مهم ترین شیوه های تأثیر گذار جهت جلوگیری از اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری

the-most-important-effective-methods-to-prevent-children-addiction-to-computer-games-pic1

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که مشغول شدن فرزندان به بازی های کامپیوتری و بازی های موبایلی می تواند برای والدین و فرزندان بسیار آزاردهنده باشد. اگرچه بازی های ویدئویی باعث می‌شود که فرزندان سرگرم شوند اما می تواند باعث شود که آنها به بازی ها وابسته شده و به یک اعتیاد تبدیل شود. اما شما والدین محترم می توانید با مطالعه درباره مهمترین شیوه های تأثیر گذار جهت جلوگیری از اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری به فرزندان خود کمک فراوانی بکنید. در این مطلب از برتر رایانه شما والدین محترم را با بهترین روش های جلوگیری از اعتیاد کودکان به انواع بازی ها آشنا خواهیم کرد.

اثرات منفی اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری

امروزه با افزایش مشغله کاری والدین سعی کرده اند که فرزندان خود را با انواع بازی های کامپیوتری سرگرم کنند بدون اینکه به این موضوع توجه داشته باشند که انواع بازی ها به غول هایی غیر قابل کنترل تبدیل می شوند و باعث می شوند که سبک زندگی کودکان را تغییر دهند. همیشه انواع بازی های ویدیویی چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان بسیار وسط انگیز بوده و در خیلی از موارد افراد نمی‌تواند در مقابل آنها مقاومت کنند. یکی از وظایف والدین حل مشکل اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری می باشد که برای حل این مشکل والدین نیازمند مطالعات فراوانی در این زمینه می باشند تا بتوانند به خوبی مشکلات فرزندان خود را رفع نمایند. اگر شما در فرزندان خود هر کدام از رفتارهای زیر را مشاهده کردید این مقاله از برتر رایانه می تواند به شما کمک فراوانی کند.

اثرات منفی اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری

  1. اگر فرزندانتان تمام وقت خود را صرف بازی های کامپیوتری و ویدئویی می کنند.
  2. هنگامی که در کودکان خود هیچ گونه علاقه‌ای مربوط به فعالیت های خانگی مشاهده نمی کنید.
  3. هنگامی که از فرزندتان درخواست می کنید که گوشی موبایل و یا تبلت خود را کنار بگذارد و آنها عصبانی می شوند.
  4. هنگامی که کودکان درباره صرف زمان بازی به شما دروغ میگویند.
  5. در صورتی که مشاهده کردید کودکتان برای کم کردن احساسات منفی از بازی استفاده می کند.
  6. هنگامی که تمایلی به غذا خوردن نشان نمی‌ دهد و خواستار این است که بازی های کامپیوتری و ویدئویی را انجام دهد.
  7. در صورت مشاهده افت تحصیلی فرزندتان به خاطر صرف زمان زیاد برای انواع بازی های آنلاین و آفلاین.

راه حل های جلوگیری از اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری

هنگامی که والدین متوجه می شوند که فعالیت ها و رفتار کودکان با خانواده و دوستان خود تغییر یافته است باید اقدامات لازم را انجام دهند. در این بخش با بهترین راه حل های جلوگیری از اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری آشنا خواهیم شد. فرزندان عزیز شما باید در فواصل زمانی مشخص بین بازی های خود استراحت کنند و این زمان استراحت معمولاً بین ۳۰ دقیقه الی یک ساعت در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که به کودکان تان اجازه ندهید که بدون استراحت و توقف به بازی کردن ادامه دهند. به گونه ای برنامه ریزی را انجام دهید که فرزندتان حداقل یک ساعت و نیم زمان خود را به فعالیت های غیر رایانه ای همچون مطالعه کردن، نقاشی کشیدن یا نوشتن اختصاص دهند.

راه حل های جلوگیری از اعتیاد کودکان به بازی های کامپیوتری

به این نکته توجه داشته باشید که در ایام مدرسه انجام هرگونه بازی آنلاین و آفلاین ممنوع می باشد و تمام وقت فرزندان صرف مطالعه کردن، انجام تکالیف و رفتن به مدرسه شود‌‌‌. یکی از مهمترین راه حل های دور کردن کودکان از بازی های کامپیوتری جایگزین کردن بازی های فیزیکی می باشد که این امر با مشارکت خانواده تاثیر بسزایی دارد. از آنجایی که امروزه خانه های آپارتمانی دارای فضای بازی برای کودکان نمی باشد والدین می توانند با ترغیب کودکان به بازی‌هایی مانند شطرنج، مار و پله، دومینو، بازی های کارتی و دیگر بازی هایی که نیاز به فضای زیادی ندارد آنان را از فضای غیر واقعی دور کنند. از دیگر راه حل های موجود این است که فرزندان خود را برای انجام بازی های کودکانه و قدم زدن به پارک ببرید. تعامل با کودکان دیگر و قدم زدن و لذت بردن از فضای باز می تواند تا حد زیادی کودکان را از ابزارهایی مانند موبایل و کامپیوتر دور نگه دارد.

دور نگه داشتن کودکان و نوجوانان از بازی های آنلاین

از کودکان خود بخواهید که در امور خانه و آشپزخانه مانند آشپزی کردن به شما کمک کنند. زیرا این کار علاوه بر فعالیت های سالم و سرگرم کننده برای کودکان شما، این اجازه را می دهد که بتوانید با فرزندان خود ارتباط برقرار نمایید. با استفاده از این راه حل می توانید متوجه شوید که آیا فرزند شما علاقه دارد به آشپزی کردن یا نه و اگر علاقه دارد این باعث می شود که مهارت های خود را در این زمینه پیدا کند. یکی دیگر از فعالیت های مناسب کودکان و نوجوانان  ورزش کردن می باشد و شما والدین می توانید بر حسب علاقه فرزندانتان در زمینه ورزشی دلخواه آنها را تشویق نمایید. هنگام برنامه ریزی کردن برای اوقات فراغت سعی کنید به فرزندان خود اجازه دهید که در این زمینه مشارکت داشته باشند. همچنین شب هایی را برای دیدن فیلم در نظر بگیرید و اجازه دهید که فرزندانتان طعم شیرین در خانواده بودن را بچشند. به طور کلی شما والدین محترم باید به فرزندان خود یاد بدهید که فعالیت های بهتر و فراتر از بازی های کامپیوتری و بازی های موبایل وجود دارند که می توانند از آنها لذت ببرند. یکی از اساسی ترین کارها این است که شما به کودکان خود کمک کنید که ایده ها و فعالیت هایی را شناسایی کنند که به آنها علاقه دارند و موجب سرگرمی و رشد جسمی و ذهنی آنها می شود.