایید. به همین علت روی دکمه  Install در زیر تست تب نموده و پس از انجام این کار بر روی دکمه Run در کنار Work 3.0 battery life ضربه بزنید.

نکته قابل توجه اینکه جهت انجام تست باتری می‌بایست باتری گوشی‌تان حداقل ۸۰ درصد شارژ داشته باشد. بعد از کامل شدن تست گوشیتان را به شارژر وصل نموده و روشنی را بر روی حالت متوسط بگذارید تا بر روی نتیجه تاثیرگذار نباشد.

این برنامه باتری را خالی می‌کند اکنون شما باید آن را به شارژر برق وصل نموده و بعد از ۱۵ دقیقه آن را بررسی نمایید. سپس ۱۵ دقیقه دیگر آن را بررسی کرده زمانی که برای بیرون رفتن عجله دارید احتیاج به شارژ گوشی دارید می‌توانید بدانید که در ۱۵ دقیقه چند درصد شارژ دارید.

برنامه Antutu تست سرعت گوشی اندروید برنامه دیگری است که آزمایش کامل همچون کلیه تست‌های روی پلتفرم را اجرا می‌کند و می‌توانید یک تست سفارشی را انتخاب نمایید همچنین تست‌های سفارشی برای دریافت کنید.

امتیاز کلی در معیار Antutu به خودی خود ضرورت ندارد. در عوض این امتیاز به شما کمک خواهد نمود تا گوشی هوشمندتان را با دیگر گوشی‌های هوشمند با مشاهده امتیازها مقایسه کنید.

نکته مهم اینکه شما می‌توانید تلفنتان را واسه تلفن‌های هوشمند مقایسه کرده و رتبه خود را در تابلو امتیازات ببینید.

سایر برنامه‌های تست سرعت پردازنده گوشی اندروید

برنامه PassMark با تست‌های CPU، تست دیسک، تست های حافظه گرافیکی دوبعدی و سه بعدی این امکان را به شما می‌دهد تا عملکرد گوشی‌تان را آزمایش نمایید.

بعد از اجرا برنامه گزارش عملکرد تک هسته‌ای و چند هسته دستگاهتان را ارائه خواهد داد. از طریق پایگاه داده آنلاین می‌توانید دستگاهتان را با چندین دستگاه دیگر از جنبه‌های مهم نظیر سرعت خواندن، نوشتن و عملکرد گرافیکی مقایسه کنید.

نرم‌افزار . ۳D Mark جهت تست معیارهای گرافیکی می‌باشد. از آنجا که قابلیت‌های بازی یک گوشی اندروید هوشمند تا حد بسیاری به قدرت گرافیکی و پردازنده گرافیکی بستگی دارد می‌توان این برنامه کاملاً رایگان و بدون تبلیغات درون برنامه‌ای را نصب نمایید.

برای تست سرعت گوشی اندروید مدل شیائومی و دیگر اندرویدی‌ها می‌توانید از برنامه Disk Speed  استفاده کنید.

این اپ برای بنچمارک حافظه داخلی، خارجی و ثانویه استفاده می‌گردد و برای استفاده از آن باید اطمینان یابید که محل تست ۲۰ درصد فضای خالی دارد تا تست دستگاهتان را فریز نکند. علاوه بر این پیش از بنچمارک گوشی کلیه برنامه‌های پس زمینه را ببندید.

پرسش‌های متداول

-به چه علت سرعت گوشی‌های سامسونگ پایین است؟

دلایلی نظیر بارگذاری زیاد، حافظه پر، آپدیت نمودن نرم‌افزار، خرابی سخت افزار موجب کاهش سرعت گوشی سامسونگ می‌گردد.

-به چه علت سرعت دانلود گوشی من پایین است؟

اینترنت ضعیف، مشکل در سرور و محدودیت ترافیک می‌تواند از علل مهم در کاهش سرعت دانلود گوشی تان باشد.

-به چه علت سرعت شارژ گوشی پایین است؟

آداپتور خراب یا کابل، پورت شارژ خراب، در حال اجرا بودن برنامه‌های پس زمینه و باتری ضعیف از علل کاهش سرعت گوشی می‌باشد.