سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر | بخش ۱

system-restore-in-windows-pc

برخی از کاربرانی که در سیستم کامپیوتر خود از ویندوز های ۷ ، ۸ و ۱۰ استفاده می کنند با قابلیت های System Restore آشنا هستند . با استفاده از سیستم ریستور می توانید تنظیمات ویندوز تان را به حالت اولیه باز گردانید هم چنین این سیستم یکی از کاربردی ترین ابزار ها در سیستم عامل ویندوز به حساب می آید . در بخش اول این مقاله آموزش سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر با قابلیت های سیستم ریستور آشنا می شوید و به نحوه ی فعال سازی سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر می پردازیم .

آشنایی با قابلیت های سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر

همانگونه که گفته شد سیستم ریستور ابزار کاربردی و مفیدی جهت باز گردانی ویندوز به حالت اولیه می باشد و برای رفع مشکلات ویندوزی بسیار کارایی دارد . در واقع زمانی که عملکرد سیستم به هر نحوی پایین می آیید می توان علت نصب نادرست یک نرم افرار و یا از بین رفتن یکی از درایور ها به دلایل مختلف باشد . سیستم ریستور می تواند سیستم عامل را به حالت پیش از ایجاد مشکل باز گرداند . در این ابزار کاربردی حالتی تحت عنوان ریستور پوینت Restore Points وجود دارد که آخرین حالات پایدار بی هیچ ایرادی در سیستم را سیو می کند و در صورت ایجاد هر مشکلی ، حالت پایدار و در واقع امن و بی ایراد را در اختیار کاربر قرار می دهد .

توجه داشته باشید برای آن که بخواهید نرم افزار هایی که جدید بر روی سیستم خود نصب نموده اید باز گردانی شود حتما یک ریستور پوینت ایجاد نمایید که در صورت ایجاد هر نوع مشکل در سیستم عامل خود بتوانید با خیال راحت سیستم را به حالت اولیه باز گردانید .اما در صورتی که فایلی را بخواهید بازگردانی کنید با استفاده از این قابلیت ممکن نیست و در صورت فعال نمودن سیستم ریستور هم فایل های تان پاک نخواهد شد در نتیجه این قابلیت هیچ کاری به فایل های شخصی شما ندارد .

دیگر مقاله های آموزشی رایانه کمک را مطالعه نمایید .

نحوه فعال سازی سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر

در بعضی از سیستم عامل ها قابلیت سیستم ریستور به طور اتوماتیک فعال است در صورتی که بخواهید که ابزار را فعال نمایید و بدانید که آیا بر روی سیستم عامل تان فعال است یا خیر با استفاده از دستورالعمل زیر پیش بروید :

ابتدا برای مکان فعال سازی آن بر روی یکی از درایو های سیتم بروید . پیشنهاد می کنیم درایوی را انتخاب نمایید که ویندوز بر روی آن نصب شده است .

حالا در منوی Start ویندوز در فیلد جست و جو Create a restore point را تایپ کنید .

در پنجره باز شده  بر روی زبانه System Protection کلیک کنید .

در قسمت Protection Settings درایورهای سیستم تان قابل مشاهده است .

همان گونه که مشاهده می کنید زیر عبارت Protection گزینه On در جلوی درایو C فعال یا On است .

آموزش سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر

برای فعال سازی سیستم ریستور یکی از درایورهای Off را انتخاب و بر روی دکمه … Configure تپ کنید .

حالا گزینه اول را علامت دار کنید و در قسمت Disk Space Usage فلش چپ و راست Max Usage را جهت تعیین مقدار فضای فعال کردن سیستم ریستور حرکت دهید .

نحوه فعال سازی سیستم ریستور در ویندوز کامپیوتر

حالا بر روی دکمه Ok کلیک تا تغییرات اعمال شود .